سینما

یادداشت کوتاهی بر فیلم: لبه ی فردا – Edge of Tomorrow

یادداشت کوتاهی بر فیلم: لبه ی فردا - Edge of Tomorrow
فیلم لبه فردا، فیلمی در ژانر اکشن/علمی-تخیلی با درون مایه جنگ با بیگانگان فضایی و سفر زمان است. موضوعاتی که هرچند تکراری و کلیشه ای به نظر می رسند اما داستان پردازی قوی، پرهیز از قهرمان پروری (!) و وجود یک روایتگری پیچیده و چند لایه، این فیلم را به یک فیلم جذاب و قوی تبدیل کرده.

بر خلاف اکثر فیلم های ابرقهرمانی، در این فیلم با یک قهرمان کار درست که به قصد نجات دنیا شورش کرده و در آخر با نجات دنیا، همه انسان ها را نمک گیر (!) قهرمانی های خود می گرداند روبرو نیستیم. تام کروز در این فیلم یک فرمانده ارشد نظامی است که صرفا در بخش استراتژیک ارتش فعالیت داشته و در نقش یک سرباز و در میدان جنگ یک ترسو بیشتر نیست! وی به دلیل سرپیچی از مقامات ارشد خود در پیوستن به نیروهای مقاومت علیه بیگانگان متجاوز به زمین، خلع درجه شده و به یک پایگاه نظامی پایین مرتبه به عنوان یک سرباز تبعید می شود که فردای همان روز قرار است همراه بقیه سربازان کار کشته و تعلیم دیده به میدان جنگ با بیگانگان برود.

۵


در این جنگ که بسیار سنگین و پر تلفات است، تام کروز بدون هیچ آشنایی با تجهیزات نظامی به محض ورود به کارزار نبرد، با صحنه مرگ بسیاری از هم رزمان خود روبرو می شود و خود نیز در این نبرد کشته می شود اما پس از مردن به ابتدای همان روز بر می گردد و باز خود را به عنوان یک سرباز در پایگاه نظامی ذکر شده میابد.
این سیکل هر روز برای تام کروز تکرار می شود و در حقیقت او در مقطعی از زمان زندانی شده.
مشخص نیست این سیکل چند بار برای قهرمان فیلم تکرار میشود، ولی آنقدر هست که وی پس از صدها بار سپری کردن یک روز تکراری از یک نظریه پرداز پشت میز نشین نظامی (!) به یک سرباز خبره با توانایی عملیاتی بسیار بالا تبدیل می شود و به این نتیجه می رسد تنها راه مبارزه با نیروی بیگانه که به زمین حمله کرده، استفاده از این قابلیت و یافتن پایگاه اصلی این نیرو و نابودی آن است.

۲


به لطف حضور سوپروایز نامدارجلوه های بصری در هالیود، Nick Davis و همکاری ۹ کمپانی جلوه های ویژه در ساخت این فیلم شاهد جلوه های بسیار قدرتمند کامپیوتری و میدانی در این فیلم هستیم که بازی عمیق و تاثیر گذار تام کروز این زیبایی را چند برابر کرده.

۱


هرچند ایده ی زندانی شدن در مقطعی از زمان قبلا در فیلم کمدی “افسانه روز دوم فبریه” یا Groundhog Day به خوبی به آن پرداخته شده، اما این بار به صورت جدی تر و با روایتی پیچیده تر در تاثیر زمان در نابودی یک نیروی قدرتمند فرازمینی از این ایده بهره برده شده.
فیلم لبه فردا جنبه های پنهان ذهن انسان رو به تصویر می کشه و به نظرم تلنگر کوچکیه در یادآوری وجود عنصر بسیار ارزشمند و پیچیده ای به اسم “زمان” در زندگی انسان. دیدن این فیلم زیبا رو به دوستانم توصیه میکنم.

۰

Edge of Tomorrow (2014)
Directed by Doug Liman. With Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton, Brendan Gleeson. An officer finds himself caught in a time loop in a war with the alien race. His skills increase as he faces the same brutal combat scenarios, and his union with a Special Forces warrior gets him closer to defeating…

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا