لیگ عدالت فیلمی به کارگردانی زک اسایندر (Justice League 2017)
سینما

لیگ عدالت فیلمی به کارگردانی زک اسایندر Justice League 2017 فاجعه به تمام معنی

لیگ عدالت فیلمی به کارگردانی زک اسایندر Justice League 2017 فاجعه به تمام معنی. پنجمین فیلم از دنیای جدید دی سی که لیگ عدالت نام دارد، آشفته بازاری برای رسیدن به سود بیشتر است و ملعبه‌ای دو ساعته ای است که بنایش را بر اعتبار بصری قهرمانانی نظر سوپرمن، بتمن، واندر وومن و … بنا می‌سازد.

زمان مطالعه: ۱ دقیقه

لیگ عدالت عنوانِ فیلمی کمیک بوکی و ابر قهرمانی در ادامه نهضتِ پر سر و صدای این طیف از سینما است که در سال ۲۰۱۷ روانه پرده سینماها شد. فیلمی محصول کمپانی دی سی کمیک که سری کمیک هایش به خاطر قهرمانانی نظیر بتمن، سوپرمن و امثالهم شهرتی جهانی دارد. پس از سود سر سام آوری که کمپانی مارول با جهان سینماییِ بزرگش راه انداخت و توانست در سالیان اخیر گیشه ها را با فیلم های پاپ کُرنی‌اش فتح کند، این بار نوبت به کمپانی برادران وارنر رسید که  جهان دی سی را در سال ۲۰۱۳ و با فیلم مردی از فولاد خلق کند.

آیینه تهران

پنجمین فیلم از دنیای جدید دی سی که لیگ عدالت نام دارد، آشفته بازاری برای رسیدن به سود بیشتر است و ملعبه‌ای دو ساعته است که بنایش را بر اعتبار بصری قهرمانانی نظیر سوپرمن، بتمن، واندر وومن و … بنا می‌سازد. زک اسایندر کارگردان این فیلم که پیشتر در بتمن علیه سوپرمن مورد حملات شدیدی از سوی منتقدین و حتی دوستداران کمیک‌ها قرار گرفته بود، خیلی به لحن فیلم دست نمی‌زند و دنیای تاریکی که پیشتر خلق کرده بود را با شوخی هایی بی‌مزه سعی در تلطیف آن دارد. شگردی که در فیلم‌های مارول جواب داده بود و زک اسایندر به شکل ناشیانه‌ای سعی بر چپاندن چنین تنزلی از شوخی در فیلم دارد.

داستان لیگ عدالت به نوعی برای کمیک دوستان آشناست. در ادامه فیلم قبلی و هنگامی که سوپرمن مرده است. دنیا درگیر مشکلی بی نهایت شده و بتمن سعی بر جمع آوری گروهی به نام لیگ عدالت برای مقابله با این تهدید است. دشمن پشت پرده این فیلم که تنها یک بار نام از او برده می‌شود یعنی دارک ساید، به واسطه یکی از نیروهایش یعنی استپن ولف به شکلی غیر مستقیمی به زمین حمله می‌کند و اینجاست که این قهرمانان باید با این مشکل مواجه شوند. اینجاست که فاجعه سینمایی آغاز می‌شود. داستان محو می شود و به رُخ کشیدن تکنیک تمام هدف می‌شود.

لیگ عدالت فیلمی به کارگردانی زک اسایندر (Justice League 2017)

لیگ عدالت فیلمی به کارگردانی زک اسایندر (Justice League 2017)

زک اسایندر در این فیلم فقط توانسته نوعی تاریکی بصری به فیلم تزریق کند و در مباحث دیگر کلا ما قبل فیلم است. انبوه شخصیت‌هایی که به فیلم سرازیر می‌شوند و در حد تیپ باقی می‌مانند. مخاطب حتی فرصت نمی‌کند که بتواند فکر کند که آیا این فلش، آکوامن و سایبورگ را بشناسد یا خیر. رگباری از صحنه های شلوغ با بدترین کارگردانی ممکن طبیعتا روی اعصاب می‌رود.

یکی از شاخص‌های کمیک های دی سی نسبت به شخصیت پردازی قوی ویلن های آن است. هویت مخوفی که آنتاگونیست های این کمیک‌ها دارند مزیتی است که تقریبا در کمیک های مارول کمتر دیده می‌شود. جوکر، لکث لوتر، دثتروک و …. شخصیت‌هایی تاریک که عاشقان کمیک از دیدن آن ها لذت می‌برند. اما به معنای واقعی کلمه دنیای جدید دی سی این ویلن ها را نابود کرد و تنها ماکت هایی بزک شده از آن ها را بر پرده سینما ها فرستاد.

بزرگترین مشکل فیلم نداشتن فیلم نامه و داستانی مشخص است. سه مکعبی که به یکباره قرار است پیدا شوند و دنیا را نابود کنند. شکلی از فاجعه که حتی عامی ترین مخاصب سینما هم به بی منطق بودن نوع روایت آن پی می‌برد. همچنین فیلم رسالت سرگرمی خود را نیز به درستی انجام نمی دهد و به اصطلاح فیلم از نداشتن کلای مکس و نقطه عطف و اوج کوبنده رنج می‌برد. همچنین جلوه های ویژه در بعضی نقاط به شکل تهوع آوری افتضاح است. کسانی که سینمای سایندر را پیگیر کرده‌اند می‌دانند که وی علاقه خاصی به این نوع فیلم برداری و استفاده از جلوه های ویژه دارد. مسئله ای که در بتمن علیه سوپرمن، ۳۰۰ و در دیگر فیلم های وی مشهود بود. اما در لیگ عدالت در بعضی نقاط فیلم به شدت از جلوه های ویژه ضربه می خورد. به عنوان مثال ادیت مسخره ای که بر روی لب و دهن سوپرمن به کار رفته است در تمام فیلم رو اعصاب راه خواهد رفت.

در هر صورت در دورانی از تاریخ سینما به سر می‌بریم که گیشه به عنوان الهه ای ایست که همه در حال پرستشش هستند. موضوعاتی که هالیوود آن قدر آن ها را دستمالی می‌کند تا به انزجار بدل گردند. امروزه هم سینمای مارول و دی سی به درجه ای از خوشبختی در فیلم‌های کمیک بوکی رسیده‌اند که پیشاپیش تا چند سال آینده نیز برای ساخت فیلم های جدید برنامه ریزی کرده اند. فعلا باید منتظر ماند و امید داشت که تا این دوران تمام شود یا حداقل در ساخت چنین آثاری به حداقل های شعور مخاطب نیز توجه شود.

لیگ عدالت فیلمی به کارگردانی زک اسایندر (Justice League 2017)

لیگ عدالت فیلمی به کارگردانی زک اسایندر (Justice League 2017)

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید

پاوو

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا