معرفی اپ

مقایسه Google Maps با Maps Go ، وقتی گوگل به فکر ضعیف‌ترها هم هست!

مقایسه Google Maps با Maps Go

سال گذشته، گوگل نسخه بهینه شده سیستم عامل اندروید Oreo را با نام Android Go معرفی کرد. این نسخه اندروید برای اجرا در دستگاه هایی با حافظه محدود طراحی شده است تا بهترین تجربه استفاده از آخرین نسخه های اندروید را در دستگاه های سطح پایین برای کاربران فراهم کند.

گوگل بیشتر اپ های محبوب خود را برای Android Go مجددا طراحی کرده است. این اپ ها تحت عنوان Go، نوع دیگری از اپ های اصلی هستند. برخی از اپ های Go عبارتند از Google Go، Gmail، Maps Go و Assistant Go و … می باشند. Google Maps Go یک نمونه از اپ های Go می باشد که در دستگاه های Android Go نصب می باشد و ما امروز در نت نوشت تصمیم گرفتیم که این اپ را با Google Maps مقایسه کنیم تا ببینیم آیا از آن می توان مانند Google Maps اصلی در دستگاه های آندروید استفاده کرد؟ با نت نوشت همراه باشید.

۰

سال گذشته، گوگل نسخه بهینه شده سیستم عامل اندروید Oreo را با نام Android Go معرفی کرد. این نسخه اندروید برای اجرا در دستگاه هایی با حافظه محدود طراحی شده است تا بهترین تجربه استفاده از آخرین نسخه های اندروید را در دستگاه های سطح پایین برای کاربران فراهم کند. گوگل بیشتر اپ های محبوب خود را برای Android Go مجددا طراحی کرده است. این اپ ها تحت عنوان Go، نوع دیگری از اپ های اصلی هستند. برخی از اپ های Go عبارتند از Google Go، Gmail، Maps Go و Assistant Go و … می باشند.

با وجود اینکه آنها به صورت از پیش نصب شده در دستگاههای Android Go استفاده می گردند، می توانید آنها را از فروشگاه Play Store دانلود کنید و در هر دستگاه دیگری نصب کنید. این اپ ها در گوشی های با مقدار حافظه کم و در مناطقی که اتصال به اینترنت ضعیف است مفید می باشد.
Google Maps Go یک نمونه از اپ های Go می باشد که در دستگاه های Android Go نصب می باشد و ما امروز در نت نوشت تصمیم گرفتیم که این اپ را با Google Maps مقایسه کنیم تا ببینیم آیا از آن می توان مانند Google Maps اصلی در دستگاه های اندروید استفاده کرد؟ با نت نوشت همراه باشید.

سایز اپ

شاید باورش سخت باشد که Google Maps Go فقط ۱۴۰ کیلوبایت حجم دارد!!. ما انتظار داشتیم مانند دیگر اپ های  GO حداقل ۲ تا ۵ مگابایت باشد.

Google Maps Go فقط ۱۴۰ کیلوبایت حجم دارد

Google Maps Go فقط ۱۴۰ کیلوبایت حجم دارد

اما، از آنجا که این اپ تحت وب است و برای کار روی دستگاه شما نیاز به گوگل کروم دارد، اندازه کوچک آن قابل درک است. از سوی دیگر، اپ اصلی Google Maps حدود ۲۵ تا ۳۰ حجم مگابایت دارد.

دانلود Google Maps Go

دانلود Google Maps 

مقایسه رابط کاربری Google Maps با Maps Go

به طور کلی، رابط کاربری هر دو برنامه کاملا مشابه است. هنگامی که شما آنها را برای اولین بار راه اندازی می کنید، تفاوت زیادی نخواهید یافت. یک نوار جستجو در بالای صفحه، دسترسی سریع در پایین و دو دکمه شناور در سمت راست هر دو اپ وجود دارد.

رابط کاربری هر دو برنامه کاملا مشابه است

رابط کاربری هر دو اپ کاملا مشابه است

با این وجود در حالی که در اپ Go می توانید با استفاده از دو انگشت خود روی نقشه زوم کنید این اپ از ژست حرکتی navigation drawer پشتیبانی نمی کند. شما باید روی آیکن موجود در گوشه بالا سمت چپ ضربه بزنید تا navigation drawer باز شود. و هنگامی که شما این کار را انجام می دهید، متوجه می شوید گزینه های زیادی مانند Start Driving، Wi-Fi و نقشه آفلاین و غیره در اپ GO وجود ندارد.

اپ Google Go از چندین اکانت پشتیبانی می کند.

اپ Google Go از چندین اکانت پشتیبانی می کند.

به طور مشابه، در بالای صفحه، عکس کاور حساب خود را پیدا نخواهید کرد. با این حال، شما می توانید گزینه ای را برای تغییر اکانت ها ببنید. بنابراین، بله، اپ Google Go از چندین اکانت پشتیبانی می کند.

مقایسه پشتیبانی ناوبری Google Maps با Maps Go

Maps Go مانند یک Google Maps کوچک است که به شما امکان می دهد تا از بیشتر سرویس های Google Maps استفاده کنید. با وجود اینکه این اپ اجازه می دهد تا شما انجام کلیه کارهای مهم  نقشه مانند پیدا کردن مکان ها، مسیرها، اطلاعات ترافیک زندگی را ببینید، و بررسی زمان سفر را انجام دهید. از navigation پشتیبانی نمی کند.
از navigation پشتیبانی نمی کند

Maps Go از navigation پشتیبانی نمی کند.

اگرچه هنگام جستجوی یک مکان، اطلاعات مسیر را دریافت می کنید، ولی برای بهره گیری از Navigation روی دکمه پایین نقشه کلیک کنید تا آن را از اپ  اصلی Google Maps دانلود کنید.

اشتراک گذاری مکان در لحظه

سال گذشته، گوگل ویژگی جدید اشتراک گذاری مکان در لحظه یا همان REAL-TIME را به اپ اصلی خود اضافه کرد ولی این ویژگی در اپ Maps Go نیست. البته چون در حال حاضر حتی WhatsApp و فیس بوک مسنجر به شما اجازه می دهند محل زندگی خود را در لحظه به اشتراک بگذارید، این نمی تواند مسئله مهمی باشد.
نکته: Google Maps Go دارای یک گزینه به اشتراک گذاری مکان در زمان واقعی در navigation drawer است، اما تنها اشتراک موقعیت مکانی واقعی را از اپ اصلی Maps نشان می دهد.
از اشتراک گذاری مکان در لحظه پشتیبانی نمی کند.

Google Maps Go از اشتراک گذاری مکان در لحظه پشتیبانی نمی کند.

نقشه های آفلاین و پارکینگ

در حال حاضر گوگل نقشه های آفلاین را در اپ Go پشتیبانی نمی کند. البته چون اپ های Go برای گوشی های با قدرت پردازشی کمتر و مناطق با اتصال اینترنت ضعیف تر ساخته شده است. بنابراین، افزودن پشتیبانی آنلاین نقشه ها منطقی تر به نظر می آید. حتی YouTube Go نیز دارای قابلیت پخش فیلم آفلاین است. امیدواریم گوگل به زودی این ویژگی را به Maps Go اضافه کند.
علاوه بر این، نسخه فعلی این اپ شامل قابلیت پارکینگ نیز نمی باشد.

آدرس ها، بررسی ها و عکس ها

برنامه Maps Go در ارائه اطلاعات خیلی عالی عمل نمی کند. در واقع تعامل دوطرفه در آن وجود ندارد. اگر شما یک کاربر منظم Google Maps هستید که مایل به اضافه کردن نظرات و امتیازات می باشید، Maps Go شما را ناامید می کند. اپ Go Map به شما اجازه پرسیدن سوال را نمی دهد، اما می توانید بررسی ها، رأی ها و پاسخ ها را مشاهده کنید.
تعامل دوطرفه در آن وجود ندارد

تعامل دوطرفه در Maps Go وجود ندارد

علاوه بر این شما نمی توانید آدرس خانه و محل کار خود را در نقشه ست کنید. من تعجب می کنم که چرا؟ این یک ویژگی مهم و مفید برای بررسی ترافیک و مسیر است.

تنظیمات اپ

اپ Maps Go فقط سه گزینه در منوی تنظیمات دارد: تنظیمات موقعیت مکانی گوگل، Privacy Policy و Terms of Service است.
از سوی دیگر، اپ اصلی Maps دارای بیش از ۱۵ گزینه در تنظیمات است. این تنظیمات شامل نمایش مخاطبین گوگل و عکس ها در نقشه ها، تاریخچه نقشه ها، کنترل های اطلاع رسانی، واحدهای فاصله، تنظیمات ناوبری، تنظیمات رفت و آمد و …. می باشد.
اپ Maps Go فقط سه گزینه در منوی تنظیمات دارد

اپ Maps Go فقط سه گزینه در منوی تنظیمات دارد ولی اپ اصلی دارای بیش از ۱۵ گزینه در تنظیمات است.

زبان برنامه

جالب توجه است، اپ Maps Go به شما اجازه می دهد که زبان برنامه را بدون تغییر زبان دستگاه خود در صورت نیاز در برنامه اصلی Google Maps تغییر دهید. شما می توانید زبان را از صفحه اصلی اپ Go در زیر منو Quick actions تغییر دهید. این اپ از بیش از ۳۰ زبان پشتیبانی می کند.
از بیش از ۳۰ زبان پشتیبانی می کند

Maps Go از بیش از ۳۰ زبان پشتیبانی می کند.

نتیجه

Google Maps Go برای گوشی های های رده پایین طراحی شده است. با وجود اینکه از ویژگی های زیادی برخوردار نیست، بدون هیچ مشکلی با ویژگی های مهمی که در اپ وجود دارد کار می کند.
اگر شما می توانید با اطلاعات استاتیک مسیر کار کنید و از نقشه فقط برای مسیریابی استفاده می کنید این کار را برای شما انجام می دهد. اما اگر navigation بخش عمده ای از استفاده شما از Google Maps می باشد، ممکن است مجبور باشید صبر کنید تا گوگل این ویژگی را در اپ Go آپدیت کند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا