دانستنی‌های سلامتی

درمان فیبروم: علائم و درمان طبیعی فیبروم رحم بدون جراحی و داروهای شیمیایی

فیبروم رحم یا میوم‌ها که در نتیجه سخت شدن جداره رحم در سنین باروری در بعضی از زنان بروز می‌کند تومورهای خوش خیمی هستند که به چند نوع دسته بندی می‌شوند و روش‌های مختلفی برای درمان فیبروم به کار گرفته می‌شود. از علائم فیبروم این است که فیبروم باعث دردهای شدید شکم و زیر شکم و خونریزی بیشتر در عادت ماهیانه می‌شود.

هر چند روش‌های متداول مثل مسکن برای کاهش درد و نشانه‌های فیبروم و هورمون درمانی و در مواردی جراحی باعث بهتر شدن بیماری می‌شود، ولی تقریبا در بیشتر موارد به دلایل مختلف از جمله ژنتیک فیبروم دوباره ظاهر می‌شود.

به همین دلیل بهترین راهکار کنترل و درمان طبیعی فیبروم رحم از طریق روش‌های سنتی و رژیم درمانی است که امروز در نت‌نوشت از درمان فیبروم می‌خوانید تا مجبور به استفاده از داروهای شیمیایی نشوید.

علائم فیبروم رحم

این علائم شایع ترین علائم فیبروم رحم است:

 • خونریزی‌های شدید و طولانی در مدت عادت ماهیانه
 • خونریزی غیرطبیعی در بین سیکل عادت ماهیانه
 • درد شدید در ناحیه شکم
 • تکرر ادرار
 • درد کمر
 • درد هنگام رابطه جنسی

توده‌های فیبرم معمولا برجسته هستند و با معاینه شکم در ناحیه لگن به راحتی لمس می‌شود.

فیبرم انواع مختلفی دارد

فیبروم اینترامورال Intramural

فیبروم‌های داخل دیواره رحم که نوع شایع فیبروم رحم است و در قسمت ماهیچه‌ای دیواره رحم رشد می‌کند. اگر فیبروم بزرگ شود باعث کشیدگی و بزرگ شدن رحم و حتی صدمه دیدن رحم می‌شود.

از نشانه‌های فیبروم اینترامورال این است که زنانی که این نوع فیبروم را دارند دارای عادت ماهانه‌های پردرد هستند و خونریزی در آن‌ها شدیدتر و طولانی تر است.

بیشتر بخوانید: بهترین قرص برای رفع کیست تخمدان چیست؟

فیبروم ساب سروزال Subserosal

این گروه از فیبروم‌ها در خارج از دیواره رحم به وجود می‌آید و در بعضی از موارد به مثانه فشار می‌آورد. به همین دلیل نشانه‌های فیبروم در زنانی که این نوع فیبروم را دارند تکرر ادرار و مشکل در دفع ادرار، دردهای کمر و فشار به ستون مهره‌ها دیده می‌شود.

فیبروم پنداکلوتید Penducluated

فیبروم‌های ریزی هستند که در داخل و خارج دیواره رحم رشد می‌کنند.

فیبروم ساب موکاسال Submucosal

این گروه از فیبروم‌ها درست زیر پوشش لایه رحمی تشکیل می‌شود و از جمله فیبروم هایی است که عادت ماهیانه دردناک همراه با خونریزی زیاد را سبب می‌شود.

فیبروم ساب موکاسال که فقط در بعضی از زنان دیده می‌شود و کمتر شایع است ممکن است مشکلاتی را برای بارداری زن ایجاد کند.

سرویکال Cervical

این نوع فیبروم در گردن یا دهانه رحم ایجاد و جزو فیبروم‌های نادر محسوب می‌شود. این نوع فیبروم معمولا با جراحی برداشته می‌شود.

درمان فیبروم با روش‌های طبیعی

از آن جا که حتی با برداشتن جراحی، معمولا فیبروم‌ها دوباره به وجود می‌آید درمان‌های طبیعی فیبروم رحم بهترین روش درمانی محسوب می‌شود. این  روش‌ها عبارتند از :

برای درمان فیبروم رحم این غذاها را نخورید

غذاهای چرب، گوشت‌های فرآوری شده، انواع همبرگر، سوسیس، شکر سفید، و غذاهای حاوی ایندکس گلیسمیک بالا، انواع شیرینی و کیک و کلوچه که حاوی شکر است، نوشابه ها، کربوهیدرات‌های فرآوری شده، الکل، کافئین زیاد از جمله مواد غذایی و نوشیدنی هایی است که باعث بروز التهابات و تشدید علائم فیبروم رحم و عوارض ناشی از آن مثل درد می‌شود.

غلات فرآوری شده و آرد سفید نیز جزو این دسته از مواد غذایی محسوب می‌شود و برای درمان طبیعی فیبروم رحم باید از آنها دوری کرد.

برای درمان فیبروم این غذاها را بیشتر بخورید

انواع سبزی و میوه بخصوص از نوع ارگانیک، سبزیجات سبز برگ مثل کلم بروکلی، کلم برگ و گل کلم، سبزیجات حاوی بتاکاروتن مثل هویج، سیب زمینی و اسفناج از جمله سبزیجاتی است که خانم‌های مبتلا به فیبروم برای درمان طبیعی فیبروم رحم باید در برنامه غذایی خود بگذارند.

بیشتر تاکید بر نوع ارگانیک آن می‌شود زیرا وجود سموم شیمیایی عدم تعادل هورمونی را تشدید می‌کند. البته در صورتی که به سبزیجات ارگانیک دسترسی ندارید چاره‌ای به جز استفاده از سبزیجات موجود در بازار نیست.

غذاها و سبزیجات حاوی آهن نیز باید در برنامه غذایی زنان مبتلا به فیبروم گنجانده شود. چون آن‌ها به دلیل عادت ماهانه‌های شدید معمولا کم خون هم می‌شوند.

تخم کتان دانه بسیار خوبی است که باعث تعادل هورمون‌های زنانه بخصوص استروژن می‌شود. می‌توان آن را همراه با جودوسر به صورت اسموتی درآورد یا به طور مستقیم یا آسیاب شده بر روی سالاد و غذاها پاشید و میل نمود. تخم کتان فیبروم‌ها را کوچک می‌کند.

نان‌های چند غله ای، برنج قهوه ای، جو، و جوانه گندم از منابع خوب غذایی برای از بین بردن و کوچک کردن فیبروم‌ها محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان اختلال هورمونی: با گیاهان دارویی و بدون مصرف دارو هورمون‌ها را متعادل کنید

مکمل‌های دارویی برای درمان فیبروم

داروهای کاهنده سطح استروژن خون مثل دانه کتان، خار مریم، ب کمپلکس از جمله درمان‌های بی‌خطر و درمان طبیعی فیبروم رحم و تنظیم کننده هورمون‌های زنانه محسوب می‌شود.

مصرف روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم امگا ۳، ب کمپلکس ۵۰ میلی‌گرم، خار مریم روزانه دوبار و هر بار ۱۵۰ میلی‌گرم باعث متعادل شدن هورمون و رفع اثرات آزاردهنده فیبرم‌ها می‌شود.  استفاده از کرم پروژسترون هم بین ۶ تا ۲۰ روز در ماه از روش‌های خوب مکمل دارویی بی خطر است.

بیشتر بخوانید: افزایش هورمون استروژن: علل، علائم و درمان‌ بالا بودن هورمون استروژن در بدن

روغن‌های گیاهی برای درمان فیبروم

سه روغن آویشن، مریم گلی و گل بنفشه به دلیل اثرات ضد افسردگی و ضد استرسی شان روش درمان طبیعی فیبروم رحم برای زنان مبتلا به فیبروم است. این روغن‌ها را می‌توان با هم ترکیب نمود و دوبار در روز چند قطره از ترکیب را روی شکم و کمر و پهلوها به آرامی ماساژ داد.

روغن کرچک هم به دلیل خاصیت سم زدایی به عنوان یکی از روغن‌های موثر در از بین بردن فیبروم و از درمان‌های طبیعی فیبروم رحم شناخته شده است.

بیشتر بخوانید: سردی رحم: علل، علائم و درمان سرما خوردگی رحم با طب سنتی

چای‌های گیاهی برای درمان فیبروم

ریشه گل قاصدک، خار مریم، گل یا صبر زرد، تمشک قرمز و گزنه گیاهان خوبی است که دم کرده آن‌ها به صورت چای به میزان زیادی در کنترل و درمان طبیعی فیبروم رحم موثر است. از خواص دیگر این گیاهان کمک به باروری در زنانی است که فیبروم باعث ناباروری شده است. این روش درمانی بی‌خطر علاوه بر فیبروم برای سلامتی کل بدن مناسب است.

دوری از آلودگی‌های محیطی

هر چیزی اعم از هوا، آب و غذا که باعث سمی شدن بدن شود عامل تشدید کننده بیماری فیبروم است. به همین دلیل زنان مبتلا به فیبروم باید از شوینده‌ها و محصولات سفیدکننده شیمیایی دوری کنند.

این افراد حتی در انتخاب کرم‌های دست، بدن و صورت باید با احتیاط عمل کنند تا مواد مضر برای فیبروم وارد بدن و خون شان نشود.

این زنان نباید در معرض سمومی مثل حشره کش‌ها یا سموم از بین بردن علف‌های هرز قرار بگیرند. حتی در مورد لوازم آرایش باید حتما از نوع گیاهی و ارگانیک آن استفاده کنند.

از موارد دیگر درمان فیبروم رحم که زنان مبتلا به فیبروم باید رعایت کنند سم زدایی بدن است.

بیشتر بخوانید: نفخ شکم در زنان که غیر عادی است نشانه چیست؟

ورزش برای درمان فیبروم

مثل هر بیماری دیگری، ورزش و نرمش و داشتن فعالیت بدنی تاثیر خوبی در جلوگیری از رشد فیبروم و تشدید آن دارد.

مطالعات نشان داده است زنانی که به طور مرتب ورزش می‌کنند، به راحتی از عهده کنترل بیماری و شدت گرفتن آن برمی‌آیند. ورزش با ایجاد نشاط و تقویت سیستم ایمنی بدن اثرات جانبی این بیماری را از بین می‌برد. زنان مبتلا به فیبروم حتما باید یک برنامه‌ی منظم ورزشی برای خود تدارک ببینند.

منبع + + +

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

 1. منم عفونت داخلی داشتم هم کیست تخمدان. یه داروی گیاهی ساپوژکس پیدا کردم فوق العاده بود. دوستام هم دادم فیبرم داشتن خوب شدن داروی نسبتا ارزونی هم هست. سایت برگ بهشت میفروشه. داروهای شیمیایی که هزارتا عوارض داره معلوم هم نیست که خوب میشی یا نه

 2. من خودم فیبروم دارم‌ و الان مدتی هست دارم توی سایت های مختلف درمورد درمان گیاهی این بیماری سرچ میکنم .جالب اینجاست فقط تعداد خاصی اونم به صورت تکراری درمورد ساپوژکس تبلیغ کردن .نمونه ش همین الهام خانم چندجا سرچ کردم همش هم به یه صورت تبلیغ کرده بود.
  به نظر من اگر داروی ساپوژکس موثر بود حتما دکترها واسه بیماراشون تجویز میکردن خیلی از داروها کمیاب هستن و گرون اما بالاخره توی داروخانه ها پیدا میشن تعجب اینجاست که چرا این دارو اگه واقعا مفید هست چرا توی داروخانه نیست؟
  پزشک من گفت فیبروم هیچ دارویی نداره فقط باید مواظب بود بزرگتر نشه

  1. من برای خانمم ساپوزکس گرفتم در درمان فیبروم موثر بود. پزشکها به داروی گیاهی اعتقادی ندارند و اصلانسخه نمیکنند. ما چندسال همه داروهای داخلی و خارجی خوردیم بزرگتر شد کوچکتر نشد. پزشکی از راه جراحی درآمد داره نه نسخه داروی گیاهی! خودم شخصا به چندین نفر که کیست و فیبروم داشتند توصیه کردم. راه حل جایگزین چیه؟ جراحی فقط. بله ممکن از ۱۰۰ نفر یه داروی گیاهی بخورند ۵ نفرم خوب نشه این دلیل نیست که دارو بی اثر هست.

 3. بعضی جاهامی نویسند بذر کتان برای فیبروم رحمی خوب نیست.من فیبروم دارم برایلاغری قبل از نهار نصف قاشق چای خوری مصرف میکردم .چه کار کنم.مصرف کنم؟

 4. سلام دکتر منم دقیقا همینو گفت که داروی خاصی نداره فقط باید مواظب باشی که بزرگ نشه اونم با مصرف نکردن نوشابه شکر و بال و گردن مرغ ….درصورت مصرف مرغ ان را با یک هویج پنج دقیقه بجوشانید بعد ابکش کنید و هویج ان را دور بریزید بعد به هر صورت که خواستید مصرف کنید

  1. چون ندارند که بدن
   فقط میگن هیچ دارویی نیست
   ولی بعد ۶ ماه همون پزشک های که اینو میگفتن الان دارند بیمارشون رو میفرستند عطاری بلوط
   اگر اینترمورال و یا ساب سروزال باشه درمان میشه
   با تشکر

 5. سلام دوستان من هم فیبروم رحم بزرگ دارم .پزشک منم گفته فقط باید سونو بدی هر از گاهی که سایزش چک بشه.قبلا کوچیکخر بود و الان خیلی رشد کرده ولی هنوزم دارو خاصی بهم ندادن.فقط موقع عادت ماهیانه فرص مفنامیک اسید و قرص ترانگزامید را ۳روز اول برای جلوگیری از خونریزی زیاد میخورم و روزهای دیگه ماه قرص اهن میخورم.. جایی خوندم که قارچ شاه صدف را چون تنظیم کننده هورمون استروژن هست پیشنهاد میدن برای فیبروم.خریدم که مصرف کنم نتیجشو نمیدونم ولی خب بهتر از هیچیه دیگه دکتر که میگه داروی خاصی نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا