1398-01-31
دانستنی‌های سلامتی

خطر بلوغ زودرس و قاعدگی زود هنگام در دختران چیست؟

خطر بلوغ زودرس و قاعدگی زودهنگام می تواند خطر ابتلا به چاقی را در آینده افزایش دهد

یک تحقیق جدید در رابطه با خطر بلوغ زودرس نشان می دهد زنانی که بلوغ زودرس را تجربه می کنند، بیشتر احتمال دارد که درگیر چاقی شوند.

یک تحقیق جدید در رابطه با خطر بلوغ زودرس نشان می دهد زنانی که بلوغ زودرس و قاعدگی زود هنگام را تجربه می کنند، بیشتر احتمال دارد که درگیر چاقی شوند. در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: ویتامین های ضروری زنان برای حفظ سلامتی را بشناسید

خطر بلوغ زودرس و قاعدگی زود هنگام

زنان هر چه زودتر به نخستین عادت ماهیانه و بلوغ زودرس را تجربه کنند، بیشتر احتمال دارد که BMI (شاخص توده بدنی) بالاتری داشته باشند. محققان دانشگاه امپریال لندن، داده هایی را از صدها هزار زن در انگلیس در رابطه با خطر بلوغ زودرس تجزیه و تحلیل کردند. آن ها گفتند که یافته هایشان به شواهد ارتباط بلوغ زودرس با وزن زنان بالغ افزوده می شود.

بیشتر بخوانید: سن بلوغ فکری و زمان مستقل شدن فرزندان چه زمانی است؟

یافته های قبلی، مشاهده ای بودند و می توانستند تحت تاثیر عواملی همچون قومیت، زمینه های اقتصادی، سطح تحصیلات و رژیم غذایی قرار بگیرند. طبق گفته نویسندگان این تحقیق، این موضوع می توانست گفتن این مطلب را که آیا بلوغ زودرس یا سایر عوامل بر وزن خانم ها اثر می گذارد یا خیر، دشوار سازد. آن ها گفتند یافته هایشان نشان می دهد که بلوغ زودرس ، خود به عنوان یک عامل خطر برای خانم های دچار اضافه وزن محسوب می شود.

دیپندر گیل، پژوهشگر در دانشکده بهداشت عمومی و نخستین نویسنده این مطالعه درباره خطر بلوغ زودرس در انتشارات تازه یک دانشگاه، اینگونه بیان کرد: “مطالعات قبلی نشان داده اند که ارتباطی بین آن ها وجود دارد، اما ما نمی دانستیم که آیا این بلوغ زودرس موجب چاقی در بزرگسالی می شود یا خیر. در آخرین مطالعه مان شواهدی را در حمایت از وجود یک ارتباط مؤثر پیدا کردیم.”

بیشتر بخوانید: تربیت دختر در سن بلوغ و راهنمای تربیت دختران با اعتماد به نفس توسط مادران

نویسندگان تحقیق می گویند این موضوع که چرا بلوغ زودرس موجب چاقی در خانم های بزرگسال می شود، روشن نیست. آن ها بر این نظر بودند که وجود شکاف هایی در بلوغ فیزیکی و عاطفی ممکن است نقشی در این موضوع داشته باشند. دخترانی که بلوغ زودرس دارند، ممکن است با برخوردها و فشارهای اجتماعی متفاوتی نسبت به آن دسته از دخترانی که دیرتر به بلوغ می رسند، روبرو شوند.

احتمال دیگر این است که اثرات فیزیکی تغییرات هورمون در طی دوران بلوغ -مانند رشد سینه- بر احتمالات بروز اضافه وزن برای یک دختر در آینده تاثیرگذار باشد.

گیل می گوید: “گفتن این مطلب که تغییر زمان بلوغ یک فرد بر خطر چاقی او در سنین بزرگسالی اثر می گذارد و اینکه آیا این چیزی است که ما می توانیم از نظر بالینی اعمال کنیم یا خیر، دشوار است. زیرا بعید به نظر می رسد که از نظر اخلاقی شتاب دادن یا تاخیر انداختن در زمان بلوغ برای اثر بر روی BMI کار مناسبی باشد.”

وی افزود: “اما آگاهی از این مطلب که این مورد، یک عامل مرتبط است، برای ما مفید می باشد: دخترانی که زودتر به سن بلوغ می رسند، بیشتر احتمال دارد که در سنین بالاتر دچار چاقی و اضافه وزن شوند.”

این مطالعه اخیراً در مجله بین المللی چاقی منتشر شده است.

بیشتر بخوانید: سن نوجوانی چه سنی است و از چند سالگی نوجوانی آغاز می شود؟

نویسنده: آرین میرزایی

منبع: www.webmd.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا