1397-11-30
دانستنی‌های سلامتی

کارهایی که نباید قبل از خواب انجام دهیم به گفته متخصصان !

کارهایی که نباید قبل از خواب انجام دهیم

همه ما مایل هستیم که فرآیند خواب­مان، کیفیت خوبی داشته باشد. کم ­خوابی، می ­تواند برای سلامت فیزیکی و همین ­طور برای عملکرد مغز، مضر باشد. بعضی اوقات، اقداماتی که برای داشتن خواب راحت انجام می ­دهیم، کمک شایانی به ما نمی ­کنند. به گفته متخصصان کارهایی که نباید قبل از خواب انجام دهیم و کارهای جایگزین برای آن ها را در نت نوشت بررسی خواهیم کرد.

همه ما مایل هستیم که فرآیند خواب­مان، کیفیت خوبی داشته باشد. کم ­خوابی، می ­تواند برای سلامت فیزیکی و همین ­طور برای عملکرد مغز، مضر باشد. بعضی اوقات، اقداماتی که برای داشتن خواب راحت انجام می ­دهیم، کمک شایانی به ما نمی ­کنند. به گفته متخصصان کارهایی که نباید قبل از خواب انجام دهیم و کارهای جایگزین برای آن ها را در نت نوشت بررسی خواهیم کرد.

کارهایی که نباید قبل از خواب انجام دهیم !

کم­ خوابی، سبب بدخلقی و کم ­حوصلگی ما می ­شود. علاوه بر این، تحقیقات نشان می ­دهند که اگر به اندازه کافی نخوابیم، اثرات بد آن به سلامت مغز هم سرایت می ­کند و در نتیجه، عملکرد آن را ضعیف و تمرکز را کم می ­کند. همجنین در طولانی مدت، ریسک ابتلا به سرطان و آلزایمر را افزایش می ­دهد.

مهم نیست که چند دفعه خطرات کافی نبودن خواب برای شما ذکر شده است، به هر حال، هنوز هم این مورد در بسیاری از ما باید اصلاح شود.

در تحقیقی جدید، عادت ­های قبل از خواب ۱۳۳۱ دانشجوی آمریکایی بین ۱۸ تا ۲۵ سال، مورد بررسی قرار گرفت. ۷۴% از آنان اظهار کردند که اغلب ساعت­ های خواب­شان را برای مواردی مانند درس خواندن، کامل کردن تکالیف و آماده شدن برای امتحان کم می ­کنند.

این مطالعه، حقه ­هایی که بعضی از دانشجویان امتحان می ­کنند تا خواب کافی و مناسبی داشته باشند، بررسی کرد؛ که در واقع کمک زیادی به آنان نمی کند و حتی زمانی که درس و شب بیداری­ های امتحانات در دانشگاه به پایان می ­رسد، بعضی از این عادت­ ها باقی می ­مانند.

Stephanie Romiszewski، دانشمند متخصص خواب و صاحب کلینیک خواب، درباره کارهایی که نباید قبل از خواب انجام دهیم تحقیقاتی انجام داده و توصیه­ هایی درباره این که چگونه کیفیت خواب را بالا ببرند، ارائه داده است.

این ها، اشتباهاتی هستند که ممکن است انجام دهید. همچنین راه اصلاح آن ها هم بیان شده است.

۱ – قرار دادن موبایل و صفحه نمایش، روی حالت مخصوص شب

۵۷% از دانشجویان اظهار کردند که تلفن ­های همراه­شان دارای حالت شب است که نور آن را در شب کاهش می ­دهد.

Romiszewski گفته که تمامی نورها (نور کم یا زیاد فرقی ندارد)، مقدار تولید ملاتونین را در بدن کاهش می­ دهند؛ هورمونی که بدن را برای خواب آماده می کند. با نگاه کردن به تلفن­تان در شب ،به طور قابل توجهی، فرآبند خواب را با اختلال مواجه کرده و خود را بیشتر بیدار نگه می ­دارید. این مطلب، همجنین در مورد صفحه تلویزیون و لپ تاپ هم صدق می­ کند.

۲ – به خواب رفتن با گوش دادن به موسیقی

۴۰% از دانشجویان بیان کردند که با گوش دادن به یک موسیقی کلاسیک و آرام به خواب می ­روند.

به گفته Romiszewski، گوش دادن به موسیقی تا زمانی که باعث آرامش­تان شود و ضربان قلب را بالا نبرد، مفید است.

اما اطمینان حاصل کنید تایمری تنظیم کرده باشید تا به موقع خاموش شود، در غیر این صورت، شما به مرحله عمیق خواب وارد نمی ­شوید و بعد از بیداری، سرحال نخواهید بود.

۳- ورزش کردن قبل از خواب

۴۰% درصد از این افراد گفته ­اند که قبل از خواب، ورزش می ­کنند.

ورزش کردن، بهترین راه برای این است که انرژی­تان را تخلیه کنید، اما اگر بلافاصله قبل از این که بخوابید، این کار را انجام دهید، کار بدن را برای ریلکس شدن، سخت می کنید. Romiszewski می گوید بهترین کار این است که در طول روز ورزش کنید یا حداقل چند ساعت قبل از این که بخواهید بخوابید، این کار را انجام دهید. ورزش کردنم از کارهایی که نباید قبل از خواب انجام دهیم می باشد!

۴ – نوشتن قبل از به خواب رفتن

۲۹% درصد از دانشجویان گفته ­اند که جهت خالی شدن ذهن­ شان از افکار، آن ها را روی کاغذ می ­نویسند.

ایده خوبی است که بنویسید؛ اما باید این کار را حتماً حداقل یک ساعت قبل از این که برای خواب آماده شوید، انجام دهید، پس می­ توانید با افکاری که به سراغ­تان می­ آید، مقابله کنید. از طرف دیگر، احتمالاً شما به چیزهایی که نوشته اید، در هنگام خواب فکر خواهید کرد. اگر یک لیست برای انجام کارهایتان می نویسید، Romiszewski در این باره توصیه می ­کند تا جایی که امکان دارد، این کارها قابل تحقق باشند.

۵ – استفاده کردن از اپلیکیشن ­ها و برنامه ­هایی که برای ریلکس شدن و خواب هستند

۲۳% دانشجویان از این اپلیکیشن­ ها استفاده می­ کنند.

با توجه به گفته های  Romiszewski، این دسته از برنامه­ ها کمک کننده هستند، اما اگر برای به خواب رفتن، تنها از آن ­ها استفاده می­ کنید، لزوماً بهترین انتخاب نیستند. برای این که به خوبی از اثرات مدیتیشن بهره­ مند شوید، باید سعی کنید در طول روز آن­ را انجام دهید. توجه داشته باشید که این عمل، در کوتاه مدت بازدهی ندارد، و برای نتیجه ­گیری از آن، باید در طولانی مدت، این برنامه­ ها را امتحان کنید.

 -۶ آماده شدن برای خواب، بلافاصله قبل از رفتن به رخت­خواب

آماده شدن برای خواب، گاهی اوقات می­ تواند زیان آور باشد.

Romiszewski می گوید که پوشیدن لباس خواب، تعویض ملحفه­ ها و مسواک زدن دندان ­ها، نمی ­توانند به فرآیند خواب کمکی کنند. حداقل باید یک ساعت قبل از این که بخواهید بخوابید، این کارها را انجام دهید؛ برای این که پس از آن، وقت ریلکس کردن داشته باشید.

۷ – توجه به ساعت­ های خواب، به جای کیفیت آن

کیفیت، بهتر از کمیت است و این، تنها به پروسه خواب اطلاق نمی­ شود. در حقیقت بهتر است هنگامی که احساس خستگی کردید، برای خوابیدن اقدام کنید؛ به جای آن که نگران این باشید که چه ساعتی است و ساعت خواب­تان دیر شده است. خواب کوتاه و بدون وقفه، بسیار مفیدتر از وقتی است که در رخت­ خواب هستید، اما نمی توانید بخوابید.

۸ – چرت زدن در طول روز

۴۱% درصد از دانشجویان اعتراف کردند که در سخنرانی ­ها و کنفرانس ­ها به خواب می­روند.

چرت زدن در تمام طول روز، ایده ای بد و از کارهایی که نباید قبل از خواب انجام دهیم است. این کار، خستگی که بعداً باید داشته باشید، از بین می ­برد. پس از آن، بدن شما مجبور است برای این که به خواب روید، دوباره این حس را ایجاد کند.

جهت این که روش مناسبی برای خواب داشته باشید، هر روز در ساعت معینی از خواب برخیزید. اهمیتی ندارد که در آن ساعت، چقدر خسته باشید؛ با این کار، برای شب بعد، بدن خود را تنظیم خواهید کرد.

با انجام موارد و کارهایی که نباید قبل از خواب انجام دهیم پس از مدت کوتاهی، در چرخه مناسبی برای خواب قرار می ­گیرید و به دنبال آن، شب­ ها، مدت زمان کمتری را به دلیل خواب نرفتن، خیره به سقف می ­مانید.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا