اخبار تکنولوژی

نگران جاسوسی شرکت های Huawei و ZTE از تلفن همراهتان نباشید!

نگران جاسوسی شرکت های Huawei و ZTE از تلفن همراهتان نباشید! مقامات اطلاعاتی ایالات متحده نگران استفاده شهروندان این کشور از گوشی های Huawei یا ZTE می باشند، اما به دلایلی فکر نمی کنیم که ادعاهای آنها صحیح باشد.

۰

مقامات اطلاعاتی ایالات متحده نگران استفاده شهروندان این کشور از گوشی های Huawei یا ZTE می باشند، اما به دلایلی فکر نمی کنیم که ادعاهای آنها صحیح باشد. در مطلب قبل ابراز نگرانی شش تن از روسای اطلاعاتی امریکا را درباره شرکت های  بررسی کردیم، اما این بار می خواهیم از منظری دیگر به این قضیه نگاهی بیاندازیم.  تا پایان این مطلب نت نوشت را دنبال کنید.

فرماندهان اطلاعاتی ایالات متحده در چند روز گذشته سعی کرده اند تصویری تاریک از اسمارت فون های شرکت ZTE و Huawei ارائه دهند. آنها این شرکت های چینی را بدون ارائه هیچگونه شواهدی به انجام عملیات های جاسوسی متهم می کنند و مدرکی مبنی خطرناک بودن تلفن های این شرکت ها برای شهروندان آمریکایی ارائه نداده اند.

نگران جاسوسی شرکت های Huawei و ZTE نباشید!

هشدارهای اخیر سران اطلاعاتی ایالات متحده، بخشی از مبارزه طولانی آنها علیه شرکت های ZTE و Huawei می باشد که در سال ۲۰۱۲ توسط کنگره آغاز شده است. در آن زمان، Huawei تقریبا از بازار ایالات متحده خارج شد، اما حضور ZTE دو برابر شد، این شرکت شروع به حمایت از تیم بسکتبال محبوب Houston Rockets کرد و به چهارمین فروشنده گوشی های هوشمند در ایالات متحده تبدیل شد.

اما این هفته مقامات امریکایی با تغییر رویه برای اولین بار در جلسه استماع سنا، با اعلام هشدارهایی در تلاش برای حذف گوشی های Huawei و ZTE از بازار این کشور بودند. هر دو شرکت در پنج سال گذشته از بازار تجهیزات شبکه امریکا منع شده اند و هیچ ارائه دهنده خدمات شبکه بی سیمی در این کشور از محصولات آنها استفاده نمی کند.

جاسوسی در قسمت تجهیزات شبکه روی می دهد

به طور کلی، جاسوسی در قسمت تجهیزات شبکه راحتتر امکان پذیر است. زیرا ارتباطات زیادی به طور همزمان توسط این تجهیزات کنترل می شوند و سیگنالها از طریق فرستنده های بی سیم این کمپانی محافظت و کدگزاری می شود و افراد مستقل اغلب به آن دسترسی ندارند. در صورت دسترسی به تجهیزات شبکه حتی نیاز به مسیرهای ویژه ای برای جاسوسی نیست. معمولا سازمان های اطلاعاتی در سراسر جهان برای جاسوسی بر روی ترافیک تلفن همراه از نقص شناخته شده شبکه با نام SS7 استفاده می شود.

نگران جاسوسی شرکت های Huawei و ZTE نباشید!

هنگامی که انگلیس و استرالیا Huawei را در گذشته مورد انتقاد و مسدود سازی قرار دادند، بحث همیشه در مورد تجهیزات شبکه این شرکت بوده است و نه گوشی های آن. استرالیا حضور تجهیزات شبکه Huawei را از شبکه ملی باند پهن خود منع کرد، در حالی که گوشی های Huawei و ZTE همچنان توسط کارمندان دولت این کشور استفاده می شدند. این موضوع نشان می دهد که تفاوت های زیادی بین تجهیزات شبکه و تلفن های همراه وجود دارد.

توجه داشته باشید که رؤسای اطلاعاتی ایالات متحده به وجود تهدید خاصی اشاره نمی کنند. در عوض، آنها فقط نگران این شرکت ها اند و شواهد واقعی وجود ندارد.

به نقل از CNBC، کریس وری، رئیس پلیس فدرال آمریکا، در اظهاراتش گفته است:

 دولت عمیقا نگران مخاطرات قدرت گرفتن شرکت های وابسته به دولت های خارجی در شبکه مخابراتی ایالات متحده است. این امر ظرفیت های لازم برای دستکاری مخرب یا سرقت اطلاعات شهروندان فراهم می کند و چنین شرکت هایی می توانند از این ظرفیت برای جاسوسی به نفع دولت های خود بهره برداری نمایند.

در این اظهارات عبارت “این گوشی ها تهدید واقعی اند” وجود ندارد، بلکه فقط این مطرح است که “ما از این شرکت ها خوشمان نمی آید.”

هوآوی و ZTE به وضوح گفته اند که آنها تهدید امنیتی نیستند و متعهد به شفافیت و رعایت استانداردها می باشند.

گوشی ها متفاوت هستند

تجهیزات شبکه توسط تعداد نسبتا کمی از شرکت های بزرگ تولید و نگه داری می شود که این امر محافظت از اسرار آن را آسانتر می کند. این تجهیزات برخلاف تلفن های همراه، به طور وسیع، در دسترس همگان نیست و توسط کارشناسان خبره امنیتی مختلف مورد آزمایش قرار نمی گیرد.

اما گوشی ها توسط همه آزمایش می شوند. به محض اینکه گوشی جدیدی عرضه می شود، افراد متعددی از شرکت های تحقیقاتی امنیتی جهانی گرفته تا توسعه دهندگان نابغه، شروع به تجزیه و تحلیل سیستم عامل آنها می کنند؛ حتی شرکتهایی نظیر iFixit پا را فراتر گذاشته و برای بررسی آنها از میکروسکوپ الکترونی استفاده می کنند.

نگران جاسوسی شرکت های Huawei و ZTE نباشید!

این تحقیقات پر شمار باعث شده است که مشکلات گوشیها، از جمله گوشیهای چینی، بارها بررسی و منتشر شود. در هر دو گوشی OnePlus و Blu رخنه های امنیتی وجود داشت که این شرکت در هر دو مورد به اشتباهات خود پی برده و مسیر خود را تغییر داده اند.

نگران جاسوسی شرکت های Huawei و ZTE نباشید!

Huawei Mate 10 Pro

هیچ کس تا به حال نرم افزارهای جاسوسی را در گوشی های Huawei و ZTE پیدا نکرده است. افرادی که می گویند ممکن است برنامه هایی وجود داشته باشد هرگز آن را به درستی توصیف نکرده اند و مدل های خاصی که شامل آن می باشند را، شناسایی نکرده اند. ایالات متحده نیز در حقیقت به دنبال مسدود کردن عرضه گوشی های Huawei می باشد.

نگران جاسوسی شرکت های Huawei و ZTE نباشید!

ZTE Tempo™ X

اصولا برای باور کردن این که چنین نرم افزاری وجود دارد، باید پذیرفت که Huawei و ZTE فراتر از توانایی هر تولید کننده دیگر گوشی قادر به مخفی کردن این تکنولوژی هستند. همچنین باید باور داشته باشید که چینی ها روشی برجسته برای جاسوسی پیدا کرده اند که CSIS، MI6 و موساد همه از آن بی بهره اند و این کشور آن را با هیچ یک از متحدان خود به اشتراک نگذاشته است.

شما تحت نظر هستید

اگر شما نگران سرقت اطلاعات خود هستید، خبرهای بدی برای تان دارم: شما هم اکنون تحت نظر قرار می باشید. شرکت ارائه دهنده اینترنت شما کوهی از اطلاعاتتان را در اختیار دارد و در صورت وجود حکم قضایی، آن را به دولت تحویل می دهد.

نگران جاسوسی شرکت های Huawei و ZTE نباشید!

گوگل و فیس بوک اطلاعات فوق العاده دقیقی از شما دارند. آنچه انجام می دهید، آنچه به آن فکر می کنید و جایی که هستید. همه این سازمان ها دلایل محکمی برای علاقه مندی به اطلاعات شما دارند. آنها با این کار تجارت می کنند، تبلیغات هدفمند به شما عرضه می کنند و یا در صورت نیاز شما را مجبور می کنند که از قوانین و مقررات آنها پیروی کنید.

انگیزه ای وجود ندارد

حتی اگر Huawei و ZTE به دنبال انجام عملیات جاسوسی باشند، من فکر نمی کنم آنها انگیزه ای برای برای فریب جهانیان با نصب نرم افزارهای جاسوسی بر روی ده ها میلیون گوشی هوشمند داشته باشند و ریسک سقوط بازار کسب و کار خود را بپذیرند. دولت چین انگیزه ای برای جاسوسی از شما ندارد. بر خلاف کارکنان وزارت دفاع استرالیا که از تلفن های ZTE استفاده می کردند، شما اطلاعاتی ارزشمندی ندارید که برای دولت های خارجی اهمیت داشته باشد. مگر اینکه برای دولت یا ارتش کار کنید، در این صورت باید از محصولی که در لیست توصیه شده وزارت دفاع می باشد، استفاده کنید.

جمع بندی

سالهاست که گوشی های Huawei و ZTE در بازارهای جهانی مورد بررسی، دانلود، تجزیه تحلیل، کامپایل مجدد و هک قرار می گیرند و هیچ نقص امنیتی منحصر به فردی را (نظیر جاسوسی برای دولت چین) در مقایسه با سایر محصولات اندرویدی نشان نداده اند. بدون وجود شواهد واقعی مبنی بر تخلف، ما بروز هیچ نوع مشکلی را برای خریداران گوشی های Huawei و ZTE متصور نیستیم و آنها نباید در این باره نگرانی داشته باشند.

منبع: pcmag

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا