آموزشی

روش فعالسازی Shutdown Event Tracker در ویندوز ۱۰

با استفاده از قابلیت Shutdown Event Tracker دلیل ری استارت شدن یا خاموش شدن سیستم ثبت می گردد. این اطلاعات را می توان بعد از ورود به سیستم با استفاده از لاگ های ذخیره شده، بازیابی کرد. این ابزار تمام دلایل خاموش شدن سیستم  را در لاگ های عملیات (operational log) جمع می کند تا مدیران سیستم بتوانند نیاز به راه اندازی مجدد یا خاموش کردن کامپیوترهای شرکت خود را کاهش دهند.

۱+

هنگامی که شما روی دستور shutdown یا restart در منوی Start یا منوی Win + X در ویندوز ۱۰ کلیک می کنید، سیستم عامل مستقیما دستورات انتخابی را اجرا می کند و سیستم خاموش یا ری استارت می گردد. خوب این برای کاربران عادی مشکلی ایجاد نمی کند ولی ممکن است شما ادمین سیستم باشید و در مواردی بخواهید سیستم را برای طولانی مدت و یا حداقل تا زمانی که ممکن است بدون هیچ خرابی و وقفه ای کار کند، روشن نگه دارید. برای بسیاری از شرکت های فناوری حتی این موضوع مهم است که اگر هم به هر دلیلی سیستم راه اندازی مجدد یا خاموش گردید بتوانند دلایل آن را در جایی ذخیره شده ببینند تا آن را بررسی کنند و جهت رفع مشکل اقدامات لازم را انجام دهند. خوشبختانه ویندوز۱۰ برای این کار ویژگی Shutdown Event Tracker را در اختیار کاربر قرار می دهد.

فعالسازی Shutdown Event Tracker در ویندوز ۱۰

با استفاده از قابلیت Shutdown Event Tracker دلیل ری استارت شدن یا خاموش شدن سیستم ثبت می گردد. این اطلاعات را می توان بعد از ورود به سیستم با استفاده از لاگ های ذخیره شده، بازیابی کرد. این ابزار تمام دلایل خاموش شدن سیستم  را در لاگ های عملیات (operational log) جمع می کند تا مدیران سیستم بتوانند نیاز به راه اندازی مجدد یا خاموش کردن کامپیوترهای شرکت خود را کاهش دهند. همچنین برای دستورات shutdown تاییدیه اضاقی از کاربر می گیرد تا از تصادفی خاموش شدن سیستم جلوگیری گردد. به عنوان مثال، اگر گزارش رویداد نشان دهد که اکثر ری استارت ها و یا خاموش شدن ها پس از نصب به روز رسانی و یا نصب نرم افزار خاصی است ، آنها می توانند نصب نرم افزارها و به روز رسانی ویندوز را با هم ترکیب کنند و ری استارت را یکبار بعد از تمام شدن تمام عملیات انجام دهند.

اگر دکمه Alt + F4 روی دسکتاپ فشار دهید، پنجره زیر ظاهر می شود.

فعال شدن قابلیت Shutdown Event Tracker در ویندوز 10

فعال شدن قابلیت Shutdown Event Tracker در ویندوز ۱۰

هنگامی که Shutdown Event Tracker فعال می شود، هنگام خاموش یا ری استارت کردن سیستم عامل باید حتما دلیل خود را در کادر بالا تایپ کنید در غیر اینصورت اجازه انجام عملیات به شما داده نمی شود. اگر کامپیوتر به طور غیرمنتظره یا به علت قطع برق یا خرابی سخت افزاری خاموش یا غیر فعال شود، کاربر باید پس از اینکه کامپیوتر دوباره شروع به کار میکند، دلیل آن را در «Shutdown Event Tracker» وارد کند.

بیایید ببینیم که چگونه Shutdown Event Tracker را در ویندوز ۱۰ فعال کنیم. البته قبل از ادامه، مطمئن گردید که کاربر شما امتیازات ادمین را دارد.

برای فعال کردن Shutdown Event Tracker در ویندوز ۱۰، موارد زیر را انجام دهید:

۱- برنامه ویرایشگر رجیستری را باز کنید.
۲- به کلید رجیستری زیر بروید.
HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Policies \ Microsoft \ Windows NT \ Reliability
۳- در سمت راست، یک مقدار جدید ۳۲ بیتی DWORD با نام ShutdownReasonOn ایجاد کنید. سپس مقدار آن را به ۱ تنظیم کنید.
توجه: حتی اگر ویندوز شما ۶۴ بیتی باشد، باید یک مقدار DWORD 32 بیتی ایجاد کنید.
۴- حالا، یک مقدار جدید DWORD 32 بیتی دیگر ShutdownReasonUI ایجاد کنید و مقدار  آن را به ۱ تنظیم کنید.

پنجره رجیستری ویندوز

پنجره رجیستری ویندوز

۵- جهت اعمال تغییرات، سیستم را ری استارت کنید.

برای بازگرداندن تغییراتی که انجام دادید، کافی است مقادیر ShutdownReasonOn و ShutdownReasonUI را حذف کنید.

اگر نسخه ویندوز ۱۰شما Pro، Enterprise یا Education می باشد، می توانید از برنامه Local Editor Group Policy Editor برای پیکربندی گزینه های ذکر شده با GUI استفاده کنید.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا