علمی

کشتن عنکبوت به این دلایل عملی ممنوع است!

احتمالاً با شنیدن جمله‌ی کشتن عنکبوت مضر است تعجب کرده باشید. اما این ماجرا حقیقت دارد. در این نوشتار از نت‌نوشت به ماجرای مضر بودن کشتن عنکبوت پرداخته خواهد شد. با ما همراه باشید.

کشتن عنکبوت مضر است!

با وجود آن که مردم در دنیای جدید دوست ندارند که امنیت‌شان در خانه در خطر باشد اما گاه دیده شده که عنکبوت در منازل هر یک از من و شما وجود دارد. ولی این تننده‌ی جالب در اغلب مواقع نه خطری برای من و شما دارد و نه احتمالاً هر یک از من و شما تا کنون دیده‌ایم که به ما حمله کرده باشد. تازه هم فایده هم دارد: مثلاً می‌تواند آفات موجود را بخورد و البته گاه اقدام به خوردنِ هم‌نوعانِ خود نیز می‌کند. عنکبوت معمولاً خیلی ساکت و آرام کار خود را می‌کند و با وجود آن که در منازل انسان‌ها خانه دارد کاری به کسی ندارد.

یک تیم در کارولینای شمالی خانه‌های بسیاری را بررسی کرده و متوجه شده که عنکبوت در تک تک خانه‌ها وجود دارد. شایع‌ترین و رایج‌ترین نوع عنکبوت موجود در خانه‌ها نیز عنکبوت بابا لنگ دراز بوده. خلاصه این تیم متوجه شده که انواع عنکبوت‌های موجود در خانه‌ها از تار خود برای شکار کردنِ طعمه استفاده می‌کرده‌اند. افزون بر این، گاهی عنکبوت بابا لنگ دراز تار خود را رها کرده و در جستجویِ یک عنکبوت دیگر برای خوردن برمی‌آمده است.

کشتن عنکبوت مضر است؛ بر اساس این دلیل علمی نباید عنکبوت را بکشید!
عنکبوت بابالنگ‌دراز

با وجود آن که این تننده‌های جالب هر چیزی را که شکار کنند می‌توانند بخورند، اما عمدتاً آفات و حشرات بیماری‌آور را شکار می‌کنند، از جمله پشه‌ها را. حتی نوعی عنکبوت وجود دارد که در خانه‌های آفریقایی صرفاً پشه‌های پر از خون را شکار می‌کند.

بنابراین کشتن عنکبوت به معنی کشتن یک شکارچی مفید در منزل است.

البته ترس از عنکبوت طبیعی است. آن‌ها پاهای دراز و زیادی دارند که عمدتاً سمی هم هستند، هر چند که سم موجود در آن‌ها به گونه‌ای نیست که بتواند باعث ایجاد مشکلی در انسان‌ها شود. جالب آن که حتی خود حشره شناسان نیز می توانند دچار فوبیا نسبت به عنکبوت شوند. اما کم نیستند حشره شناسانی که با درگیر کردن خود با این موجودات فریبنده توانسته‌اند بر ترس‌شان غلبه کنند. بنابراین اگر آن‌ها توانسته‌اند این کار را انجام دهند چرا شما نتوانید؟

عنکبوت‌ها عموماً سعی می‌کنند از انسان‌ها دوری کنند و در واقع بیش از آن که آنان برای ما خطرناک باشند ما برای آن‌ها خطرناک هستیم. بد نیست بدانید که نیش زدن عنکبوت نیز از موارد بسیار نادر این جهان است و خیلی خیلی کم دیده شده که کسی دچار گزش عنکبوت شود (اگرچه برخی عنکبوت‌ها مانند عنکبوت بیوه و یا عنکبوت گوشه نشین هستند که نیش‌شان بسیار خطرناک است و البته موارد بسیار کمی هم دیده شده که توانسته‌اند موجب آسیب‌های جدی شوند).

سخن آخر

اگر واقعاً تحت هیچ شرایطی نمی توانید وجود یک عنکبوت را در خانه‌تان تحمل کنید لااقل آن را نکشید، سعی کنید آن را گرفته و از منزل خارج کنید. او دست آخر جایی برای زیستن پیدا خواهد کرد و این‌گونه هم او خوش‌حال خواهد بود و هم شما.

اما اگر توانایی تحمل وجود این حشره را در منزل دارید، کاری با او نداشته باشید. می‌تواند برای‌تان مفید باشد و مطمئن باشید که کاری به کارتان نخواهد داشت. چه بهتر که رویکرد «زندگی کن و بگذار زندگی کنند» را نیز برای سایر حیوانات از جمله عنکبوت در پیش بگیریم.

منبع:

inverse

آرش شمسی

فارغ ام از نیک و بد، از هرآن‌چه که "می‌گذرد"

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا