1397-11-30
سینمای ایران

معرفی فیلم شکاف کاری از کیارش اسدزاده ، قربانی شکاف در دل خانواده چه کسی است؟

فیلم شکاف

کیارش اسدزاده کارگردان فیلم سینمایی شکاف با بازی سحر دولتشاهی، پارسا پیروزفر، هانیه توسلی، بابک حمیدیان و امیرکیان نجف زاده (فرزند کامران نجف زاده) و … است. فیلمی که روایتگر جدایی و اختلافات بعد از طلاق زوج جوانی به نام های فرهاد و نسیم است که یک فرزند به نام ایلیا دارند و از طرف دیگر فیلم روایتگر داستان زندگی زوج جوانی دیگری به نام های پیمان و سارا است که مجبور هستند بچه دار شوند وگرنه شاید هرگز فرصتی نباشد.

کیارش اسدزاده کارگردان فیلم سینمایی شکاف با بازی سحر دولتشاهی، پارسا پیروزفر، هانیه توسلی، بابک حمیدیان و امیرکیان نجف زاده (فرزند کامران نجف زاده) و … است. فیلمی که روایتگر جدایی و اختلافات بعد از طلاق زوج جوانی به نام های فرهاد و نسیم است که یک فرزند به نام ایلیا دارند و از طرف دیگر فیلم روایتگر داستان زندگی زوج جوانی دیگری به نام های پیمان و سارا است که مجبور هستند بچه دار شوند وگرنه شاید هرگز فرصتی نباشد. این اتفاق تقابل جالبی است در ادامه با بررسی و معرفی موضوع فیلم شکاف با نت نوشت همراه باشید.

مسئولیت پذیری داشتن فرزند، نگرانی برای آینده اش، ازدواج ناموفق، عدم تساوی بین حقوق زن و مرد و … از موضوعاتی است که کیارش اسدزاده در شکاف به آن می پردازد. در شکاف ایلیا قربانی اختلافات پدر و مادرش می شود و اوست که تاوان انتخاب اشتباه آن ها را پس می دهد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم مالاریا به کارگردانی پرویز شهبازی، جامعه ای تب دار و بی تاب

پوستر فیلم شکاف

پوستر فیلم شکاف

پوستر فیلم طراحی جالبی دارد. بر روی چهره ی هر چهار نفر شکافی وجود دارد که نشان از شکاف در روابط شان است. بازیگران از اجرای نقش شان بر می آیند البته که بازی شان خالی از عیب نیست. سحر دولتشاهی در سکانس پایانی بسیار شگفت انگیز و فراتر از انتظار بود.

متاسفانه این روزها خیلی ها لازمه ی بچه دار شدن را فقط ازدواج می دانند در حالیکه که زوجی که قصد داشتن فرزند دارند باید در مرحله ی اول به رشد فکری در زمینه های مختلف روحی، روانی و مالی دست یابند. در جایی از فیلم، نسیم به سارا می گوید ما متوجه شدیم که اگر بچه دار شویم سربازی فرهاد به شهر محل اقامتمان منتقل می شود و به همین دلیل بچه دار شدیم. در جامعه ی امروز این یعنی فاجعه. یعنی فرزند قربانی خواسته های خودخواهانه ی پدر و مادر شود. این باور اشتباه وجود دارد که مرحله ی بعد از ازدواج بچه دار شدن است فارغ از اینکه طرفین چقدر در زندگی مشترک شان ثبات دارند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم ماهی و گربه ساخته‌ی شهرام مکری

کیارش اسدی زاده درباره ی ایده ی اولیه ی فیلمنامه ی شکاف که در ابتدا توده نام داشت گفت:

“ایده ی اولیه این فیلم از زمانی در ذهن من شکل گرفت که من و همسرم تصمیم گرفتیم که صاحب فرزند شویم. همراه با این شرایط با زوجی آشنا شدیم که درگیر شرایطی شدن که به اجبار فرزند دار شوند. بعد از آن ایده ی اولیه را با شاهرخ کافی شروع به نگارش فیلم‌نامه کردیم و نتیجه کار این شد لحظاتی که برای این فیلم ساخته شده است همه بر اساس تحقیقات است و هیچ تخیلی در فیلم ورود نکرده است. این سوال از جایی نشات می گیرد که ما بچه‌ های این نسل را بچه فرض می‌کنیم.

خیلی از منتقدان گفتند که فیلم شکاف بی شباهت به فیلم سینمایی ملبورن به کارگردانی نیما جاویدی نیست. ملبورنی که از نظر خیلی ها به سبک اصغر فرهادی است. حال این چرخه ی غیر مستقیم نشان می دهد سبک فیلمسازی اسدزاده متاثر از فرهادی است. گفتنی است که اسد زاده ی جوان دستیار رسول صدرعاملی بوده است.

خوشبختانه موسیقی و طراحی صحنه ی فیلم شکاف متناسب با کلیت فیلم همخوانی دارد. شکاف با توجه به بازخوردهای مخاطبان و منتقدین، نسبت به نسخه ی جشنواره فیلم فجر ۱۱ دقیقه کوتاه تر شده است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم پرسه در حوالی من ، بحران یک زن جوان

بیشتر بخوانید: نقد فیلم دارکوب به کارگردانی بهروز شعیبی ، پرسش هایی که بی پاسخ می مانند!

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم پری اثر داریوش مهرجویی، اقتباسی ارزشمند از فرانی و زویی اثر جی. دی. سالینجر

بیشتر بخوانید: نقد فیلم هزارپا به کارگردانی ابوالحسن داوودی، هزار تکه ی بی سرانجام

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا