حیوانات خانگی

مشکلات تربیت سگ در ایران و راه حل آن‌ها

مشکلات تربیت سگ در ایران و راه حل آن‌ها
۱۶+

نگهداری از سگ تجربه‌ای دوست‌داشتنی و لذت‌بخش است و صاحبان سگ تلاش می‌کنند بهترین شرایط را برای سگشان فراهم کنند؛ اما متأسفانه بسیاری از افراد از یک موضوع مهم غافل می‌شوند: تربیت سگ!

مشاهدات من و دوستان دامپزشکم نشان می‌دهد که افراد اغلب هزینه‌های بالایی را صرف استخدام مربی برای سگ می‌کنند زیرا خود را در زمینه روش آموزش و اصول تربیت سگ خانگی توله و بالغ ناتوان می‌پندارند یا به دلیل تجربه‌های شکست خورده گذشته‌شان درباره تربیت سگ، از این کار ناامید می‌شوند.

چه بسیارند سگ‌های ملوس و دوست‌داشتنی که به خاطر تربیت غلط و اشتباه دچار مشکلات رفتاری مثل پارس کردن، گاز گرفتن و … شده‌اند و درنهایت صاحبشان آن‌قدر کلافه شده که به‌کل قید نگهداری از آن‌ها را زده است!

دلیل این موضوع از نظر ما این است که در کشور ما، فرهنگ صحیحِ تربیت سگ وجود نداشته و منابع آموزشی فارسی درست و کافی درباره این مورد بسیار نایاب و خارج از دسترس هستند.

ما برای کمک به شما در تربیت سگ عزیزتان قصد داریم در این مقاله راهکارهایی ارائه دهیم که با کمک آن‌ها بتوانید با کمترین هزینه و بیشترین بازدهی، سگتان را تربیت کرده و رابطه‌ای سالم و لذت‌بخش را باهم تجربه کنید. اگر سگ دارید یا در آینده‌ای نزدیک قصد نگهداری از یک سگ را دارید این مطلب برای شماست.

قدم اول: ذهنیت خود را درباره تربیت سگ اصلاح کنید!

با به دست آوردن اطلاعات بیشتر و عوض کردن ذهنیت در مورد مسائل، میتوان راحت‌تر و با سهولت بیشتری راهکارها را انجام داده و نتیجه بهتری گرفت. برای همین در ادامه متن به چند سوال مهم که می‌توانند باعث ایجادِ باور اشتباه درباره تربیت سگ شوند، پاسخ می‌دهیم.

آیا تربیت سگ، سخت، غیرممکن و پرهزینه است؟

برخلاف چیزی که خیلی از افراد ممکن است فکر کنند تربیت کردن سگ اصلاً کار سخت و غیرممکنی نیست و با داشتن اطلاعات و آگاهی کافی می‌توانید با کمترین هزینه، بدون مربی سگ را تربیت کنید.

یکی از دلایل به وجود آمدن این باور اشتباه به دوران تولگی برمی‌گردد. توله‌سگ‌ها بسیار بازیگوش هستند و مسلماً با یک‌بار آموزش چیزی یاد نمی‌گیرند. اگر عجول و بی‌حوصله باشید بعد از چند بار تلاش به این نتیجه می‌رسید که تربیت سگ غیرممکن است و بهتر است توله‌سگ بامزه و شیرینم را به حال خود رها کنم تا خودش تربیت شود!

به خاطر داشته باشید احتمالا دلیل اینکه تا الان موفق به تربیت سگ نشده‌اید، این بوده که این کار را اشتباه انجام می‌دادید، نه چیز دیگر!

از طرف دیگر شاید تربیت ژرمن شپرد و سگ‌های بزرگ و پرانرژی دیگر مثل هاسکی، دوبرمن یا روتوایلر به نظر خیلی سخت برسد و تنها راه چاره را مراجعه به مربی حرفه‌ای و پرداخت هزینه‌های بالا بدانیم؛ اما این‌طور نیست!

آیا تربیت و سختگیری به سگ بی‌رحمانه و ظالمانه است؟

این باور هم از همان باورهای غلطی است که رواج زیادی هم دارد. احتمالاً خیلی از ما دلمان نمی‌آید با یک توله‌سگ پامرانین کوچک و زیبا یا توله‌سگ شیتزو یا تریرِ بامزه با جدیت و تحکم رفتار کنیم و فکر می‌کنیم بعداً که بزرگ شد تربیتش می‌کنیم!

به‌عنوان دامپزشک عمیقاً باور دارم که اتفاقاً «تربیت نکردن سگ ظالمانه است»!

اولاً تأکید می‌کنم که تربیت کردن سگ به‌هیچ‌وجه به معنای دعوا کردن، بداخلاقی و کتک زدن سگ نیست! آموزش صحیح یعنی با محبت، صبر و حوصله زیاد و جدیت به سگتان یاد بدهید که چه رفتارهایی خوب و درست است و چه رفتارهایی را نباید انجام بدهد!

سگ‌ها عاشق راضی کردن و خوشحال کردن صاحبشان هستند و از یادگرفتن چیزهای جدید واقعاً لذت می‌برند. تربیت کردن سگ باعث می‌شود سگی خوش‌رفتار و مؤدب داشته باشیم که رابطه‌ای خوب با صاحب و اطرافیانش دارد.

اگر سگمان را درست تربیت نکنیم توله‌سگ بامزه دیروز به سگ بالغِ لجباز، پرخاشگر و خطرناکی تبدیل می‌شود که با پارس کردن و گاز گرفتن و رفتارهای غلط باعث آزار و اذیت و ایجاد خطر برای خود و آدم‌های اطرافش می‌شود؛ و نتیجه‌ این کار احتمالاً آواره شدن و بی‌خانمان شدن خودِ سگ خواهد بود! آیا چنین سرنوشتی ظالمانه نیست؟!

قدم دوم: در خصوص تربیت سگ مطالعه کنید و اطلاعات فراوانی به دست آورید

قدم بعدی در تربیت سگ، به دست آوردن اطلاعات مناسب و صحیح است. برای به دست آوردن این اطلاعات چند راه پیش روی شماست:

 1. مشورت با مربی (البته این راه معمولا سخت و پرهزینه است)
 2. دیدن فیلم و ویدیو یا خواندن مقالات انگلیسی زبان (که متاسفانه برای برخی افراد راحت و در دسترس نیست)
 3. دیدن فیلم آموزشی یا مطالعه کتاب‌های الکترونیکی به زبان فارسی (در دسترس‌ترین و راحت‌ترین روش برای فارسی زبانان است)

به‌طورکلی تربیت کردن سگ (چه سگ‌های کوچک، متوسط یا بزرگ) نیازمند اطلاعات کافی و صبر و حوصله زیاد است. اگر روش صحیح آموزش سگ را بلد باشید خودتان می‌توانید هر سگی را به‌خوبی تربیت کنید و نیازی به‌صرف هزینه‌های بالا برای مربی و دوره آموزشی و… نخواهید داشت.

کمبود اطلاعات کافی و قابل‌اعتماد و منابع فارسی‌زبان در زمینه‌ی تربیت و آموزش سگ واقعاً در ایران احساس می‌شود و شاید یکی از دلایل سهل‌انگاری صاحبان سگ هم همین موضوع باشد. به همین دلیل احساس کردیم که باید کاری در این زمینه بکنیم و این خلأ اطلاعاتی را پر بکنیم.

پت پرس، مرجع معتبر و فارسی‌زبانِ کتاب‌ها و ویدئوهای آموزشی تربیت سگ

تیم پِت پُرس از دامپزشکان، مربی‌ها و حامیان و دوستداران حیوانات تشکیل شده و تمام تلاشمان بر این است که منابع اطلاعاتی درست و معتبری را به زبان فارسی در اختیار صاحبان حیوانات قرار بدهیم.

در وبسایت مجله اینترنتی پت پرس به آدرس petpors.com صدها مقاله، کتاب الکترونیکی و ویدیوی آموزشی در زمینه تربیت سگ وجود دارد که اطلاعات آن‌ها همگی مطابق با منابع معتبر بین‌المللی تربیت سگ مثل کِنِل کلاب The Kennel Club هستند و توسط تیم دامپزشکان ما تائید شده‌اند. با استفاده از این اطلاعات می‌توانید با کمترین هزینه سگتان را تربیت کنید و نیازی به پرداخت هزینه‌های گزاف برای مربی خصوصی و … نداشته باشید.

پکیج‌های آموزشی تربیت نژادهای مختلف سگ، فیلم های آموزشی در مورد سگ و مقاله‌های کاربردی در زمینه مشکلات رفتاری سگ‌ها مثل عادت به پارس کردن، گاز گرفتن، آموزش دستشویی و قوانین خانه و … ازجمله مطالب آموزشی پت پرس هستند. اگر هر مشکلی با سگتان دارید یا نیاز به آموزش و اطلاعات بیشتر در مورد تربیت سگ دارید در این وبسایت می‌توانید جواب تمام سؤال‌هایتان را پیدا کنید.

قدم سوم: پس از به دست آوردن اطلاعات درست در خصوص تربیت سگ اقدام کنید

مهم‌ترین نکته هنگام تربیت سگ، داشتن صبر و پشتکار و ناامید نشدن از نتیجه است.

تربیت سگ را از ۲ ماهگی و روزی که به منزل می آورید، شروع کنید. به خاطر داشته باشید تربیت برخی نژادها سخت‌تر و زمانبرتر و برخی آسان‌تر و سریع‌تر است ولی به طور کلی همه سگ‌ها تربیت‌پذیر هستند.

پس با عمل کردن به آموزه‌های کتاب تربیت سگ یا فیلم آموزشی، سگ خود را تربیت کنید و اگر به فرمان شما گوش نداد، ناامید نشوید و تمرین را روزی ۱۵ دقیقه تا وقتی سگ کاملا به فرمان مسلط شود، ادامه دهید.

در صورتی که هرگونه سوال یا پیشنهاد و نظری در این مورد دارید یا نیاز به راهنمایی بیشتر دارید لطفا کامنت بگذارید تا در اسرع وقت به شما پاسخ بدهیم.

هدف ما این است که با ارائه اطلاعات معتبر و صحیح بتوانیم در زمینه نگهداری و آموزش و تربیت صحیحِ سگ قدمی مثبت برداریم و به ایجاد ارتباطی خوب و دوست‌داشتنی بین شما و سگ‌تان کمکی کرده باشیم.

فراموش نکنید که «سگ‌ تنها موجودی است که صاحبش را بیشتر از خودش دوست دارد!»؛ پس هوای این حیوانات مهربان و وفادار را بیشتر داشته باشیم.

۶ دیدگاه

6 دیدگاه

 1. Avatar

  mina moradi

  ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ at ۲۱:۴۳

  سلام این ویدیوها کلا چند قسمته؟

  ۳+
  • Avatar

   سارا

   ۲۲ تیر ۱۴۰۰ at ۱۶:۲۵

   من فیلم آموزش سگ پت پرس تهیه کردم. حدود ۱۳ قسمت هست و توی هر قسمت مرحله به مرحله جلو رفته و آموزش سگ رو توضیح داده. ویدیو خوبی بود. من تونستم با استفاده ازش سگم خودم تربیت کنم. با این هزینه های زیاد تصمیم گرفتم خودم شروع کنم. اولش بلد نبودم چطوری با سگ ارتباط بگیرم ولی کم کم با دیدن فیلم یادگرفتم که چی کار کنم.

   ۲+
 2. Avatar

  علی

  ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ at ۲۱:۴۵

  بنظر منم بهترین مربی برای سگ خود صاحب سگه

  ۴+
 3. Avatar

  samane

  ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ at ۲۱:۴۶

  مطلب خوبی بود ممنون از سایتتون

  ۲+
 4. Avatar

  علی

  ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ at ۳:۳۲

  سلام من یک سگ بولداگ دارم که بسیار بد غذا شده است آیا می توانید کمک کنید ؟

  ۳+
 5. Avatar

  کیوان

  ۱ شهریور ۱۴۰۰ at ۱۷:۴۸

  سلام سگ من ژرمن شیانلو هست تو ۶ ماهگی هست خیلی بازیگوشه برای تربیتش خسته میشم ممکنه فیلم آموزشی مخصوصش رو برام بدین

  ۲+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا