دانستنی‌های سلامتی

دانشمندان می گویند: عمر انسان ها بیشتر می شود ولی مرگ اجتناب ناپذیر است!

زندگی طولانی تر اما پایان دار

محققان با استفاده از علم ریاضیات و علم سلولی نتیجه­ گیری می­ کنند که فرآیند پیری و مرگ اجتناب­ ناپذیر است، مهم نیست چقدر برای مقابله با آن تلاش می­ کنید. آیا شما هم مثل بسیاری در سرتاسر دنیا دلبستگی هایتان را آنقدر دوست دارید که می­ خواهید تا ابد زندگی کنید؟

خب، ما خبرهای بدی داریم، محققان در بخش های محیط ­زیست و زیست­ شناسی تکاملی دانشگاه آریزونا یک مدل ریاضی از رقابت­ های سلولی در انسان ایجاد کرده ­اند و یک نتیجه­ گیری ساده دارند:

شما نمی توانید مرگ را سرکوب کنید.

رقابت سلولی، به طور کلی یک چیز خوب است. در داخل بدن ما در هر لحظه، سلول­ های ضعیف می­ میرند و سلول­ های سالم جایگزین می­ شوند. سلول­ های مفرد به خاطر کل ارگانیسم بدن می­ میرند. همان طور که سلامت سلولی در طول زمان کاهش می­ یابد، منجر به علائمی می­ شود که ما به عنوان پیری می­ شناسیم

معادله مرگ

تفکر سنتی در مورد گسترش طول زندگی این است که رقابت بین­ سلولی، توانایی از بین بردن سلول­ های آسیب­ دیده در بدن را برای حفظ جاودانگی ایجاد می­ کند. اگر بدن بتواند این کار را به طور نامحدود ادامه دهد، در این صورت طبق این نظریه، زندگی ارگانیسم­ ها ادامه خواهد یافت. محققان می ­گویند مشکل همین جاست. رقابت سلولی مجموعه­ ای از خطرات جدید را ایجاد می ­کند.

سلول ممکن است به علت فقدان شرایط خوب و مناسب، سرکش باشد. دانشمندان از این سلول­ ها با عنوان سلول “cheater”  یا “defector”  یاد می­ کنند. این سلول ­ها به جای بقای کلی ارگانیسم، برای بقای خود مبارزه  می ­کنند. از طریق رقابت سلولی، سلول­ ها هم با هم “همکاری” و یا به طور جداگانه برای خود کار می­ کنند.

هنگامی که سلول­ های cheater تکثیر و زیاد شوند، منجر به سرطان می­ شوند. جوآنا ماسل، نویسنده یک تحقیق مرتبط و استاد محیط ­زیست و زیست ­شناسی تکاملی دانشگاه آریزونا گفت: به محض اینکه فرصتی برای برخی از سلول ­ها برای انجام بهتر فعالیت هایشان نسبت به سایرین بوجود آید، می­ توانند این نقش را بازی کنند و سرطانی شوند.

طبیعی است که این موضوع برای شما ایجاد سردرگمی کند. پل نلسون، نویسنده و استاد دانشگاه آریزونا در بخش محیط­ زیست و زیست­ شناسی تکمیلی گفت: “آنچه که رخ می ­دهد، در اتصالات دوگانه سلولی است. در صورتی که سلول­ های شما رقابت کنند، این سلول­ ها سریع تکثیر می­ شوند و در نهایت می­ توانند باعث مرگ شوند. اگر سلول­ های شما رقابت نکنند، سلول­ ها آهسته رشد می ­کنند ولی در نهایت باز باعث مرگ می­ شوند.»

نلسون گفت: “این “اتصال دوگانه” است که مرگ را اجتناب­ ناپذیر می­ کند. اصطلاح “رقابت سلولی”، یک پرچم بزرگ قرمز است؛ زیرا منجر به سرطان است. این سلول­ ها، سلول­ هایی هستند که تکثیر می­ شوند و سلول­ های منظم را کنار می­ زنند”.

زندگی طولانی تر اما پایان دار

زندگی طولانی تر اما پایان دار

هنوز هم می توانیم طولانی تر زندگی کنیم

محققان نتیجه ­گیری خود را با ایجاد یک مدل ریاضی از رقابت سلولی در انسان در طول زمان انجام دادند. نلسون گفت: “دو چیز اساسی که ما می ­دانیم درست است از این قرارند: یکی این که وضعیت سلول­ ها مختلف با گذشت زمان بدتر می­شود (پیرتر می­ شوند) و دیگری این که بعضی سلول­ ها می­ توانند سریع­تر از سایر سلول­ ها رشد کنند.” او همچنین اطمینان داد که کار آن­ ها به این معنی نیست که انجام تحقیقات برای ایجاد عمر طولانی ­تر بیهوده است.

او گفت: “ما نمی­ گوییم شما نمی ­توانید زندگی را طولانی کنید. ما فقط می­ گوییم که روند کلی فعالیت­ ها باید کاهش یابد. این روند واقعاً می­ تواند کاهش یابد و واقعاً به آرامی پیش رود، اما این کم است.”

با این حال، نلسون اشاره کرد که نظریه­ های خاص در مورد طول زندگی می­ تواند در ایجاد نظریه ­هایشان مشکل­ ساز باشد.

در مواردی که سلول ­های بنیادی برای بازسازی و رشد سلول­ ها مورد استفاده قرار می­ گیرند، هشدار داد: “ما باید زمانی که این کار را انجام می­ دهیم، بسیار مراقب باشیم تا این کار باعث افزایش میزان سرطان نشود.”

نلسون می­ گوید اهمیت این تحقیق این است که به درک بهتر پیری در سطح سلولی کمک می­ کند. او گفت: “فقط به این دلیل که ما برای همیشه زنده نخواهیم ماند، نباید سعی و تلاش را متوقف کنیم و باید تا زمانی که امکان دارد زندگی کنیم. در انجام هر گونه تلاش، اگر شما بانید که چه چیزی به دست می­ آورید، موفق­ تر خواهید بود. این، قطعه دیگری از این پازل است.”

 

 

نویسنده: میلاد الازمنی

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا