شبکه‌های اجتماعی

خبر جدید رسوایی، فیسبوک از تماس ها و پیامک های کاربران نیز استفاده میکند!

پس از رسوایی که در چند روز گذشته گریبان فیسبوک را گرفته است، حال خبری منتشر شده و حاکی از آن میباشد که این شرکت تماس ها و پیامک های کاربران خود را جمع آوری میکند.

افرادی که داده های فیسبوک را بررسی کرده‌اند، متوجه شده‌اند که این شرکت نام مخاطب، شماره تلفن، مدت زمان تماس و پیامک های کاربران را جمع آوری کرده است. بسیاری از این داده ها به سال ها پیش بازمیگردند.

این خبر در حالی منتشر شده است که از چندی پیش خبر رسوایی فیسبوک مبنی بر قرار دادن اطلاعات کاربران خود در اختیار کمبریج آنالتیکا نقل محافل مختلف شده است. حال این خبر جدید سؤالات بیشتری را در ذهن افراد به وجود آورده که فیسبوک چگونه از داده های کاربران خود استفاده میکند.

انتشار اطلاعات کاربران توسط فیسبوکاین شرکت روز یکشنبه اعلام کرد که اطلاعات بر روی سرورهایی امن ذخیره میشود و تنها از سوی کاربران اندرویدی که اجازه این دسترسی را داده‌اند جمع آوری میشود. سخنگوی فیسبوک میگوید: “این داده ها به فروش نمیرسد و با دوستان کاربر نیز به اشتراک گذاشته نخواهد شد. این اطلاعات برای بهبود تجربه کاربر استفاده میشود تا به برقراری ارتباط او با دیگران کمک کند.”

فیسبوک همچنین در پستی که در وبسایت خود منتشر کرده میگوید این شرکت محتوای پیام های متنی و تماس های کاربران را جمع آوری نمیکند. همچنین سخنگوی این شرکت به خبرگزاری آشویتد پرس گفته است که فیسبوک از این اطلاعات برای رتبه بندی مخاطبان در مسنجر استفاده میکند تا کاربر آسان تر مخاطب مدنظر خود را پیدا کند و با او تماس بگیرد.

فیسبوک بیان میکند: “هنگام ثبت نام در پیامرسان مسنجر یا فیسبوک لایت، گزینه ای وجود داشته که چنانچه کاربران آن را فعال کنند، اطلاعات آنها به صورت مداوم جمع آوری خواهد شد. جمع آوری داده ها را میتوان در تنظیمات مربوط به کاربر غیرفعال کرد و پس از آن تمام اطلاعات مربوط به تاریخچه پیام و تماس که با این برنامه به اشتراک گذاشته شده حذف خواهد شد.

این ویژگی اولین بار در سال ۲۰۱۵ و برای فیسبوک مسنجر معرفی شد. نظرات بسیاری وجود دارد که میگوید هنگامی که پیامرسان ها نمیتوانند از اطلاعات کاربران محافظت کنند، لزومی ندارد که آنها را جمع آوری کنند.

برنامه ای که چهار سال پیش توسط کمبریج آنالیتیکا ساخته شده بود از اطلاعات میلیون ها کاربر فیسبوک جهت انجام برنامه مدنظر خود استفاده کرده است. شیوه های حفظ حریم خصوصی فیسبوک زمانی مورد انتقاد بیشتر قرار گرفت که مشخص شد کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ قبل از انتخابات ریاست جمهوری امریکا از این اطلاعات کاربران این شرکت استفاده کرده است.

لازم به ذکر است که پس از انتشار این خبرها، ارزش سهام فیسبوک بیش از ۷۰ میلیارد دلار کاهش داشته است.

منبع: www.independent.co.uk

محمدرضا مشهدی زاده

محمدرضا مشهدی زاده هستم. فیلم و سریال بخش عمده ی سرگرمی من رو تشکیل میدن و بعد از اون به مقدار بسیار کمی بازی با کنسول، اگر هم فرصتی پیش بیاد داستان های کوتاه رو برای خوندن میپسندم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا