دانستنی‌های سلامتی

چگونگی حمام کردن و شستشوی همستر در خانه

شستشوی همستر

اگر چه در شرایط عادی، شستشوی همستر لزومی ندارد و خودشان می توانند ترشح روغن های بد بوی سطح بدن خود را مختل کنند، اما باز هم این امر برای سلامتی آن ها مضر است. در نت نوشت به چند روش برای تمیز کردن همستر ها اشاره می کنیم.

۲۸+

آیا اتاق شما به خاطر وجود همستر که در قفس است، بوی خوک دونی می دهد و نیاز به شستشوی همستر دارید؟ اگر به منبع بوی بد توجه کنید، متوجه خواهید شد که این بوی نامطلوب هم از قفس، هم از همستر است. اگر چه در شرایط عادی، همسترها به حمام کردن احتیاجی ندارند و خودشان می توانند ترشح روغن های بد بوی سطح بدن خود را مختل کنند، اما باز هم این امر برای سلامتی آن ها مضر است. در ادامه با نت‌نوشت همراه شوید تا به چند روش برای شستشوی همستر اشاره کنیم.

 

روش اول شستشوی همستر : استفاده از مواد مخصوص

 1. تا حد امکان از شستشوی همستر خود پرهیز کنید. فقط زمانی همستر را به حمام ببرید که موهای بدنش به هم چسبیده باشند یا این که با مواد شیمیایی سمی خطرناک تماس داشته باشند. شستن همستر با آب، می تواند روغن های طبیعی روی سطح بدن او را بشوید و از بین ببرد.
  شستن همستر با آب

  شستن همستر با آب

 • همستر های ماده در دوره پریود خود در هوای گرم، بوهای مختلفی از خود ساطع می کنند.
 1. قفس همستر خود را مرتب بشویید. بهترین راه برای مقابله با بوی بد همستر، این است که قفس او را مرتب بشویید. قبل از این که همستر را به حمام ببرید، قفسش را تمیز کنید. بعد از این کار ببینید آیا بوی بد همستر از بین رفت یا خیر؟
  تمیز کردن قفس همستر

  تمیز کردن قفس همستر

 • هر روز چک کنید که آیا بوی بد از بین رفته یا خیر و هر هفته روش خود را برای تمیز کردن قفس عوض کنید.
 1. اول مطمئن شوید که همسترتان واقعاً به حمام نیاز دارد، بعد او را به حمام ببرید. زمانی باید همستر را حمام کنید که مواد سمی و خطرناک روی بدنش چسبیده باشند و به او آسیب برسانند یا باعث خفگی او شوند. اگر بعد از شستن باز هم خطری روی بدنش دیدید، دوباره او را بشویید.
  اطمینان از نیاز همستر به حمام

  اطمینان از نیاز همستر به حمام

 2. ابتدا حمام خاک و شن و ماسه را امتحان کنید. اگر همستر شما زیاد کثیف نیست، یک حمام ماسه ای باید برایش کافی باشد. همستر در خاک غلط می زند و همین غلط زدن به طور طبیعی باعث از بین رفتن آلودگی ها از روی سطح بدنش می شوند.
  حمام خاک و شن و ماسه

  حمام خاک و شن و ماسه

 • خاک Chinchila برای حمام خاک بسیار مناسب است. این خاک را می توانید از پت شاپ ها تهیه کنید. خاک را در یک کاسه کوچک بریزید و همستر را در آن قرار دهید.
 • مطمئن شوید که گرد و غبار ریز در شن و ماسه وجود ندارد، زیرا این گرد و غبار باعث ایجاد مشکلات تنفسی برای همستر شما می شود.
 • اگر همیشه در قفس، شن و ماسه وجود دارد، روزانه آن را چک کنید. زیرا ممکن است همستر از این ماسه ها به عنوان بستر همیشگی خود استفاده کند.
 1. در بعضی موارد هیچ راهی برای حذف آلودگی از روی موهای بدن همستر نیست یا موهایش آن قدر بلند شده اند که گره خورده اند. در این حالت می توانید آن قسمت را به راحتی به قیچی ببرید.
  قیچی کردن قسمت آلوده

  قیچی کردن قسمت آلوده

 

روش دوم شستشوی همستر : استفاده از پارچه مرطوب

 1. یک ظرف را با کمی آب پر کنید (دقت داشته باشید دمای آب با دمای اتاق یکی باشد). یک قطره شامپوی خانگی و بدون اسید به آن اضافه کنید و همستر را با آن تمیز کنید. اگر بعد از تمیز کردن، دانه های سفیدی روی بدن همستر دیده شود، به این معنی است که از مقدار زیادی شامپو استفاده کرده اید.
  استفاده از آب و شامپو

  استفاده از آب و شامپو

 2. همستر خود را با پارچه ای تمیز پاک کنید. دقت کنید که خشک کردن را خیلی سریع انجام ندهید. مانند زمانی که او را نوازش می کنید این کار را انجام دهید.
  پاک کردن همستر با یک پارچه تمیز

  پاک کردن همستر با یک پارچه تمیز

 3. با یک حوله خشک و نرم همستر را خشک کنید. این کار را به آرامی با یک حوله بسیار نرم در جهت رویش موهایش انجام دهید، به طوری که رطوبت بدن او کامل از بین برود.
  خشک کردن همستر

  خشک کردن همستر

 1. همستر را به قفس خودش برگردانید. مطمئن شوید که قفس تمیز و تازه است و آن را در جایی که کمی گرم تر از دمای نرمال اتاق است، قرار دهید. زیرا نباید محلی که قفس را در آن قرار می دهید، سرد باشد.
  برگرداندن همستر به قفس تمیز

  برگرداندن همستر به قفس تمیز

 

روش سوم شستشوی همستر : حمام کردن همستر

 1. در نظر بگیرید که آیا شستشوی همستر و حمام ضروری است یا خیر. فقط در مواقعی که همستر با مواد سمی در تماس بوده و نمی توانید آن را پاک کنید، بلافاصله به دامپزشک مراجعه کنید و همستر را به حمام ببرید. احتمال مرگ همستر بعد از حمام کردن ضعیف است، اما امکان مریض شدن او وجود دارد.
  لزوم استحمام همستر در صورت تماس با مواد سمی

  لزوم استحمام همستر در صورت تماس با مواد سمی

بعضی از موقعیت هایی که همستر  حتماً نیاز به حمام دارد عبارتند از:

 • در مواردی که با ماده ای سمی مانند ضد عفونی کننده ها، وایتکس، مواد خورنده مثل اسید یا لاک و لاک پاک کن ها برخورد داشته است.
 • مواد چسبنده واقعاً باعث آزار و اذیت همستر می شوند. مانند آدامس که با تمیز کردن نقطه ای یا بریدن آن محل از بین نمی روند. موادی مانند ادرار نیز به پوست آسیب می رسانند.
 1. ظرفی را انتخاب کنید و داخل آن آب بریزید. اگر واقعاً قصد حمام کردن همستر را دارید بهتر است از اب آشامیدنی استفاده کنید.
  ظرف پرآب برای استحمام همستر

  ظرف پرآب برای استحمام همستر

 1. همستر خود را به آرامی با آب ولرم بشویید. مراقب باشید آب به صورت او نخورد. می توانید از یک پارچه یا یک مسواک نرم و لطیف برای تمیز کردن همستر استفاده کنید. به هیچ عنوان نگذارید آب بر روی صورت همستر یا قسمت های نزدیک به آن ریخته شود.
  شستن همستر به آرامی با آب ولرم

  شستن همستر به آرامی با آب ولرم

 2. در صورت لزوم کمی شامپوی مخصوص به آب اضافه کنید. اگر مواد سمی و چسبنده با آب خالی از بین نرفتند، می توانید از چند قطره شامپو استفاده کنید و آن را در آب بریزید. مراقب باشید آب و شامپو به چشم هایش برخورد نکنند.
  افزودن شامپو به آب

  افزودن شامپو به آب

 3. همستر را با دقت بشویید. اگر از شامپو استفاده می کنید، حتما با آب آشامیدنی، شامپوها را از روی بدنش بشویید. توجه داشته باشید که هیچ شامپویی نباید روی بدنش باقی بماند.
  شستن با دقت همستر

  شستن با دقت همستر

 4. همستر خود را با حوله ای نرم و لطیف پاک کنید. او را در یک حوله خشک و تمیز قرار دهید و با حوله ای دیگر از پایین او را مهار کنید تا فرار نکند و به راحتی بتوانید او را خشک کنید. به آرامی و نرمی و در جهت رویش موهایش او را خشک کنید.
  پاک کردن همستر با یک حوله

  پاک کردن همستر با یک حوله

 5. همستر را به قفس خودش برگردانید. مطمئن شوید هیچ رطوبتی روی بدن همستر و قفس وجود ندارد تا او بتواند به آرامی بخوابد. مقدار مواد بستر همستر باید کافی باشد تا بتواند با آن ها خود را گرم نگه دارد.
بازگرداندن همستر به قفس

بازگرداندن همستر به قفس

 

 

نویسنده: فائزه قربانی

 

منبع: wikihow.com

۱۱ دیدگاه

11 دیدگاه

 1. Avatar

  یاشار

  ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ at ۲۰:۴۱

  وای همستر خیلی خوبه ته نمکن

  ۱۵+
 2. Avatar

  پونه

  ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ at ۱۳:۲۳

  من میخوام نگه دارم همیتر ولی نگهداریش خیلی سخته مگه نه ؟

  ۲+
  • Avatar

   ..

   ۷ بهمن ۱۳۹۹ at ۱۵:۳۰

   اصلا من دارم خیل راحته 😀

   ۴+
  • Avatar

   سینا

   ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ at ۱۵:۰۵

   نه دوست عزیز راحتترین حیوون خونگی برای نگهداری همستره، بخاطر اون خیلی هم تو دنیا طرفدار داره

   ۴+
 3. Avatar

  سارا

  ۲ آذر ۱۳۹۹ at ۱۶:۰۳

  همستر نگهدارش خیلی سخت نیس فقط سلیقه میخواد نباید برای بچه ها بخرین چون بچه ها امکان داره فشارش دهند

  ۹+
 4. Avatar

  Diana

  ۱۵ آذر ۱۳۹۹ at ۲۳:۴۶

  همستر ها خودشون توی تمیز کردن ماهر هستن من قبلاً همستر داشتم یه جورایی ماهر ترین همستر توی تمیز کردن خودشون بود تازه رنگش هم سفید بود زود کثیف می‌شد و زود هم خودشو تمیز می کرد اصلاً نیازی به حمام کردن نداشت

  ۸+
 5. Avatar

  ابوالفضل قربانی

  ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ at ۱۳:۰۸

  من یه همستر دارم که هر وقت میگیرمش دست دستشویی میکنه اگه میشه. کمکم کنید

  ۳+
  • Avatar

   جابر

   ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ at ۱۴:۴۰

   چون فشارش میدی😐😂

   ۳+
  • Avatar

   نسرين

   ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ at ۱۱:۴۱

   دوست عزیز همسترها زمانی که میترسن و اظطراب دارن دستشویی می کنند.. شما اول باید با تکه ای از غذا کف دستتون بزارید و بهش اجازه بدید بهتون اعتماد کند بعد شما دو دستی از زیر سینه همستر بلندش کنید. این اعتماد امکان داره حتی ۱۰ روز تا یک ماه طول بکشه تاهمسترتون دستی بشه.

   ۲+
  • Avatar

   بی نام

   ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ at ۲۱:۵۱

   😂😂😂

   ۰
 6. Avatar

  Melo

  ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ at ۲۱:۰۳

  همستر من بو میده حتی بعد شستن قفس دلیلش چیه

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا