دانستنی‌های سلامتی

خونریزی در اوایل بارداری چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

خونریزی در اوایل بارداری حالتی است که از هر ۴ حاملگی ۱ نفر را دچار می کند. هر چند که خونریزی در اوایل بارداری به خصوص در ماه های نخست بسیار خطرناک است اما امکان پذیر است. در صورتی که خونریزی بیش از یک روز طول بکشد ممکن است پیامدهایی برای وزن نوزاد به همراه داشته باشد. نت نوشت این بار در مورد مشکلاتی که ممکن است پس از خونریزی های ماه های نخست برای نوزاد رخ دهد می نویسد.

خونریزی در اوایل بارداری و نوزاد کم وزن

مطالعات نشان می دهد که بیش از ۲۳۰۰ زن باردار سالم  که وزن متعادلی هم داشتند، در دوران بارداری خود بیش از یک روز خونریزی در اوایل بارداری را تجربه کرده اند. این مادران نوزادانی را به دنیا آورده اند که هر کدام در حدود ۸۴ گرم سبک تر از همسالان خود بوده اند. محققان می گویند این کاهش وزن سبب شده است که نوزادان نسبت به وزن طبیعی خود کمتر از حالت عادی باشند. این کمبود وزن در نوزادانی که مادران سیگاری دارند نیز مشاهده می شود. هر چند که طبق گفته متخصصان زنان خونریزی سه ماهه نخست مسئله ای نگران کننده و خارج از قواعد بارداری نیست اما به طور کلی سبب کاهش وزن نوزاد می شود. یکی از دلایل تفاوت در وزن نوزادان تازه متولد شده همین مسئله خونریزی است که بر سلامت نوزاد نیز تاثیر می گذارد.

خونریزی در اوایل بارداری عادی است یا خیر ؟

خونریزی در اوایل بارداری
برخی از اختلالات عملکرد جفت سبب می شود که پس از خونریزی نوزاد کمبود وزن پیدا کند

یک مطالعه جدید توسط دکتر کاترین گرنتز اپیدمیولوژیست در موسسه ملی بهداشت کودکان صورت گرفت که طبق این تحقیق ۲۳۰۷ زن باردار و جنین هایشان مورد بررسی قرار گرفتند. به طور مجموع ۴۱۰ خانم در طول سه ماه نخست بارداری خونریزی داشتند که ۱۷۶ نفر آن ها فقط یک روز و ۲۳۴ نفر آن ها بیش از یک روز این روند را تجربه کردند. تحقیقات نشان داد که یک روز خونریزی در اوایل بارداری بر رشد جنین تاثیری نداشت در صورتی که خونریزی های بیش از یک روز منجر به تولد نوزادان کم وزن شد. در کل حدود ۱۶ درصد زنان دو بار یا بیشتر خونریزی در اوایل بارداری داشته اند که هنگام تولد نوزادانی کم وزن تر از سن واقعی اشان را داشته اند. شدت خونریزی نیز از عواملی است که بر روی این قاعده تاثیر خواهد داشت. خونریزی در مدت بالای دو روز حتی به صورت خفیف نیز در کاهش وزن نوزاد به شدت تاثیر خواهد داشت.

چرا خونریزی وزن نوزاد را می گیرد ؟

به طور کاملا دقیق مشخص نیست که چرا خونریزی در اوایل بارداری می تواند تا این حد بر روی وزن نوزاد تاثیر داشته باشد اما طبق تحقیقاتی که تا این جا صورت گرفته است نشان می دهد که برخی از اختلالات عملکرد جفت سبب می شود که پس از خونریزی نوزاد کمبود وزن پیدا کند. کاهش وزن نوزاد بر اثر این مورد می تواند به سلامتی کلیه نیز آسیب برساند. به طور کلی پزشکان بر این باورند که یک دوره خونریزی کوتاه نتایج چشمگیری در بر نخواهد داشت ولی کسانی که خونریزی های طولانی دارند می بایست منتظر نوزاد کم وزن باشند.

منبع : webmd.com

 

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا