1398-03-01
سینمای جهان

نقد فیلم Green Book ساخته پیتر فارلی؛ اسکار بی جان

نقد فیلم Green Book ساخته پیتر فارلی

فیلم Green Book به کارگردانی پیتر فارلی Peter Farrelly و نویسندگی وی به همراهی برایان کوری Brian Hayes Currie. فارلی فیلمی ساخته که در این وانفسای معنی‌زده سِر شده این روزهای سینمای جهان هیچ ایده‌ای برای بهبود مسئله‌ای که خود مطرح می‌کند ندارد و تنها ملتمسانه به مجسمه طلایی چشم دوخته است.

فیلم Green Book به کارگردانی پیتر فارلی Peter Farrelly و نویسندگی وی به همراهی برایان کوری Brian Hayes Currie. فارلی فیلمی ساخته که در این وانفسای معنی‌زده سِر شده این روزهای سینمای جهان هیچ ایده‌ای برای بهبود مسئله‌ای که خود مطرح می‌کند ندارد و تنها ملتمسانه به مجسمه طلایی چشم دوخته است. در ادامه با تحلیل و نقد فیلم Green Book با نت نوشت همراه باشید.

نقد فیلم Green Book ساخته پیتر فارلی

پیتر فارلی که پیشتر دستاورد مهمی در زمینه کارگردانی و نویسندگی نداشته است، این بار با مشاوره‌ای درست سمت سوژه‌ای رفته که حالا می‌توان اعلام کرد که گل سرسبد پرداخت در سینمای هالیوود شده است. پرداختن به موضوع رنگین پوستان. موضوعی که حالا به سمت و سویی می‌رود که دیگر نه صدای فریاد بلکه به ناله‌ای تجملاتی بدل گشته که دردی دوا نمی‌کند و تنها بُغضی ریاکارانه است که خیسی رزیلانه‌اش در جایی دیگر پنهان شده است.

بیشتر بخوانید: فیلم Shoplifters ساخته‌ی هیروکازو کورئیدا؛ در گستره‌ی ناپاک این جهان، تو کجائی؟

 

در نفد فیلم Green Book باید گفت این اثر در آغاز بیننده را همراه فردی به نام تونی با بازی ویگو مورتنسن Viggo Mortensen می‌کند. فردی آمریکایی- ایتالیایی که عمر کاری‌اش را در کلوپ‌های شبانه به عنوان کار راه انداز گذرانده است. تونی فردی جوشی، قلدر و یک ماشین تمام نشدنی خوردن است. پس از تعطیل شدن کلوپی که تونی در آن کار می‌کرد، وی مدتی برای تأمین مخارج زندگی‌اش از طریق دوستانش جویای کار می‌شود. از طریق دوستی به مصاحبه کاری می‌رود که قرار است برای سمت رانندگی یک دکتر باشد. دکتر شرلی با بازی “ماهرشالا علی” موزیسینی متبحر اما سیاه پوست است. در حقیقت وی به دنبال کسی می‌گردد که علاوه بر مسئولیت رانندگی، در تورِ مخاطره آمیز جنوب از وی نیز حمایت کند.

پوستر فیلم Green Book ساخته پیتر فارلی

پوستر فیلم Green Book ساخته پیتر فارلی

در حقیقت بحث فیلم از همین کُنش آغاز می‌شود. دهه ۱۹۶۰ آمریکا و مسائل نژاد پرستی که در جنوب رنگی شدید تری به خود می‌گیرد. مسئله ای که داستان فیلم را به یک سفر دو نفره بدل می‌کند. سفری که برای یکی حکم مبارزه و برای دیگیر اجبار است ولی به سمت شناخت میل می‌کند.

کارگردان در فیلم Green Book بنیانش را بر تضاد می‌بندد و وقتی توانش از دست می‌رود به تناقض گویی می‌رسد. دکتر شرلی از ابتدای سفر در مقام فردی که با تمام سختی‌های نژادی که متحمل شده است خود را استوار نشان می‌دهد. چندین مقام دکتری در رشته‌های مختلف و توانایی صحبت به چند زبان در کنار چیره دستی در نوازندگی که حتی او را تا اجرا در کاخ سفید کشانده است، در کنار استاندارهای ظاهری و کلامی که برای خود نگاه می‌دارد. همگی تلاش‌های دکتر شرلی برای بهبود و تغییر در وضع تبعیض زده جامعه مصرفی است. در طرفی دیگر تونی نماینده قشری است که زندگی شان یک خط تعریف بیشتر ندارد و آن گذراندن است. حال با هم راهی با یک سیاه پوست یا با خوردن ۲۶ هاد داگ!

همان‌طور که در فیلم اشاراتی به آن می‌شود Green Book عنوان کتاب راهنمایی است که در اواسط قرن بیستم در آمریکا توزیع می‌شد. کتابی که مکان‌هایی به تفکیک ایالت‌ها برای تعیین مکان‌های مجاز برای استراحت و غذا خوردن سیاه پوستان. همان قدر لطیف مانند اسمش و همان‌قدر ضد بشر مانند رسمش. کتاب اما موضوع بحث نیست. موضوع در ابتدا کاملا دستش برای مخاطب رو می‌شود. این که دو آدم سیاه و سفید پوست با منش و از طبقه متفاوت در دورانِ بحرانی آمریکا چه کُنش و واکنشی در کنار هم خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: فیلم You Were Never Really Here ساخته‌ی لین رمزی؛ تو بال‌های پریدن منی…

هنرنمایی Viggo Mortensen و Mahershala Ali در فیلم Green Book ساخته پیتر فارلی

هنرنمایی Viggo Mortensen و Mahershala Ali در فیلم Green Book ساخته پیتر فارلی

Green Book یک تصنیفی است بیش از دو ساعت. دو ساعتی خوش لعاب که اندازه زمانش حرف برای گفتن ندارد و در بهترین حالت شروع به تکرار حرف‌های خودش با بیانات متفاوت می‌کند. مهم‌ترین ضربه به فیلم اما زمانی خورده می‌شود که موضوع نژاد پرستی برخلاف ادعای فیلم که سعیِ بر تأکید بر آن دارد، نه در همزاد پنداری با دکتر شرلی به عنوان نمادی برای مقاومت بلکه همراه شدن با تونی به عنوان فردی است که تحولش منطقی‌تر به نظر می‌آید و نا خود آگاه فیلم به داستان او بدل می شود و رنج تبعیض در اولویت اصلی قرار نمی‌گیرد.

در نقد فیلم Green Book باید اشاره داشت که دنیای سینما پر است از این سفر‌های دو نفره و متناقض که شخص اول و دوم باید بارِ فیلم را تا به انتها به دوش بکشند. و نکته‌ای که حائز اهمیت است شیمی بین دو بازیگر است. به عنوان مثال در سال های اخیر فیلمی مانند The Intouchables توانست به مراتب رابطه باور پذیر تری از این کُنش ارائه دهد. دلیل اصلی این امر که Green Book در رابطه به پله‌ای صعود نمی‌کند که در یادها نقش ببندد، عدم پرداختن عمیق به پیشینه دو شخصیت است. چالشی که در شخصیت تونی به واسطه همراهی بیشتر کیفیت بهتری دارد اما در شخصیت دکتر شرلی، این شخصیت در حد تیپ باقی می‌ماند و پیچیدگی شخصیتی که سعی در معرفی آن است در حد چند دیالوگ متوقف می‌شود. به عنوان مثال در سکانسی که ما قرار است با گرایش جنسی دکتر شرلی آشنا شویم، به شکل آشفته‌ای این سکانش شلخته است. نه مقدمه و نه متأخری دارد. نه درباره‌اش زمینه سازی می‌کند و نه حتی پس از ضربه موضوع را واکاوی می‌کند.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم The Favourite تو هیچگاه پیش نرفتی، تو فرو رفتی!

هنرنمایی Viggo Mortensen در فیلم Green Book ساخته پیتر فارلی

هنرنمایی Viggo Mortensen در فیلم Green Book ساخته پیتر فارلی

مشکل دیگری که نباید در نقد فیلم Green Book از قلم بیفتد و این اثر را اسیر خود می‌کند روایت تخت آن است. پیچ و تاب‌هایی که میان تونی و دکتر شرلی اتفاق می‌افتد (مانند سکانس مفرح مرغ سوخاری) تا اندازه‌ای جذاب هستند اما آن قدر نقطه اوج فیلم کم رمق است که فرو پاشی استاندارد موسیقی دکتر شرلی و ایستادگی در برابر مدیریت سالن، به غایت بی معنی و تا حدی بی‌تأثیر است.

در نقد فیلم Green Book می‌توان به نکاتی اشاره کرد که فیلم را به نقطه بالایی سوق می‌دهد. از کارگردانی منطقی تا فیلم‌نامه روان که بدون لکنت تا پایان ادامه می‌یابد. همچنین بازی درخشان ویگو مورتنسن که بعد از فیلم The Road بار دیگر شاهد بازی درخشانی از وی هستیم. همچنین باید به بازی کنترل شده ماهرشالا علی Mahershala Ali اشاره کرد. نقش آفرینی که اسکار دوم را برای وی به ارمغان آورد در حالی چه چیز جدیدی ارائه نداد.

در نهایت در نقد فیلم Green Book باید اشاره داشت که این فیلم جایزه  بهترین فیلم مراسم اسکار ۲۰۱۹ را به خانه برد. جایزه ای که برای محصول ارائه شده تحفه بزرگی است. تحفه‌ای که این رو ها تصیب هر سر راه مانده‌ای می‌شود. آن هم به راحتی!

بیشتر بخوانید:  فیلم The House That Jack Built ساخته‌ی لارس فون تریر؛ شیطان درون

هنرنمایی Mahershala Ali در فیلم Green Book ساخته پیتر فارلی

هنرنمایی Mahershala Ali در فیلم Green Book ساخته پیتر فارلی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا