دانستنی‌های سلامتی

حقایقی درباره بدن انسان که حیرت زده‌تان خواهد کرد!

حقایقی درباره بدن انسان

حقایقی درباره بدن انسان که حیرت زده‌تان خواهد کرد! ما آدم ها معمولا به زیبایی و جالب بودن همه چیز توجه می‌کنیم بجز درون بدن خودمان که یکی از شاهکارهای خلقت است.

۴+

امروز می‌خواهیم حقایقی درباره بدن انسان به شما بگوییم که حیرت زده‌تان خواهد کرد. ما انسان‌ها ها معمولا به زیبایی و جالب بودن همه چیز توجه می‌کنیم بجز درون بدن خودمان که یکی از شاهکارهای خلقت است. این متکامل ترین پستاندار روی زمین یعنی ما که به نام علمی Homo Sapien a.k.a نامیده می‌شویم یکی از عجیب ترین و خارق العاده ترین بدن ها را در میان موجودات زنده داریم.

بسیاری از کارکردها و عمکردهای بدن آن قدر طبیعی و ناخواسته اتفاق می‌افتد که بسیاری از انسان ها به آن توجهی نمی‌کنند. مگر آن یک پزشک باشید تا حقایقی درباره بدن انسان را بدانید. احتمالا شما هم موقع سونوگرافی یکی از اعضای بدن این جمله را از پزشک شنیده باشید: ” آن وقت می‌گویند خدا وجود ندارد.”

ولی امروز نیازی نیست شما پزشک باشید تا این حقایق را بدانید چون نت نوشت حقایقی درباره بدن انسان را برای شما آشکار می‌کند.

حقایقی درباره بدن انسان – استخوان ها

یک نوزاد تازه متولد شده ۲۷۰ عدد استخوان دارد که با بلوغ و رسیدن به بزرگسالی تعداد استخوان ها به ۲۰۶ عدد می‌رسد. انعطاف پذیری بدن کودکان به همین دلیل است هرچند باید مواظب شان باشیم.

حقایقی درباره بدن انسان – قرنیه

قرنیه تنها عضوی است که برخلاف سایر اعضا و ارگان های بدن اکسیژن را از خون نمی‌گیرد. این عضو حساس اکسیژن را مستقیم از هوا می‌گیرد. به همین دلیل آلودگی هوا یا دود سیگار به سرعت روی آن تاثیر می‌گذارد.

حقایقی درباره بدن انسان – مغز

از آن چه به عنوان غذا و مایعات وارد بدن می‌شود ۲۰ درصد اکسیژن و ۵۰ درصد گلوکز ( قند) آن ها را مغز مصرف می‌کند.  از کل انرژی بدن  ۲۰ درصد آن به مغز اختصاص دارد. به همین دلیل وقتی کمبود انرژی دارید مغز کارآیی لازم را ندارد.

این فرضیه را هم که ما فقط از ۱۰ درصد کارآیی مغز استفاده می‌کنیم رد می‌کنیم. این گفته حقیقت ندارد. چون انسان از همه قسمت های مغز حتی هنگام خواب استفاده می‌کند.

حقایقی درباره بدن انسان – پوست

هر ۲۸ روز پوست خود را بازسازی می‌کند. یعنی تقریبا هر ماه شما یک پوست جدید دارید. هر انسان به طور متوسط در طول زندگی اش حدود ۴۰ کیلوگرم پوست اندازی می‌کند.

حقایقی درباره بدن انسان – کاسه زانو

استخوان کاسه زانو بعد از ۳ سالگی شکل می‌گیرد. قبل از ۳ سالگی این استخوان یک بافت نرم است. دقت کرده اید کودکان زیر سال وقتی می‌نشینند کاسه زانوی آن ها مربعی است نه گرد.

حقایقی درباره بدن انسان – کوری

ناتوانی در بینایی که هنگام مواجهه با نور شدید وجوددارد و شخص هیچ چیز را نمی‌تواند ببیند.

حقایقی درباره بدن انسان – تنفس

تقریبا اکثریت قریب به اتفاق هنگام تنفس فقط از یک حفره بینی نفس می‌کشند. یعنی هر ۴ ساعت یک بار از یکی از حفره های بینی برای تنفس استفاده می‌شود.

حقایقی درباره بدن انسان – کبد

کبد عضوی است که حتی وقتی ۷۵ درصد آن از بین رفته است دوباره خود را بازسازی می‌کند. لطفا مواظب آن باشید. چون خیلی مظلوم است.

حقایقی درباره بدن انسان – مو

از موی زنان مو قرمز ماده ای به نام hygrometers گرفته می‌شود که برای اندازه گیری رطوبت هوا به کار می‌آید.

حقایقی درباره بدن انسان – چشم ها

وقتی بر اثر ترس چشم ها گرد می‌شود دلیل دارد. باید وسعت دید پیدا کنید تا بهتر بتوانید بر محیط تسلط داشته باشید و از خودتان مراقبت کنید.

حقایقی درباره بدن انسان – خنده

وقتی خودتان را قلقلک می‌دهید غیر ممکن است بتوانید بخندید. چون مخچه پیام هایی می‌فرستد تا بقیه قسمت‌های بدن دچار آسیب نشوند.

حقایقی درباره بدن انسان – ماهیچه ها

۲۵ درصد ماهیچه های ما در صورت و گردن متمرکز است. به همین دلیل اگر مواظب صورت تان باشید دیر شکسته می‌شود. ماساژ را دست کم نگیرید. خبر خوب دیگر این که زمان از دست دادن ماهیچه ها نسبت به زمان ماهیچه و عضله سازی دو برابر بیشتر طول می‌کشد.  پس تا می‌توانید ورزش و عضله سازی کنید که تاثیراتش بلندمدت است.

حقایقی درباره بدن انسان – دوباره مغز

مغز انسان آن قدر انرژی دارد که می‌تواند یک لامپ را روشن کند.

باز هم ماهیچه

برای برداشتنن یک قدم شما ۲۰۰ ماهیچه بدن تان را حرکت می‌دهید. هر چند این عدد در افراد متفاوت با توجه به فیزیک بدن شان فرق می‌کند ولی هماهنگی اعضای بدن برای برداشتن یک گام آن قدر زیبا است که بیشتر باید قدر قدم های تان را بدانید.

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا