گجت‌ها

ساعت‌های دیواری را فراموش کنید، این ساعت آفتابی رباتیک و غول پیکر، جالب‌ترین ساعتی است که تا به حال دیده‌اید

Sunny Side Up

حتما می دانید که ترکیب تکنولوژی های گذشته با فناوری های نوین به صورت فوق العاده ای جذاب خواهد بود. این ترکیب جالب، پایه و اساس اختراعی جدید شده است. این اختراع جدید که  Sunny Side Up نامیده می شود، یک ساعت آفتابی جدید است که بر پایه ی روش قدیمی انسان ها در تعیین وقتِ روز، یعنی با محل قرارگیری خورشید در آسمان کار می کند.

۰

اگر تا به حال وقت خود را صرف خواندن رمان های علمی تخیلی کرده باشید، حتما می دانید که ترکیب تکنولوژی های گذشته با فناوری های نوین به صورت فوق العاده ای جذاب خواهد بود. این ترکیب جالب، پایه و اساس اختراعی شده که در هفته ی طراحیِ میلان ۲۰۱۸ از آن رونمایی شد. این اختراع جدید که  Sunny Side Up نامیده می شود، یک ساعت آفتابی جدید است که بر پایه ی روش قدیمی انسان ها در تعیین وقتِ روز، یعنی با محل قرارگیری خورشید در آسمان کار می کند. در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

یک ساعت آفتابی برای کار کردن نیاز به یک صفحه ی مدرج ورقه ای، یک میله ی سایه یاب به نام شاخص و البته یک توپ گنده ی آتشین به نام خورشید دارد. در  Sunny Side Up این ایده ی جالب برای قرن ۲۱ به روز رسانی شده است، یعنی شاخص حفظ شده اما خورشید را با یک منبع نور مصنوعی جایگزین کرده اند که بر روی یک بازوی رباتیک می چرخد. این اختراع متغلق به استودیوی زوریخ و مارسی مستقر در فرانسه است که متعلق به هنرمندانی به نام های Andrea Anner و Thibault Brevet می باشد.

Brevet  در مصاحبه با Digital Trends گفت:”ما با یک بازوی رباتیکِ ربات های جهانی کار کردیم و آن را طوری برنامه ریزی کردیم که در مسیر تعیین شده در فضا حرکت کند و نور را در جهت درست بتاباند. ما همچنین یک هیتر هیدرولیک آلومینیومی که می تواند مستقیما به روبات متصل شود، و یک مدار رابط که ما را قادر می سازد تا نور را مستقیما از برنامه ی ربات کنترل و خاموش کنیم ایجاد کردیم. در آخر هم، یک میله ی آلومینیومی را با ماشینکاری و پولیش زدن به عنوان شاخص، برای انداختن سایه بر روی دیوار ساختیم.”

هرچند که این اختراع به خودی خود بسیار جالب به نظر می رسد، اما Sunny Side Up توسط خالق هایش به منظور توضیح سبک کنونی زندگی بشر که اتصالش را با سیاره ی مادر کمرنگ تر کرده و ریتم زندگی ۲۴ ساعته ی خود را مختل کرده است ساخته شده و بر روی فرهنگ نسل جدید که حتی می تواند خورشید را با یک ربات جایگزین کند متمرکز شده است.

Anner می گوید: “ماموریت این پروژه، توضیح طراحی اتصالات مکانیکی بود، ما با امکان تعریف اتصالات مجازی با بازوهای مکانیکی به وسیله ی اشیای متحرکِ موجود در فضا به طوری که بتوانند با هم به صورت فیزیکی متصل شوند، به این پروژه علاقه مند شدیم. این پروژه، سوال ها درباره ی ارزش طبیعت مصنوعی و کمتر شدنِ روزافزون اتصال بشر با محیط پیرامونش را بالا برده، در حالی که تفکرِ استفاده از ربات ها برای منعکس کردن “فضا و زمان” را مطرح می کند.”

Sunny Side Up برای هفته ی طراحی میلان ساخته شده است، اما سازندگان این اثر می گویند که در صورت امکان به دنبال تولید تجاری این محصول هم می باشند که می تواند در مکان های عمومی و خصوصی از آن استفاده شود. اگر بتوان کمی این محصول را کوچک تر ساخت، حتما ارزش خرید برای دکوراسیون منزل را هم خواهد داشت!

منبع: www.digitaltrends.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا