علمی

آغاز تحقیقات عظیم دانشمندان برای کشف موجودات فرازمینی در کهکشان راه شیری

آغاز تحقیقات عظیم دانشمندان برای کشف موجودات فرازمینی در کهکشان راه شیری

دانشمندان تحقیقات تازه‌ای را برای پیدا کردن موجودات فرازمینی و تمدن‌های فضایی آغاز کرده‌اند. جزئیات این خبر را به نقل از ایندیپندنت (independent)، در نت‌نوشت می‌خوانید.

۴+

دانشمندان تحقیقات جدیدی را در کهکشان راه شیری آغاز کرده‌اند که بنا بر ادعای آن‌ها، منجر به دیده شدن موجودات فرازمینی یا همان همسایگان کهکشانی ما می‌شوند. همچنین دانشمندان امیدوارند بتوانند در این تحقیقات، اطلاعاتی هم از تمدن‌های فرازمینی کشف کنند. برای اطلاع از جزئیات بیشتر، نت‌نوشت را تا پایان این مطلب همراهی کنید.

مجری، اهداف و برنامه پروژه

آغاز تحقیقات عظیم دانشمندان برای کشف موجودات فرازمینی در کهکشان راه شیری

این پروژه جدید توسط برنامه تحقیقاتی «Breakthrough Listen» آغاز شده است که به دنبال نشانه‌هایی از زندگی هوشمندانه در جهان است و میلیون‌ها ستاره را در کهکشان راه شیری برای پیدا کردن اثری از زندگی در آن‌ها، بررسی می‌کند. این پروژه تاکنون ستاره‌هایی را مورد بررسی قرار داده است که در فاصله چندسال نوری از زمین قرار دارند اما اعلام کرده است که تحقیقات خود را به مسیر بزرگی از کهکشان راه شیری گسترش خواهد داد.

تحقیقات دقیقاً چطور انجام ‌می‌شوند؟

تحقیقات جدید توسط یک تکنولوژی با نام تجاری جدید آغاز شده است که به تلسکوپ‌ها اجازه می‌دهد اطلاعات بیشتری را نسبت به قبل جمع‌آوری کنند. محققان در این پروژه از تلسکوپ عظیم پارکس (Parkes telescope) در استرالیا استفاده می‌کنند که با استفاده از آن می‌توانند به‌طور همزمان نقاط مختلفی را بررسی و به سرعت تمام آسمان را جستجو کنند.

تلسکوپ‌های آن‌ها، حجم عطیمی از اطلاعات را طی ۱۵۰۰ ساعت جست‌و‌جو در سال ۲۰۱۸ جمع‌آوری می‌کنند؛ سپس دانشمندان برای دستیابی به این نتیجه که: اگر این اطلاعات مربوط به ماهواره‌ها یا دیگر فرستاده‌های زمینی نباشند،توسط موجودات فرازمینی به فضا ارسال شده‌اند؛ نتایجی که به نظر مصنوعی می‌رسند را انتخاب، بررسی و رمزگشایی می‌کنند.

دنی پرایس (Danny Price)، دانشمند پروژه پارکس و از دانشمندان پروژه Breakthrough Listen در UC Berkeley، می‌گوید:

«با استفاده از این قابلیت‌های جدید، ما می‌توانیم کهکشان خودمان را با جزئیات بی‌سابقه‌ای بررسی کنیم. با جمع‌آوری این مجموعه‌های اطلاعاتی عظیم برای تأیید تمدن‌های تکنولویکی، امیدواریم کشف کنیم که سیاره ما، تنها سیاره دارای زندگی هوشمندانه در این کهکشان نیست.»

پروژه Listen

یکی از پروژه‌های Breakthrough است که دارای جوایز مختلف و مأموریتی برنامه‌ریزی شده برای ارسال فضاپیماهای کوچک به مأموریت‌های طولانی فضایی،  به دور از زمین است. این پروژه و فعالین آن، توسط نام‌آوران دنیای علم و تکنولوژی، مانند: مارک زاکربرگ و استیون هاوکینگ (در زمان حیاتش) مورد حمایت قرار گرفته‌اند.

 

منبع: independent

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. Avatar

  amin555

  ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۴:۰۴

  سلام.
  بلاخره باید این بودجه ها برای چیزی هزینه شود ولو آنکه آن مورد خیلی بی مورد و یا نابجا باشد.
  تحقیقات دانشمندان درباره وجود شعور فرا زمینی از زمان گالیله وحتی در دنیای اسلام وجود داشته..در آنزمان نیز کسانی وجود داشتند که به هوش فرازمینی اعتقاد داشته ؛ که البته به مرور این ذهنیتها تقویت شده اند. اما در این چندصد سال هرگز عینیت یا شواهدی محکم دال بر وجود یک شعور زنده آنهم فرای زمین بدست نیامده چه رسد به فراتر از کهکشان . هرگز!!
  شگفت انگیزتر اینکه امامان مذهب تشیع معتقد به خلقتی با شعور به جز خلقت انسانها نیز می باشند. احادیثی در این مورد وجود دارند..اما پی بردن به اینکه این با شعور (شعورانسانی)موازی با زیستن ما وجود دارد؛کار هرکسی نیست مگر عده ای فوق العاده معدود و بسیار گمنام.
  پس مشکل کجاست؟! شاید بجای یک مشکل چندین مشکل گریبانگیر انسانهاست. که قادر نیستند فراتر از دماغ خود را ببینند. البته فراتر از دماغ نیز خود معانی مختلفی دارد که بسته به نوع ظرفیت ها تفسیر می شود.مثلا دو معنی دماغ(بینی)یا دماغ(مغز و ذکاوت) هردو معنی با هضم شدن در نوعِ شخصیت ها(ظرفیت ها) صحیح است.
  با اینحال تمامی این ابزارها و ادوات فوق العاده گرانقیمت سالهاست که در حال کاوش اثری از یک شعور در سیارات دیگر هستند ولی در بهترین حالت ممکن فقط با اثراتی از حیات آنهم در ابعاد سلول و اتم بجای مانده از میلیون ها سال پیش برخورده اند. که البته این نیز بیشتر جنبه تبلیغ دارد تا واقعیت.
  واقعیت آن است که غربی ها ارزش پیشرفت در علم را ندارند.بگذارید همچنان در (طغیانهم یعمهون) شنا کنند.وقتی ارزش علم در جامعه ای آنچنان تنزل کند که همچون تخم مرغ خرید و فروش شود؛بخودی خود و توسط یک برنامه از پیش تعریف شده مسیر پیشرفت آن به بن بست منتهی می شود.. مثال تحقیقات موجودات فرازمینی دال بر قفل شدن این مسیر است که بعد از دهها سال و هزینه های سرسام آور هنوزدرجای خود پایکوبی می کنند. گول تبلیغات و این مزخرفات را نخورید. غربی ها در مسیر تحقیقات موجودات فرازمینی که هیچ حتی یک نشان از حیات قابل درک نیز عاجزند و سالهاست که درون باتلاقی از دروغ گرفتار شده اند.
  مرسی..
  اگر این کامنت باب میلتان و یا در شان اینجا نیست لطفا براحتی انرا حذف کنید. چون در جای دیگر چاپ می شود.
  یاحق…..

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا