1397-11-26
سینمای جهان

معرفی فیلم Hanna ساخته‌ی جو رایت

قصه ی فیلم Hanna درباره ی دختر شانزده ساله ای است که در اعماق جنگل های فنلاند به همراه پدرش زندگی می کند و پدرش او را از کودکی آموزش داده که در بزرگسالی یک آدم کش حرفه ای شود. خشونت به کار رفته در فیلم Hanna شاعرانه است و قسمت های اکشن آن با نوعی نظم و انضباط روشمند طراحی و اجرا شده است.

فیلم Hanna هانا ساخته ی جو رایت، بی تردید یک تریلر درجه یک است که با مهارتی منحصر به فرد ساخته شده است: تلخ و سیاه، پرهیجان و سرشار از تعلیق. جو رایت کارگردان هانا، همان کارگردانی است که دو فیلم معروفی که از او به یاد داریم: غرور و تعصب و تاوان اقتباسی بود از دنیای ادبیات. با توجه به این پیشینه ی سینمایی رایت، فیلم Hanna کاملا متفاوت و غیرمنتظره است، هرچند که حتی در این فیلم هم می توان رگه ها و مایه هایی از کلاسیک های ادبی ای همچون فرانکشتاین مری شلی و قصه های افسانه ای برادران گریم را دید. در ادامه با معرفی فیلم Hanna با نت نوشت همراه باشید.

معرفی فیلم Hanna ساخته‌ی جو رایت

به تعبیری می توان گفت فیلم Hanna وارث فیلم های استنلی کوبریک، دیوید لینچ و دوگ لیمان است. کمتر فیلم اکشنی دیده ایم که مثل فیلم Hanna غنی و هوشمندانه باشد؛ انگار جو رایت می خواسته به ما ثابت کند که حتی در ژانر اکشن و پر سر و صدا و سرگرم کننده ی صرف هم می توان اندیشمندانه و هنرمندانه عمل کرد و اثری خوش رنگ و لعاب و با محتوا خلق کرد. از جهتی می توان گفت فیلم Hanna در عین حال ترکیب منحصر به فرد و یگانه ای است از قصه های کلاسیک افسانه ای و سینمای اکشن های ناب. در واقع ترکیب این دو مقوله کار هر کسی نیست ولی رایت از پس این کار برآمده است. جو رایت با یک مهارت و ممارست ویژه، هر دو ژانر فوق را درهم آمیخته و به نتایج خوبی هم رسیده است.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Atonement کاری از جو رایت , تاوانِ نامزدی هفت اسکار

پوستر فیلم Hanna ساخته‌ی جو رایت

پوستر فیلم Hanna ساخته‌ی جو رایت

قصه ی فیلم Hanna درباره ی دختر شانزده ساله ای است که در اعماق جنگل های فنلاند به همراه پدرش زندگی می کند و پدرش او را از کودکی آموزش داده که در بزرگسالی یک آدم کش حرفه ای شود.
خشونت به کار رفته در فیلم Hanna شاعرانه است و قسمت های اکشن آن با نوعی نظم و انضباط روشمند طراحی و اجرا شده است. به عبارت دیگر، پلان ها به دقت و ظرافت ترکیب بندی شده و برخی از صحنه های آغازین فیلم که در اعماق جنگل برفی فنلاند گرفته شده چنان مسحور کننده است که نفس تماشاگر را در سینه حبس می کند. فیلمبرداری الوین کوچلر هم مزیت عمده ای برای فیلم به شمار می رود. فیلم Hanna فی الواقع اثبات ارزش های دوربین ساکن و پلان های عاری از تکان است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Spartan اسپارتان ساخته‌ی دیوید ممت

از صحنه های به یاد ماندنی فیلم Hanna ، می توان به صحنه ی آشنایی هانا با یک خانواده ی معمولی و آشنا شدن او با دختری هم سن و سال خودش اشاره کرد. بازی عالی بازیگر نقش هانا، نوعی حس انسانی به کاراکتر می دهد؛ حسی که در صورت فقدان آن، هانا به یک ماشین آدمکشی صرف تبدیل می شد.

فیلم Hanna ساخته‌ی جو رایت

فیلم Hanna ساخته‌ی جو رایت

فیلم Hanna با حساب و کتابی است و به اصطلاح همه چیزش حساب شده است. داستان فیلم به روشنی و وضوح روایت می شود و پایان بندی جوابگوی همه ی پرسش ها و باز کننده ی همه ی گره های داستانی است. کاراکترها به خوبی پرداخت شده اند و اکشن جذاب وگیراست بدون این که متوسل به نمایش خشونت افراطی بشود

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Darkest Hour ساخته‌ی جو رایت

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا