روانشناسی و موفقیت

با این راهکارها هیچوقت از دست هیچ کسی ناراحت نمی‌شوید!

راهکار برای ناراحت نشدن

با این راهکارها هیچوقت از دست هیچ کسی ناراحت نمی‌شوید! بدیهی است نمی توانیم آدم ها را عوض کنیم ولی می توانیم با برخورد مناسب و تجزیه و تحلیل آن رفتار یا گفته باعث شویم دلمان نشکند و رنجیده خاطر نشویم.

۱+

ارتباطات اجتماعی حتی صمیمی ترین آن ها گاهی دستخوش سوء تفاهماتی می شود که از دست یک دیگر ناراحت می شویم. خانواده، خویشاوندان، دوستان، همکاران و حتی دوستان شبکه های اجتماعی گاهی رفتار یا گفته هایی دارند که باعث دلگیری مان می شود. بدیهی است نمی توانیم آدم ها را عوض کنیم ولی می توانیم با برخورد مناسب و تجزیه و تحلیل آن رفتار یا گفته باعث شویم دلمان نشکند و رنجیده خاطر و ناراحت نشویم. با نت نوشت امروز همراه باشید تا در صورتی که از دست این نوع رفتارها و گفته ها خسته شده اید بهترین راه برخورد را داشته باشید و صدمه روحی نبینید.

دنیا را عوض نمی کنم روش برخورد خودم را درست می کنم

تصور کنید تمام سطح زمین از شیشه خرده پر شده است. اگر بخواهید روی چنین سطحی راه بروید به احتمال زیاد سعی می کنید با احتیاط یک جای پای مناسب پیدا کنید و بدون آن که یک شیشه خرد شده پای تان را زخمی و شما را ناراحت کند، راه خود را پیدا کنید.

دقیقا ما همین را نیاز داریم. وقتی کسی باعث رنجش مان می شود باید بتوانیم بدون آن که صدمه روحی ببینیم راه خود را پیدا کنیم. چرا که به احتمال زیاد فقط بعضی از شیشه خرده ها را می توانید بردارید، برداشتن همه آن ها از روی کره زمین کار غیرممکنی است. ولی شما باید راه بروید. و صد البته زندگی ادامه دارد.

همیشه داستان این شکلی است: کسی کاری می کند یا حرفی می زند که ناراحت مان می کند. معمولا چنین شخصی بارها این رفتار را داشته است. ولی این دفعه ما هم برای خودمان داستان سرهم می کنیم. دل مان می شکند و از این که این همه مردم بی ملاحظه هستند دلخور می شویم.

یک تمرین ساده برای ناراحت نشدن

قرار نیست داستان همیشه به یک شکل باشد. پس باید روش درست را یاد بگیریم. روش های زیر را امتحان کنید:

رد و حذف کردن

دقیقا بفهمید چه رفتاری یا گفته ای باعث ناراحتی تان می‌شود. به احتمال زیاد شما چنین رفتاری را هیچ وقت دوست نداشته اید. اگر خیلی با این شخص صمیمی هستید به او بگویید این نوع رفتار و گفته اش شما را ناراحت می کند. به احتمال زیاد سوء تفاهمی است که برطرف می شود. در صورتی که آن شخص نقش خیلی مهمی در زندگی شما ندارد می توانید به عنوان یک فرد سمی او را از زندگی خود حذف کنید یا تا می توانید ارتباطتان را کم کنید. ولی با شادی و شادمانی زندگی خود را ادامه دهید.

تصویر سازی کنید

یک رودخانه در جریان را در ذهن خود تصور کنید. شما از حرکت این رودخانه که از بالا به پایین است ناراحت هستید و دل تان می خواهد جریان حرکت روخانه برعکس شود.  آیا این کار امکان پذیر است؟ حالا فرض کنید این شخص در رودخانه افتاده است. اگر حرکت جریان رودخانه برای تان ناراحتی به همراه دارد، پس برعکس کردن آن فایده ای ندارد. بهتر است بگذارید آن فرد درست مثل جریان طبیعی رودخانه برود و ناراحتی از شما دور شود.

آن ها را همان طور که هستند بپذیرید

هر انسانی رفتارها و روحیه مخصوص به خود را دارد که معمولا هم نمی تواند آن ها را تغییر دهد. افراد را باید همان طور که هستند بپذیرید؛ نه آن طور که شما دوست دارید رفتار کنند. به این فکر کنید که او هم انسان رنج کشیده ای است که تا همین حد از زندگی می داند. در نهایت فاصله تان را با او حفظ کنید. در آینده هم اگر با فرد جدیدی آشنا شدید، ابتدا رفتارهای او را بررسی کنید و در صورتی که رفتار آزاردهنده ای از نظر شما ندارد بعد بیشتر صمیمی شوید.

همیشه حق به جانب شما نیست

در چنین مواقعی که از رفتار یا گفته کسی ناراحت می شوید رفتارها و گفته های خودتان را هم بررسی کنید. شاید شما برداشت اشتباهی داشته باشید.

انسانیت پایان ندارد

با همه رفتارها وگفته های آزار دهنده ای که این افراد دارند، باز هم انسانیت و محبت و عشق وجود دارد. ذهن و قلب تان را به روی دنیا باز کنید. رودخانه را همان طور که هست بپذیرید. انسان هایی را ببینید که در این رودخانه در حال رفت و آمد هستند. انسان های رنج کشیده ای که در برابر شما شاید در حال رفتن باشند و شاید در حال آمدن. شما احساس می کنید دارند غرق می شوند، دست تان را دراز می کنید تا آن ها را نجات دهید. ولی خود شخص هم باید بتواند دستش را به سوی شما دراز کند. گاهی واقعا نمی توانند چنین کاری کنند و با جریان رودخانه می روند.

شما چه تغییری می کنید

وقتی چنین رفتاری با شما می شود شما چه درسی از آن می گیرید؟ آیا خودتان کسی را ناراحت نکرده اید؟ آیا همه رفتارهای شما درست است؟ آیا چنین رفتاری به شما یاد می دهد خودتان این رفتار را با دیگران نداشته باشید؟

هر انسانی با حضورش در زندگی ما درس هایی به ما می دهد که می توانیم از آن ها یاد بگیریم چه گونه خودمان کامل تر باشیم.

منبع:

zenhabit.net

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا