دانستنی‌های سلامتی

دانشمندان می گویند: عمر انسان ها بیشتر می شود ولی مرگ اجتناب ناپذیر است!

زندگی طولانی تر اما پایان دار

محققان با استفاده از علم ریاضیات و علم سلولی نتیجه­ گیری می­ کنند که فرآیند پیری و مرگ اجتناب­ ناپذیر است، مهم نیست چقدر برای مقابله با آن تلاش می­ کنید. آیا شما هم مثل بسیاری در سرتاسر دنیا دلبستگی هایتان را آنقدر دوست دارید که می­ خواهید تا ابد زندگی کنید؟

خب، ما خبرهای بدی داریم، محققان در بخش های محیط ­زیست و زیست­ شناسی تکاملی دانشگاه آریزونا یک مدل ریاضی از رقابت­ های سلولی در انسان ایجاد کرده ­اند و یک نتیجه­ گیری ساده دارند:

شما نمی توانید مرگ را سرکوب کنید.

رقابت سلولی، به طور کلی یک چیز خوب است. در داخل بدن ما در هر لحظه، سلول­ های ضعیف می­ میرند و سلول­ های سالم جایگزین می­ شوند. سلول­ های مفرد به خاطر کل ارگانیسم بدن می­ میرند. همان طور که سلامت سلولی در طول زمان کاهش می­ یابد، منجر به علائمی می­ شود که ما به عنوان پیری می­ شناسیم

معادله مرگ

تفکر سنتی در مورد گسترش طول زندگی این است که رقابت بین­ سلولی، توانایی از بین بردن سلول­ های آسیب­ دیده در بدن را برای حفظ جاودانگی ایجاد می­ کند. اگر بدن بتواند این کار را به طور نامحدود ادامه دهد، در این صورت طبق این نظریه، زندگی ارگانیسم­ ها ادامه خواهد یافت. محققان می ­گویند مشکل همین جاست. رقابت سلولی مجموعه­ ای از خطرات جدید را ایجاد می ­کند.

سلول ممکن است به علت فقدان شرایط خوب و مناسب، سرکش باشد. دانشمندان از این سلول­ ها با عنوان سلول “cheater”  یا “defector”  یاد می­ کنند. این سلول ­ها به جای بقای کلی ارگانیسم، برای بقای خود مبارزه  می ­کنند. از طریق رقابت سلولی، سلول­ ها هم با هم “همکاری” و یا به طور جداگانه برای خود کار می­ کنند.

هنگامی که سلول­ های cheater تکثیر و زیاد شوند، منجر به سرطان می­ شوند. جوآنا ماسل، نویسنده یک تحقیق مرتبط و استاد محیط ­زیست و زیست ­شناسی تکاملی دانشگاه آریزونا گفت: به محض اینکه فرصتی برای برخی از سلول ­ها برای انجام بهتر فعالیت هایشان نسبت به سایرین بوجود آید، می­ توانند این نقش را بازی کنند و سرطانی شوند.

طبیعی است که این موضوع برای شما ایجاد سردرگمی کند. پل نلسون، نویسنده و استاد دانشگاه آریزونا در بخش محیط­ زیست و زیست­ شناسی تکمیلی گفت: “آنچه که رخ می ­دهد، در اتصالات دوگانه سلولی است. در صورتی که سلول­ های شما رقابت کنند، این سلول­ ها سریع تکثیر می­ شوند و در نهایت می­ توانند باعث مرگ شوند. اگر سلول­ های شما رقابت نکنند، سلول­ ها آهسته رشد می ­کنند ولی در نهایت باز باعث مرگ می­ شوند.»

نلسون گفت: “این “اتصال دوگانه” است که مرگ را اجتناب­ ناپذیر می­ کند. اصطلاح “رقابت سلولی”، یک پرچم بزرگ قرمز است؛ زیرا منجر به سرطان است. این سلول­ ها، سلول­ هایی هستند که تکثیر می­ شوند و سلول­ های منظم را کنار می­ زنند”.

زندگی طولانی تر اما پایان دار

زندگی طولانی تر اما پایان دار

هنوز هم می توانیم طولانی تر زندگی کنیم

محققان نتیجه ­گیری خود را با ایجاد یک مدل ریاضی از رقابت سلولی در انسان در طول زمان انجام دادند. نلسون گفت: “دو چیز اساسی که ما می ­دانیم درست است از این قرارند: یکی این که وضعیت سلول­ ها مختلف با گذشت زمان بدتر می­شود (پیرتر می­ شوند) و دیگری این که بعضی سلول­ ها می­ توانند سریع­تر از سایر سلول­ ها رشد کنند.” او همچنین اطمینان داد که کار آن­ ها به این معنی نیست که انجام تحقیقات برای ایجاد عمر طولانی ­تر بیهوده است.

او گفت: “ما نمی­ گوییم شما نمی ­توانید زندگی را طولانی کنید. ما فقط می­ گوییم که روند کلی فعالیت­ ها باید کاهش یابد. این روند واقعاً می­ تواند کاهش یابد و واقعاً به آرامی پیش رود، اما این کم است.”

با این حال، نلسون اشاره کرد که نظریه­ های خاص در مورد طول زندگی می­ تواند در ایجاد نظریه ­هایشان مشکل­ ساز باشد.

در مواردی که سلول ­های بنیادی برای بازسازی و رشد سلول­ ها مورد استفاده قرار می­ گیرند، هشدار داد: “ما باید زمانی که این کار را انجام می­ دهیم، بسیار مراقب باشیم تا این کار باعث افزایش میزان سرطان نشود.”

نلسون می­ گوید اهمیت این تحقیق این است که به درک بهتر پیری در سطح سلولی کمک می­ کند. او گفت: “فقط به این دلیل که ما برای همیشه زنده نخواهیم ماند، نباید سعی و تلاش را متوقف کنیم و باید تا زمانی که امکان دارد زندگی کنیم. در انجام هر گونه تلاش، اگر شما بانید که چه چیزی به دست می­ آورید، موفق­ تر خواهید بود. این، قطعه دیگری از این پازل است.”

 

 

نویسنده: میلاد الازمنی

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا