اخبار تکنولوژی

فیس بوک واحد جدیدی از زمان را ابداع کرده است!

روش های مختلفی برای اندازه گیری دقیق زمان وجود دارد. اما ما آدم ها، درکی از زمان های بسیار کوچک نظیر میکرو ثانیه و نانو ثانیه نداریم. اندازه گیری های زمان های کوچک در علوم مختلف و تکنولوژی های جدید نیاز است. حال به تازگی شرکت فیس بوک، واحد زمانی جدیدی را تعریف کرده است که پیش از این وجود نداشت. تا پایان با نت نوشت همراه باشید.

واحد زمانی فیس بوک که “فلیک” نام گذاری شده است، توسط یکی از مهندسین فیس بوک با نام Christopher Horvath در اواخر سال ۲۰۱۶ ابداع گردیده و توسط فیس بوک Open Source در ژانویه ۲۰۱۸ راه اندازی شده است. یک فلیک دقیقا برابر با ۱/۷۰۵،۶۰۰،۰۰۰  ثانیه یا به عبارتی e-91.41723356 ثانیه می باشد و کمی طولانی تر از یک نانو ثانیه است.

فیسبوک در تویتی در این باره گفته است:

واحد زمانی فلیک، کمی بزرگتر از یک نانو ثانیه است و دقیقا کسری از نرخ فریم رسانه ها و فرکانس های نمونه برداری فیلم ها می باشد.

فلیک احتمالا بر زندگی روزمره تاثیری نخواهد گذاشت. اما اشاره ای به چگونگی تولید این واحد ممکن است برای برخی افراد مفید باشد. شما احتمالا با نرخ فریم یا فرکانس مانیتورهای نظیر ۳۰ هرتز، ۶۰ هرتز و ۱۲۰ هرتز آشنا هستید که آنها به ترتیب ۱/۳۰, ۱/۶۰, ۱/۱۲۰ ثانیه هستند که در نمایش فیلم ها، موسیقی ها و سایر رسانه ها دخیل هستند.

در واقع فلیک برای ساده سازی این واحدها تعریف شده است، به عنوان مثال، ۱/۲۴ ثانیه برابر با ۲۹،۴۰۰،۰۰۰ فلیک می باشد، به جای اینکه این کسر از ثانیه را به صورت اعشاری با اعداد طولانی بیان کنیم ( ۰٫۰۴۱۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶) . این ویژگی علاوه بر ساده تر کردن محاسبات، دقت در آنها را نیز افزایش می دهد.

فیس بوک این واحد را لزوما برای ساده کردن پخش ویدئو یا موسیقی ایجاد نکرده است. فلیک به طور خاص توسط تیم Oculus> فیس بوک توسعه یافته است، که نشان می دهد که این شرکت همچنان در حال کار بر روی فناوری واقعیت مجازی است. (فیس بوک در سال ۲۰۰۴ استارتاپ Oculus را با قیمت ۲ میلیارد دلار خریداری کرده است). اگر به این واحد زمانی نیاز دارید، می توانید فرمت و کدهای آن را از GitHub دانلود کنید.

منبع: curiosity

 

ارسلان غلامی

ارسلان غلامی هستم. فوق لیسانسم رو رشته فوتونیک دانشگاه شهید بهشتی خوندم و علاقه مند به اخبار تکنولوژی و تازه های علم هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا