علمی

پوست الکترونیکی به آسانی می تواند ضربان قلب را روی دست شما نشان دهد!

پوست های الکترونیکی نه تنها می توانند مشکلات سلامتی را در آینده ای نزدیک تشخیص دهند، بلکه آنها را هم برای همه به معرض نمایش می گذارند. محققان دانشگاه توکیو یک پوست الکترونیکی ساخته اند که می تواند نشانه های حیاتی مثل ضربان قلب را اندازه گیری کند و آنها را در زمان واقعی بر روی صفحه نمایش نشان دهد. این طرح ترکیبی از یک الکترود نانو مواد یا نانومش (nanomesh ) تنفسی و سیم کشی قابل انعطاف با مجموعه ای از میکرو LED ها می باشد که می تواند تصاویر پایه را از طریق بدن به بیرون ارسال کند. که اگر مشکلی برای شما یا کسی پیش بیاید افراد می توانند با نگاه کردن به دست شما ( یا هر جای دیگری که سنسور کار می کند) به مشکل شما پی ببرند. سنسور می تواند با یک گوشی هوشمند جفت شود و اطلاعات را به آن انتقال دهد.

سنسور های پوستی تعبیه شده در بدن
سنسور های پوستی تعبیه شده در بدن

از قبل هم نمایشگرهای قابل انعطاف (کششی) وجود داشته اند، اما آنها معمولا پس از قرار گیری در معرض هوا و کشش و چرخش معمول پوست، به سرعت از بین می روند. طبق آزمایش انجام گرفته این سنسور پوستی به مدت تقریبا یک هفته است که بدون التهاب و سوزش به کار خود ادامه می دهد و نیز با استفاده از تکنیک های ساخت مدارهای معمول ساخته شده که هزینه های پایین را هم حفظ می کند.

این فقط یک آزمایش تئوری مانند نیست. شرکت دای نیپون پرینتینگ (Dai Nippon Printing) ژاپن امیدوار است که این پوست را در عرض ۳ سال آینده، با ایجاد اطمینان بیشتر، تولید مقیاس بالا برای ارتقا آن به پوشش سطوح، ارائه دهد. اگر همه چیز خوب پیش برود، این پوست می تواند برای بیماران، به خصوص بیمارانی که در خانه از آنها مراقبت می شود، مفید باشد. آنها به جای داشتن وسیله های مراقبتی بزرگ که نیاز به بازرسی دقیق دارند، به آسانی می توانند وضعیت سلامتی خود را بر اعضای خانواده به اشتراک گذارند و با موانع کمتری به زندگی خود ادامه دهد.

منبع: www.engadget.com

محمد سلیمانی

کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا