دانستنی‌های سلامتی

کالری موز : کالری و کربوهیدرات موجود در موز چقدر است؟

کربوهیدرات موجود در موز کالری موز

حقایقی جالب درباره کالری و کربوهیدرات موجود در موز ! شاید این سوال برای شما پیش بیاید که در یک عدد موز چه میزان کربوهیدرات وجود دارد، و جواب این است که بستگی به اندازه این میوه دارد.

۱+

موز، میوه مورد علاقه بسیاری از مردم، متشکل از مواد معدنی و کربوهیدرات­­ می ­باشد. به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران این میوه را انتخاب می کنند. می­ خواهید بدانید کربوهیدرات موجود در موز و کالری موز چقدر است؟ مزایایی که موز برای سلامت بدن دارد، بسیار زیاد است، اما همه­ موزها به­ طور یکسان این مزایا را ندارند. برای مثال، شاید این سوال برای شما پیش بیاید که در یک عدد موز چه میزان کربوهیدرات وجود دارد، و جواب این است که بستگی به اندازه این میوه دارد. برای پاسخ به این سؤال با نت نوشت همراه شوید.

بیشتر بخوانید: جایگزین موز : ۴ میوه عجیب و ناشناخته که می توانند جای موز را بگیرند

کالری موز و کربوهیدرات موجود در موز

  • بسیار کوچک (۶ اینچ، ۸۱ گرم): ۷۲ کالری، ۱۹ کربوهیدرات
  • کوچک (۶-۷ اینچ، ۱۰۱ گرم) : ۹۰ کالری، ۲۳ کربوهیدرات
  • متوسط (۷-۸ اینچ، ۱۱۸ گرم) : ۱۰۵ کالری،۲۷ کربوهیدرات
  • بزرگ (۸-۹ اینچ، ۱۳۶ گرم) : ۱۲۱ کالری، ۳۱ کربوهیدرات
  • بسیار بزرگ (۹ اینچ یا بیشتر، ۱۵۲ گرم) : ۱۳۵ کالری، ۳۵ کربوهیدرات
  • خرد شده (۱ فنجان، ۱۵۰ گرم) : ۱۳۴ کالری، ۳۴٫۲ کربوهیدرات
  • له شده (۱ فنجان، ۲۲۵ گرم) : ۲۰۰ کالری، ۵۱٫۳ کربوهیدرات

به علاوه در بحث کربوهیدرات موجود در موز و کالری موز شاید کنجکاو باشید که بدانید این کربوهیدرات ­­ها چه اثرات و منافعی برای سلامت شما دارند. این کربوهیدرات­ ها می توانند کارهای مختلفی برای بدنتان انجام دهند.

موز انرژی را افزایش می­ دهد و فعالیت سلول ­ها را نظم می­ بخشند.

شاید به دلیل این ­که در رژیمی باشید که در آن باید کربوهیدرات کمی به بدنتان برسد، بخواهید بدانید کربوهیدرات موجود در موز و کالری موز چقدر است. در این مورد، باید بدانید که حتی اگر این رژیم را داشته باشید، باز هم کربوهیدرات به عنوان منبعی مهم و اصلی شما برای دریافت انرژی و سوخت و ساز مورد نیازتان می ­باشد. بدن شما غذایی زا که می ­خورید، دریافت، و آن را تبدیل به قند و نشاسته می ­کند. این مواد می ­توانند توسط جریان خون جذب شوند. وقتی که این اتفاق افتاد، شکر و نشاسته تبدیل به گلوکز و قند خون می­ شوند. بدن شما به گلوکز برای عملکردی مناسب و صحیح نیاز دارد. گلوکز، ذهن شما را هوشیار و سریع­ تر می­کند، به علاوه انرژی لازم برای تمرینات و فعالیت­ های روزمره را برای بدن تامین می ­کند.

از دیگر مزایایی که موز برای سلامت بدن دارد شامل دارا بودن آدنوزین تری فسفات معروف به ATP است که این ماده منبع مهمی جهت تامین انرژی سلول­ ها می ­باشد و از طریق یک واکنش شیمیایی طبیعی شکل می ­گیرد که ناشی از گوارش کربوهیدرات­، پروتئین­ و چربی است. ATP برای ایجاد عملکرد مناسب سلولی، حیاتی است. موزها دارای سلول ­های گیاهی هستند که از ATP تشکیل شده­ اند. پس، هنگامی که شما یک عدد موز می­ خورید، تبدیل به گلوکز می ­شود، سپس به مقدار نیاز به ATP تبدیل می­ شود.

و در آخر، مزایایی که موز برای سلامت دارد، انرژی مورد نیاز بدن­ را تامین می کند. پس اگر به دنبال کربوهیدرات موجود در آن و کالری موز هستید و می ­خواهید انرژی بدنتان را بالا ببرید، موز بهترین گزینه برای انتخاب است.

بیشتر بخوانید: خواص موز : سوپر میوه‌ای شگفت‌انگیز که در حقش کم‌لطفی می‌کنیم

کمک به هضم و گوارش

موز برای سیستم گوارش شما هم مزایایی دارد. اگر به دنبال تعداد کربوهیدرات درون موز هستید، هم­­چنین باید شاخص گلیسمی آن را هم در نظر بگیرید. اگرچه، شاخص گلیسمی موزها پایین می ­باشد. زمانی که مزه آن­ ها شیرین است، دارای فیبر بالایی هستند، که کمک می­ کند فرآیند هضم غذا با سرعت قابل قبولی در بدن­ انجام شود.

علاوه بر این، موز حاوی ژلاتین گیاهی می ­باشد، که یکی از انواع حیاتی فیبرهاست. یک­ سری از این ژلاتین ­ها قابل حل شدن در آب هستند و برخی دیگر نه. اما زمانی که موز رسیده باشد، مقدار ژلاتین­ های گیاهی که در آب حل می ­شوند، افزایش پیدا می­کنند. و این یکی از دلایلی است که باعث نرم ­تر شدن موز می ­شود و میزان فروکتوز موجود را در آن افزایش می ­دهد. فروکتوز به ثبات میزان کربوهیدرات­ های قابل هضم کمک می ­کند. این مورد نشان می ­دهد که چرا خوردن موزهای رسیده از موزهای سبز بهتر است، اما هرچند وقت یک­ بار برای تنوع، موز سبز بخورید.

در باب موضوع هضم و گوارش، مزایای موز با موادی که در FOS وجود دارد، ادامه می ­یابد. FOS کربوهیدراتی است تشکیل شده از فروکتوزهایی که به وسیله آنزیم­ های موجود در سیستم گوارش، تجزیه نمی­ شوند. در عوض، به قسمت­ های پایین درون روده حرکت می­ کنند و به وسیله باکتری ­های مفید متابولیزه می­ شوند. این قضیه، قسمتی از پاسخ سوال مهمی است که چرا باید سیستم گوارشی را در صورتی که مشکل­­ آفرین است، بهبود بخشید. برای مثال سندرم leaky gut که شاید با آن همانند سایر بیماری ­های گوارشی مشکل داشته باشید.

اطمینان حاصل کنید که بدنتان باکتری­ های مفیدی را که نیاز دارد، دریافت می­ کند تا روده شما بتواند به خوبی به کار خود ادامه دهد.

بیشتر بخوانید: خواص پوست موز برای سلامتی : پوست موز را هرگز دور نیندازید

کالری موز و کربوهیدرات موجود در موز می ­تواند به ورزشکاران در جهت بالا رفتن انرژی­ های ذهنی و فیزیکی کمک کند.

فواید و کالری موز می­ تواند کمک قابل توجهی به ورزشکاران کند. در این ­جا، محققان پژوهش­ ها را به سمت دوندگان پیش بردند. آن ­ها بررسی کردند تا مشخص کنند دوندگان ترجیح می­ دهند چه چیزهایی را قبل، در حین دویدن و بعد از آن بخورند. در طول مسابقه، دوندگان بیشتر از همه خوردن موز را ترجیح می ­دادند. و دلیل این انتخاب ناشی از انرژی است که از گلوکز به دست می ­آید و همین­طور این حقیقت که موز قابلیت هضم بالایی دارد. اگرچه دلایل خاص دیگر در این مطالعه لحاظ نشده ­اند.

پس، اگر هنوز راجع به دانستن کربوهیدرات موجود در موز و کالری موز مصر هستید، باید بدانید که این میوه می­ تواند در انجام بهتر تمریناتی که انجام می­ دهید، مفید باشد. برای نمونه، دانشگاه CORNELL، اثرات موز را روی تمرینات استقامتی امتحان کرد. در این تحقیق، ورزشکاران ۹۰ دقیقه دویدند و به دنبال آن هم ۹۰ دقیقه دوچرخه سواری کردند. هم­چنین ورزشکاران در طول مسیر از PLASBO، مخلوطی از موز در شکل های مختلف استفاده کردند. محققان مشاهده کردند که مصرف میوه موز به صورت جامد به طرز چشم­گیری توانایی انجام ورزش­ های استقامتی را افزایش داده است.
آیا شما ورزشکاری هستید که می­ خواهید بدانید چه مقدار کربوهیدرات در موز وجود دارد؟ یا یک سوال بهتر، این کربوهیدرات­ ها تا چه حد می­ توانند مفید واقع شوند؟ در مجله جامعه بین­ المللی تغذیه ورزشی، تحقیقی بر روی ژیمناستیک ­کارهای جوان بین ۱۲ تا ۱۴ سال انجام شد. آن دسته از این ورزشکاران که کربوهیدرات بیش­تری را به نسبت بقیه مصرف می ­کردند، بیشتر متمرکز بودند و در طی تمرینات، کمتر از بقیه سقوط می ­کردند.

به طور کلی، بهترین کار این است که موز را یک ساعت قبل از تمرین و یا بلافاصله قبل از شروع آن بخورید. خوردن موز قبل از تمرین می­ تواند عملکرد را بهبود بخشد، تا بدن شما بتواند پس از خوردن آن جریان خون را به سمت سیستم گوارش و هضم غذا هدایت کند.

احتیاط کنید!

موز بهترین منبع پتاسیم می­ باشد، که یکی از مواد مغذی است که بدن به آن احتیاج دارد، با این حال، یک ­سری از شرایط خاص پزشکی، می­ توانند با دریافت بیش از اندازه پتاسیم وضعیت حادی پیدا کنند. اگر در این­ باره نگرانی دارید، با پزشکتان مشورت کنید. به­ علاوه، اگر با مصرف این میوه دچار حالات و واکنش­ های زیان­ بار بر روی بدنتان می ­شوید، احتمالاً نسبت به آن آلرژی دارید و باید از خوردن آن پرهیز کنید.

نویسنده: زهرا اسلامی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا