1398-05-30
دانستنی‌های سلامتی

سیب زمینی خام بخورید؛ به این دلایل

سیب زمینی خام بخورید؛ به این دلایل

اگر ترس از مصرف سیب زمینی خام از یک باور قدیمی در شما باقی مانده است، نظر خود را به سرعت عوض کنید چرا که علم ثابت می‌کند خوردن سیب زمینی خام می‌تواند برای سلامتی بسیار مفید باشد.

سیب زمینی یکی از مواد غذایی پر مصرف در سراسر دنیا است که به اشکال مختلف مورد مصرف قرار می‌گیرد. این ماده غذایی راه‌های پخت فراوان و گوناگونی دارد و بسیاری از افراد گمان می‌کنند که سیب زمینی را نباید به صورت خام مصرف کرد اما هیچ دلیل علمی برای آن وجود ندارد در حالی که سیب زمینی خام مزایای بسیاری برای بدن دارد که یکی از آن‌ها بهبود عملکرد دستگاه گوارش است. نت‌نوشت برای شما از فواید سیب زمینی خام می‌گوید.

خواص سیب زمینی خام

سیب زمینی به صورت آب پز، سرخ شده، بخار پز و یا کبابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. منظور از سیب زمینی خام سیب زمینی است که به درستی و کامل پخته نشده باشد. همانطور که می‌دانید جوشاندن سبزیجات یکی از روش‌های معمول جهت نگهداری و یا به نحوی تمیز کردن آن‌ها است.

سبزیجات از هر رده و گروهی که باشند به صورت خام در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد اما مصرف سیب زمینی به صورت خام امری رایج نیست. یکی از دلایلی که برای این امر وجود دارد، نوع غده‌ای بودن سیب زمینی است که به صورت خام شاید طعم خوشایندی نداشته باشد اما هیچ گونه ضرری نخواهد داشت. ترکیبات غذایی در سیب زمینی قبل و بعد از پخته شدن هیچ گونه تغییری نخواهد کرد.

فواید سیب زمینی خام

سیب زمینی یک منبع بزرگ نشاسته است. ما در بدن خود میزان بالایی نشاسته خام را هضم می‌کنیم ولی از مصرف سیب زمینی خام واهمه داریم

از منابع غذایی که در سیب زمینی potato وجود دارد به این چند نکته اشاره می‌کنیم: منبع غنی ویتامین C، پتاسیم، فیبر، کربوهیدرات و . . . سیب زمینی می‌تواند قدرت سیستم ایمنی بدن را به شدت افزایش دهد. فشار خون را پایین آورد، سرعت گوارش را افزایش داده و انرژی طبیعی در بدن را بیشتر کند.

همانطور که می‌دانید سیب زمینی یک منبع بزرگ نشاسته است. ما در بدن خود میزان بالایی نشاسته خام را هضم می‌کنیم ولی از مصرف سیب زمینی خام واهمه داریم. در حالی که سیب زمینی علاوه بر خواصی که در غده اصلی دارد، پوست بسیار پرخاصیتی نیز دارد.

بیشتر بخوانید: سیب زمینی پخته بخوریم یا نه؟

بیشتر بخوانید: خواص آب سیب زمینی در درمان بیماری‌ها شگفت زده تان می‌کند!

عوارض جانبی

همان طور که گفته شد بدن انسان قادر به هضم نشاسته خام است به این معنا که بدن مواد مغذی را از غذا دریافت می‌کند و پس مانده را به طور کامل هضم نمی‌کند یا به اصطلاحی تمامی مواد غذایی به صورت کامل متابولیزه نخواهند شد. این امر ممکن است منجر به سوء هاضمه، گاز معده و یا مشکلات تخمیری در روده شود.

این تنها مشکلی است که ممکن است از خوردن سیب زمینی خام شما را دچار کند. در حقیقت شما با پخت و پز این متابولیسم را خنثی می‌کنید و یا به طور کامل سختی آن را می‌گیرید ولی عناصر مغذی چه به صورت خام چه به صورت پخته توسط خود بدن از غذا دریافت می‌شود. البته ترکیبات آلکالوییدهای فعال در برخی از سبزیجات خام وجود دارد که ممکن است برای کودکان مضر باشد و مصرف آن برای کودکان توصیه نمی‌شود ولی افراد بزرگسال در صورتی که مشکلی در هضم آن نداشته باشند می‌توانند سیب زمینی را به صورت خام نیز مصرف کنند.

بیشتر بخوانید: خواص سیب زمینی باورنکردنی است ، سیب زمینی بی‌خاصیت نیست! 

بیشتر بخوانید: مضرات سیب زمینی سرخ کرده : سمی کشنده که با لذت آن را می خوریم!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا