ادبیات جهان

بابا گوریو نوشته بالزاک، واژه هایی از مهر محبت و تنفر Papa Goriot

باباگوریو

بالزاک نویسنده آثار واقع گرایانه در ادبیات فرانسه است، یک پیشوا در مکتب رئالیسم که با انتشار رمان بابا گوریو خود را بر سر زبان نویسندگان ادبی، منتقدان و خوانندگان جدی رمان انداخت.

بالزاک نویسنده آثار واقع گرایانه در ادبیات فرانسه است، یک پیشوا در مکتب رئالیسم که با انتشار رمان بابا گوریو خود را بر سر زبان نویسندگان ادبی، منتقدان و خوانندگان جدی رمان انداخت. بابا گوریو روایتی است از واقعیت های تلخ و جزئی از کمدی انسانی بالزاک که سال ۱۸۳۴در مدت چهل روز نوشته شده است. “کمدی انسانی نامی است که بالزاک برای مجموعه آثار خود برگزیده است.”

بالزاک در همان فصل های ابتدایی بابا گوریو با جدا کردن رمانتیسم از فضا، خود را به عنوان یک توصیف کننده دیده ها و شنیده های جهان واقعی اطراف خود معرفی می کند، آنچنان واقعی که سایه هایی از آن مسائل را ممکن است در خانواده و درون خود احساس کنید آدم هایی که شاید شانه به شانه ی آنها قدم زده باشید.

چطور می شود فضایی را که شخصیت ها در آن قادر به خریدن نان نیستند در فضای خیالی و عاشقانه ی رمانتیک جای داد؟

فضایی که در آن خود خواهی و حرص دختران “بابا گوریو” خواننده را به جامعه بورژوای پاریسی می برد. هدف اصلی رمان بابا گوریو شاید تجسم چهره خوش ظاهر و بد باطن جامعه آن زمان بوده است. درست آنجا که نویسنده احساساتی که راستینیاک در هنگامی که مفاسد اجتماعی شهر پاریس را می بیند بیان می کند، حالتی از عشق به زندگی در مقابل انزجار از اوضاع اجتماعی، که در انتقال این حس به خواننده کاملا موفق بوده است.

اساس این رمان نیز مانند اغلب آثار بالزاک بر فقر و رنج نهاده شده با تفاوت اینکه این داستان نمونه ای از یک رمان کامل است که او را از دیگر آثارش متمایز می کند. تاثیر کلام و تجسم صحنه های داستان به خصوص موضوع به قدری عالی است که تا آخر داستان در هماهنگ با هم پیش برده می شوند.

موضوع سرگذشت شاه لیری است (بابا گوریو) که دختران خود را در حد پرستش دوست دارد، اما دختران خود خواه و حریص او پس از گرفتن تمام ثروت پدر او را ترک می کنند و بابا گوریو باقی عمرش را در پانسیونی تنها به پایان می رساند.

زیبایی قلم بالزاک درست جایی است که  بابا گوریو از دختر هایش صحبت می کند و اینجاست که منت های عشق پدری جلوه گر می شود طوری که خواننده را صفحه به صفحه درگیر احساسات دراماتیک و هیجانی می کند و بابا گوریو را در عالمی فراتر از درجه بشری می یابد. عشق پدری که محرک تمام اتفاقات داستان است در داستان آنچنان به بالا ترین درجه پیش می رود که نهایتا نویسنده با مرگ قهرمان داستان عشق را برای پیش رفتن در مسیر لایتناهی آزاد می گذارد…

بابا گوریو را با رتبه بالای ادبی که دارد برخی مشابه شاه لیر و ماجراهای کلاسیک چارلز دیکنز می دانند که البته تا کنون چیزی از محبوبیت جهانی آن کم نکرده است.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا