سینمای جهان

اسطوره شناسی در بازی تاج و تخت؛ هیاهوی بسیار برای هیچ

سریال بازی تاج و تخت ساخته ی دیوید بیاف و دی بی وایس

بازی تاج و تخت با اقتباس از رمان منسجم ترانه‌ی آتش و یخ نوشته‌ی جرج مارتین، به خلق جهانی افسانه‌ای می‌پردازد که ریشه‌هائی قوی و کهن در تاریخ و اسطوره دارد.

۲+

بازی تاج و تخت با اقتباس از رمان منسجم ترانه‌‌ی آتش و یخ نوشته‌‌ی جرج مارتین، به خلق جهانی افسانه‌ای می‌پردازد که ریشه هائی قوی و کهن در تاریخ و اسطوره دارد. جنگ‌ها و نزاع‌های بریتانیا بین دو خاندان یورک و لنگستر که به جنگ گل‌ها معروف شد و دوران تاریکی را برای تاریخ انگلستان رقم زد، شوالیه‌های قرون وسطائی، وقایع ملکه‌‌ی مستبد فرانسه‌‌ی قرن ۱۴ ملکه ایزابلا و به ویژه پرداخت مؤثر به اسطوره پردازی که در اسطوره‌های ایرانی، مصر و بابل نفوذ کرده است، از جمله مضامینی است که دست مایه‌‌ی پرورش و خلق فیلمنامه‌ای خلاق، رازآمیز و جادوئی شده است. در ادامه مرور کوتاهی بر اسطوره شناسی در بازی تاج و تخت با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تحلیل قسمت اول از فصل هشتم Game of Thrones؛ آتش و خون

اسطوره شناسی در بازی تاج و تخت

اسطوره شناسی در بازی تاج و تخت با نشانه سازی گسترده‌‌ی نمادهای اسطوره‌ای، همچون کلاغ سه چشم، اژدها، دنیای مردگان که یادآور دنیای مردگان ادیسه‌‌ی هومر است و… توانسته است در فرم و محتوا به ساختاری هماهنگ، عمیق و مهیج دست یابد. جاه طلبی، ریشه دواندن حسرت، حرص و آز و قدرت طلبی با رنگ آمیزی مایه هائی از اخلاق ماکیاولیستی از شخصیت‌های سریال بازی تاج و تخت، انسان‌هائی مسخ شده، سرگردان و سرکش می‌سازد که برای رسیدن به آمال و آرزوهاشان قله‌های مرتفع انسانیت را زیر پا می‌گذارند و در سقوطی دردآور، دروازه‌های فتحی تاریک را می‌گشایند…

سریال بازی تاج و تخت ساخته‌‌ی دیوید بیاف و دی بی وایس

سریال بازی تاج و تخت ساخته‌‌ی دیوید بنیاف و دی بی وایس

در بحث اسطوره شناسی در سریال بازی تاج و تخت می‌توان به این موضوع پرداخت، اینکه سینما در پی ساخت و ساز نشانه شناسی و اسطوره سازی است و از پرداختِ به این رویکرد چه هدفی را دنبال می‌کند، می‌تواند دریچه‌‌ی ورود به بحثی ریشه دار باشد.

بیشتر بخوانید: بررسی شخصیت های سریال بازی تاج و تخت؛ اختلال شخصیتی هریک و ویژگی‌های این اختلالات!

در سیستم برنامه سازی هالیوود، پرورش شخصیت‌های پروتاگونیست و آنتی گونیست در جهت ساخت قهرمان هائی اسطوره‌ای و با توجه به نیاز عصر حاضر به پرداخت ِچنین شخصیت هائی، چندیست به شکلی مداوم و چشمگیر در هالیوود، نفوذی پایدار داشته است. این در حالی است که در بسیاری از فیلم‌های خوب و مطرح دهه‌های اخیر سینمای جهان، قهرمان مورد قبول جامعه از دل معمولی‌ترین افراد جامعه بر می‌خیزد و یا حتی در نقش بازنده‌ای سمپاتیک تجلی می‌کند و سیمای بلندپروازانه‌‌ی قهرمان اسطوره‌ای را در هم می‌شکند.

شخصیت‌های تلفیقی بازی تاج و تخت در بخش اسطوره از دو دیدگاه قابل بررسی هستند. اسطوره شناسی از بُعد یونگی که در ناخودآگاه شکل می‌گیرد و دیگری اسطوره‌ای که در خودآگاه شکل می‌گیرد و برآمده از واقعیات تاریخی دوره و زمانه‌ای است که فیلمنامه آن را نشانه می‌رود.

بازی تاج و تخت با نفوذ به هر دو نوع دیدگاهی که اسطوره و اسطوره سازی را تعریف می‌کند با اتکا بر جهانی افسانه‌ای که می‌آفریند، قابل بررسی و شناخت است. در پایان، این هیاهوی بسیار برای هیچ، قدرت طلبی و لگدمال کردن همه‌‌ی آنچه که زیستن را در مقابل دیدگاه اومانیستیش قرار می‌دهد، فراز و نشیب ها، جنگ و خونریزی و عنادورزی‌های داستان و شخصیت‌های سریال بازی تاج و تخت، روایت دنیای هزاران ساله‌ای است که هر روز و به طور مداوم در ابعاد و زوایای کوچک و بزرگش جریان دارد، می‌گذرد و ادامه دارد…

بیشتر بخوانید: تحلیل قسمت آخر فصل هفت Game of Thrones؛ گرگ و اژدها، لحظاتی از شکوه و ناامیدی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا