حیوانات خانگی

چرا سگ عاشق دیدن خنده های شماست!؟

چرا سگ عاشق دیدن خنده های شماست!؟

حیوانات وحشی از هوشیاری و مراقب شکارچی ­ها بودن، بیش­تر از توجه به خنده انسان ­ها سود می­ برند، اما سگ شما با بقیه حیوانات متفاوت است. یک مطالعه­ جدید نشان داده است که اگر شما با سگ خود رفتار مهربانانه ­ای داشته باشید، ممکن است توجه آن آن­قدر به خنده و شادی شما معطوف شود که اصلاً تهدید نزدیک شدن شکارچی را فراموش کند.

حیوانات وحشی از هوشیاری و مراقب شکارچی ­ها بودن، بیش­تر از توجه به خنده انسان ­ها سود می­ برند، اما سگ شما با بقیه حیوانات متفاوت است. یک مطالعه­ جدید نشان داده است که اگر شما با سگ خود رفتار مهربانانه ­ای داشته باشید، ممکن است توجه آن آن­قدر به خنده و شادی شما معطوف شود که اصلاً تهدید نزدیک شدن شکارچی را فراموش کند. در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

شما چقدر سگتان را روزانه نوازش می­ کنید؟ چقدر به چشم­ های او نگاه می ­کنید؟ به او می ­خندید؟ خوشبختانه اغلب اوقات؛ چرا که هرچه بیش­تر این اعمال را انجام دهید، عشق میان شما عمیق­ تر خواهد شد و تحقیقات جدید به ما می گویند که چگونه این اتفاق رخ می­دهد.

هربار که شما به چشم ­های دوست ­داشتنی حیوانتان نگاه می ­کنید، مقدار هورمون اوکسی­توسین (هورمون عشق و دلبستگی) او بالا می ­رود، همان­طور که در مورد شما نیز چنین مطلبی صدق می­ کند. اوکسی­توسین از خیلی وقت پیش، هورمون عشق­ ورزیدن نامیده می­ شود، چراکه ما هنگام بغل کردن، نوازش کردن و نگاه ­های عاشقانه به هم کردن است که این هورمون ­ها را از خود ترشح می ­کنیم. این هورمون خود باعث استحکام بیش­تر این رابطه خواهد شد. اما محققان این مطلب را می ­دانستند. چیزی که برایشان تاحدی غیر قابل باور بود، آن بود که به چه دلیل ترشح این هورمون باعث می ­شود حتی در صورت نزدیک شدن شکارچی یا هر خطر دیگری به حیوان، دیدن چهره­ خندان ما را به فرار کردن ترجیح می دهد؟

در قلمرو آدمیان، این­گونه اقدام خیلی معمول نیست اما در میان حیوانات می­ تواند چاره ساز باشد. طبق تحقیقات به عمل آمده توسط پروفسور اوتی واینیو، از دانشگاه هلسینکی فنلاند، که در نشریه دستاوردهای روانشناسی چاپ شد، یک چرخه عمیق مبتنی بر عشق دوطرفه بین انسان و حیوان وجود دارد: هرچقدر که شما با سگتان مهربان ­تر باشید، حیوانتان میزان اوکسی­توسین بیش­تری ترشح می­ کند. در عوض، همین قضیه باعث دوچندان شدن عشق آن به شما و درنهایت سبب بی­ توجهی آنان به تهدیدات خارجی، درپناه آغوش شما می ­شود.

اوکسی­توسین علت شیفته شدن سگ­ ها به خنده شما می ­باشد. اگر شما خیلی مشتاق هستید که بدانید محققان چگونه متوجه احساسات سگ ­ها می­ شوند، باید گفت که جواب خیلی منحصر به فرد است: با اندازه­ گیری سایز مردمک.

پروفسور واینیو، اظهار دارد که گروه تحقیقاتی ما اولین گروهی است که برای ارزیابی احساسات سگ­ ها اندازه مردمکشان را می ­سنجد. این کار تا قبل از این، صرفاً بر روی نمونه­ های انسانی و میمون­ ها صورت گرفته بود.

مردمک های گشادتر نشان­ دهنده­ تحریک بیش­تر هستند. دانشمندان با تلقیح داخل بینی اوکسی­توسین به سگ، اندازه و راستای خیره شدن آن­ ها را آزمودند و برای هر سگ، دو مرتبه این عمل را انجام دادند؛ یکی قبل از دریافت اوکسی­توسین و یکی بعد از تلقیح هورمون.

به طور معمول سگ­ ها عادت دارند جنبه­ های مهم زندگی اجتماعی، نظیر هشدار را به دقت رصد کنند اما با دریافت این هورمون مشاهده شد که این موجودات دیگر این رفتار غریزی را از خود به طور آشکاری نشان نمی­ دهند و در عوض، شیفته نگاه کردن به انسان­ های خنده­ رو و با نشاط می­ شوند.

این یافته­ ها از روی واکنش­ های آنان که تحت ­تاثیر هورمون تغییر یافته بود، مشخص ­شد. بدون هورمون، سگ ها بیش­تر به چهره­ های خشمگین و عصبی واکنش نشان می­ دهند اما با ترشح هورمون، وضعیت جور دیگری خواهد بود.

همان­گونه که نویسنده  می ­گوید، این هورمون احتمالاً چهره­ های خشمگین و افسرده را کم اهمیت ­تر و چهره­ های خندان را جذاب ­تر می ­کند که هردوی آن­ ها منتج به بروز رفتار اجتماعی ­تر آن ­ها خواهد شد. پروفسور می­ گوید هردوی این تاثیرها سبب بهبود و توسعه روابط عاشقانه بین سگ و صاحب او خواهد شد. سانی سامپی، دانشجوی دکتری و اولین نویسنده این مقاله می ­افزاید: به نظر می­ رسد که هورمون اوکسی­توسین آنچه را که سگ­ ها می ­بینند و تجربه می ­کنند، تحت تاثیر قرار می ­دهد.

 

 

نویسنده: علیرضا وفادار

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا