سینمای ایران

جشنواره بین‌المللی فیلم بی‌کلام گلوب ، جشنواره فیلم ایرانیان ویسکانسین

در حالی که دومین دوره جشنواره فیلم بی‌ کلام گلوب ، سال گذشته در دانشگاه ایالتی میشیگان با حواشی زیادی از جمله عدم حضور دبیر در جشنواره به سبب سیاست‌های دونالد ترامپ برگزار شد. حال قرار است برای دوره سوم این جشنواره به دانشگاه ویسکانسین – مدیسون،‌ بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه این ایالت برود. این رویداد فرهنگی با حمایت و همکاری جشنواره فیلم ایرانیان ویسکانسین و کمیته فیلم اتحادیه ویسکانسین اجرا می‌ شود.

جشنواره فیلم ایرانیان ویسکانسین مدعی است با اکران بهترین های سینمای ایران از طریق هنر، گفتمان‌های فرهنگی را ترویج می‌دهد. این رویداد پس از برگزاری موفق اولین دوره ی خود، قرار است دوره جدیدش را در ماه فوریه ی امسال در سالن سینمای خیمه اتحادیه جنوبی برگزار کند. کمیته ی جشنواره فیلم ایرانیان ویسکانسین نیز مجموعه‌ ای دانشجویی با هدف ارائه فیلم‌ های گوناگون، خلاق و مهیج در دانشگاه مدیسون – ویسکانسین و اجتماع اطراف است. این کمیته نزدیک به ۱۰۰ عضو فعال دارد که در برنامه‌ریزی، تبلیغات و برگزاری سالانه صدها اکران در سالن سینمای خیمه اتحادیه جنوبی نقش دارند. خرداد امسال هیئت‌ مدیریه جشنواره که همگی از دانشجویان سینما هستند در راستای پویایی جشنواره امیر تقدیری را به عنوان دبیر سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم بی‌کلام گلوب برگزیدند.

امیر تقدیری، متولد سال ۱۳۶۹ دانش‌آموخته‌ ی دانشگاه علامه ی طباطبایی در رشته‌ ی مدیریت بازرگانی و دانشجوی سال آخر گرایش تدوین رشته‌ سینما در دانشکده‌ ی سینما تئاتر دانشگاه هنر تهران و از اعضای هیئت‌مدیره‌ جشنواره است. گفتنی است که جشنواره بین‌المللی فیلم بی‌کلام گلوب حلقه فیلم‌سازان بی کلام” با حضور فیلم‌سازان پذیرفته شده دوره ی قبل جشنواره تشکیل شده است.

این حلقه جامعه‌ای از فیلم‌سازان بی‌کلام است که متشکل از پذیرفته شدگان هر دوره ی جشنواره و تیم ایشان خواهد بود. این حلقه به هدف برقراری ارتباط فیلم‌سازان بی‌کلام، شامل کارگردانان، نویسندگان، تهیه‌کنندگان و … و کمک به رشد فیلم‌سازی بین‌المللی ایجاد می‌شود. اعضای این حلقه همچنین هر ساله برنده ی “جایزه خلاقه” جشنواره را انتخاب می‌کنند. امید است با تشکیل این حلقه شاهد جلب هر چه بیشتر توجهات جهانی به مقوله ی مهم سینمای بی‌کلام که امروزه توجه کمتری به آن می‌شود، باشیم.

گفتنی است که سال گذشته موزه ی هنرهای معاصر برای یک هفته میزبان هفته‌ای فرهنگی با موضوعی خاص بود. مراجعان سینما تک موزه هنرهای معاصر برای یک هفته تماشاگر آثار بی‌ کلام سینمای جهان بودند و در آن جا توانستند برخی از آثار نامکشوف ابتدای تاریخ سینما را کشف کنند. این برنامه یک هفته نیز در تالار فارابی دانشگاه هنر در قالب یک جشنواره ی بین‌المللی دنبال شد و در آن جا آثار بی‌ کلام سینمایی در مسابقه‌ ای پر مخاطب به مصاف هم رفتند تا نخستین جشنواره ی فیلم بی‌کلام ایران و شاید خاورمیانه شکل بگیرد و نامش در کنار دو، سه جشنواره ی مشابه جهانی قرار گیرد.

حال سومین دوره‌ جشنواره‌ ی بین‌المللی فیلم بی‌ کلام گلوب از ۲۱ تا ۲۹ آپریل سال ۲۰۱۸ در آمریکا ایالت ویسکانسین برگزار خواهد شد و بنا بر سیاست جشنواره، برگزاری آن هر ساله به صورت گردشی در یک مرکز آکادمیک مهم سینمایی خواهد بود.

نهال حق دوست

نهال حق دوست هستم، لیسانس معماری و فوق لیسانس پژوهش هنر و علاقمند به ادبیات، تئاتر، سینما، معماری، موسیقی و فلسفه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا