1398-03-28
سینمای ایران

معرفی فیلم جشن دلتنگی کاری از پوریا آذربایجانی، دروغ ها و پیوندهای دنیای مجاز

معرفی فیلم جشن دلتنگی

جشن دلتنگی فیلمی به کارگردانی پوریا آذربایجانی است که بیشتر او را با فیلم اروند می شناسند. این فیلم اکنون در بخش مسابقه ی سودای سیمرغ یک جشنواره فیلم فجر حضور دارد. بازیگران جشن دلتنگی عبارتند از محسن کیایی، پانته آ پناهی ها، بهنام تشکر، ندا عقیقی، بابک حمیدیان، مینا ساداتی، ساغر قناعت و پریوش نظریه. در ادامه با معرفی فیلم جشن دلتنگی با نت نوشت همراه باشید.

جشن دلتنگی فیلمی به کارگردانی پوریا آذربایجانی است که بیشتر او را با فیلم اروند می شناسند. این فیلم اکنون در بخش مسابقه ی سودای سیمرغ یک جشنواره فیلم فجر حضور دارد. بازیگران جشن دلتنگی عبارتند از محسن کیایی، پانته آ پناهی ها، بهنام تشکر، ندا عقیقی، بابک حمیدیان، مینا ساداتی، ساغر قناعت و پریوش نظریه. در ادامه با معرفی فیلم جشن دلتنگی با نت نوشت همراه باشید.

معرفی فیلم جشن دلتنگی ، دروغ ها و پیوندهای دنیای مجاز

ماجرای فیلم جشن دلتنگی داستان آدم هایی است که بدون اینکه شناختی از یکدیگر داشته باشند به واسطه ی اینستاگرام به گونه ای به یکدیگر پیوند خورده اند. این پیوند به گونه ای است که شاید نتواند به اندازه ی کافی پیوند محکم و باور پذیری باشد. به نظر می رسد که فیلمساز دغدغه ی بیان کردن نقش شبکه های اجتماعی را در زندگی امروز آدم ها داشته است. این خلاصه می تواند بهترین اتمسفر را برای معرفی فیلم جشن دلتنگی به مخاطب ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم جشن دلتنگی به کارگردانی پوریا آذربایجانی ، واقعیت روابط مجازی

جشن دلتنگی انگار قرار بوده تا بستری فراهم کند که چند نفر تنها حرف هایشان را بزنند. اما این حرف ها آنقدر که باید نتوانسته تبدیل به حرف های تازه شود و تنها تکرار فکر و حرفهایی است که البته بیان کردن آن ها خالی از لطف نیست. اما چگونگی بیان آن است که باید به فیلم اعتباری ببخشد. برای معرفی فیلم جشن دلتنگی می توان گفت انگار از آدم ها استفاده شده تا تاثیر فضای مجازی را نشان دهد در صورتی که شاید این آدم ها هستند که بر همه چیز از جمله فضای مجازی تاثیر می گذارند.

شخصیت های “جشن دلتنگی” هر کدام پتانسیل تبدیل شدن به شخصیتی دراماتیک را در خود دارند اما هیچ کدام در نهایت تبدیل به شخصیتی عمیق و به معنای واقعی دراماتیک نشده اند. این اتفاق شاید به این دلیل افتاده است که در ۹۰ دقیقه قرار است چندین شخصیت به مخاطب معرفی شوند و مخاطب با آنها ارتباط برقرار کند. شاید این امر به راحتی در ساختار درام اتفاق نیفتد و یا به ندرت بتواند اتفاق بیفتد، همانطور که در “جشن دلتنگی” هم نیفتاده است. این نکته زمانی بیشتر خود را نشان می دهد که شخصیت “جهان” ناگهان به بالای سقف اتومبیل می رود و در اتوبان سخنرانی نسبتا طولانی می کند. حرف هایی که می زند گویی در دهان او قرار داده اند و به اندازه ی کافی ملموس نیستند. این ناباوری شاید منشائی در شخصیت پردازی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم بدون تاریخ بدون امضا ساخته‌ی وحید جلیلوند، این سکوت سرشار از ناگفته ها نیست!

اگر “جهان” توانسته بود برای مخاطب خود آشنا و نزدیک باشد حرف های او هم خواستنی تر و قابل درک تر به نظر می رسید. مخاطب در مواجهه با “جشن دلتنگی” سرگردان بین شخصیت ها می چرخد و نگاه می کند تا بالاخره نتیجه ای حاصل شود که نتیجه هم آنقدر قابل پیش بینی و دیده شده است که احتمالا نمی تواند مخاطب خود را راضی از سینما بدرقه کند. هر کدام از آدم های داستان “جشن دلتنگی” راز و یا به عبارتی دروغی در وجود خود پنهان دارند. راز و یا دروغ  هردو برای جذاب کردن داستان به کار گرفته می شوند، “جشن دلتنگی” هم از این دروغ ها استفاده کرده که شاید این یکی از نکات خوب این فیلم است. فیلمساز با همین دروغ ها و ربط پیدا کردن آن ها به زندگی یک به یک شخصیت ها توانسته تا حدی مخاطب خود را تا آخر فیلم نگه دارد. البته گفتنی است که این دروغ  ها نیز مانند دیگر عناصر داستان، در برخی جاها پیگیری و در جاهایی دیگر و در مورد بعضی از شخصیت ها اصلا” پیگیری نمی شود و تنها مطرح شده و در آسمان و زمین رها می شوند.

در همین جا است که می توان برای معرفی فیلم جشن دلتنگی اذعان داشت که فیلمنامه حتی به سوال های مطرح کرده ی خود نیز نتوانسته و یا نخواسته که پاسخی بدهد که در هر دو صورت نتیجه مطلوب نخواهد بود. در آخر شاید به اینجا برسیم که “جشن دلتنگی” با ایده ای به روز و دغدغه برانگیز کار خود را آغاز کرده اما روند آن سیر تکاملی خود را نمی گذراند و تنها با یک ایده ی به روز و یا جذاب به کار خود پایان می دهد.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم امیر کاری از نیما اقلیما ، روایت متقارن از شخصی نامتقارن و فرم گریز

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم اسرافیل کاری از آیدا پناهنده، فیلمی با احساسات و مسائل ذهنی

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم ماهورا ساخته ی حمید زرگر نژاد ، خون ها و سکونت انسان و جریان هور

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم اتاق تاریک کاری از روح الله حجازی ، سایه های خاکستری خویش

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم خجالت نکش ساخته‌ی رضا مقصودی؛ یک داستان بی سر و ته

معرفی فیلم جشن دلتنگی کاری از پوریا آذربایجانی

معرفی فیلم جشن دلتنگی کاری از پوریا آذربایجانی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا