معرفی کتاب

جایزه ادبی هانس کریستین اندرسن

جایزه ادبی هانس کریستین اندرسن

کتابهای کودک و نوجوان را دست کم نگیرید . این سری کتابها جوایز خاص خودشان را دارند . جایزه ادبی هانس کریستین اندرسن همان نوبل کوچک است که هر دو سال یک بار در شهر براتیسلاوا در کشور اسلواکی برگزار می شود و به مجموعه آثار یک نویسنده و یک تصویرگر کتاب کودک و نوجوان جوایزی اهدا می شود . جوایز این مسابقه شامل هدیه نقدی به ارزش سه‌هزار دلار، پنج سیب طلایی به ارزش ۱۵۰۰ دلار و پنج مدال ویژه به ارزش یک‌هزار دلار است. همچنین برنده جایزه اول می‌تواند در نمایشگاه بعدی به‌ صورت مستقل شرکت کند و آثار خود را به نمایش بگذارد.

آیینه تهران

images
تمام این جوایز و مراسم و نشست ها از این جهت است که نویسندگان کودک و نوجوان در جهت ترویج قصه خوانی و گسترش صحیح داستانهای بومی در بین نونهالان صورت گیرد. مسلما کتابهایی که برای کودکان استفاده می شود بایست بسیار حساس تر و ظریفتر تألیف و تصویر گری شوند در هر صورت آنها برای ذهن های پاک و خام استفاده میشوند و تاثیر روحی بیشتری بر روی مخاطبین خود دارند.

جوجه اردک زشت ، زیبا می شود

 مجسمه اندرسن در پارکی به نام وی سولوانگ . کالیفرنیا

مجسمه اندرسن در پارکی به نام وی سولوانگ . کالیفرنیا

هانس کریستین اندرسن یک دانمارکی اصیل بود که ازدوران کودکی به دلیل چهره نه چندان جذابی که داشت در مدرسه و محل کارش همچون جوجه اردک زشت با او رفتار می شد. او از تخیل بسیار قوی برخوردار بود و از همان کودکی تئاتر کار می کرد و رفتار تحقیر کننده اطرافیانش نسبت به چهره زشت او برایش هیچ اهمیتی نداشت. کمتر کسی پیدا میشود که داستانهای جوجه اردک زشت، دختر کبریت فروش، ملکه برفی و بند انگشتی را در دوران کودکی حداقل یک مرتبه مرور نکرده باشد. این داستانهای دوست داشتنی زاده تخیلی هانس در جوانیست. داستانهای او به ۱۵۰ زبان دنیا ترجمه شده است و داستان ملکه برفی نیز به روی صحنه رفته است. آثار افسانه ای وی، زیبا پرحرکت و اغلب مقتدرند. لیکن تنها از اقتدار خود به سود خصایل پاک استفاده می کنند.

وی قبل از مرگش با یک آهنگساز درباره موزیک مراسم تدفینش صحبت کرده وچنین گفته بود: « بیشتر کسانی که در مراسم تدفین، مرا بدرقه خواهند کرد کودکان هستند، ضربات موسیقی را برای قدم‌های کوچکشان هماهنگ کن »

مارگریت دوم ملکه دانمارک برگزار کننده این نوبل کوچک است که برندگان خوش شانس جوایز را از دست ایشان دریافت می کنند. داوران این مسابقه اهمیت قابل توجهی برای تصویر گری کتب قائل هستند. تصویرگری و خلاقیت و نوآوری بالاترین ملاک این مسابقه است. هنرمندان ایرانی نیز به دلیل رئوف بودن و کودک دوست بودنشان در این رده موفقتیهای چشمگیری شاملشان شده است. هنرمندان ایرانی بسیاری موفق به دریافت جایزه و یا کاندیدای این مسابقه شده اند. فرشید مثقالی و هوشنگ مرادی کرمانی، احمدرضا احمدی، نسرین خسروی، محمد علی بنی اسدی و . . . وهمچنین زهره قایینی سرپرست موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان ایران عضو شورای کتاب کودک ایران در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ در جایگاه رئیس هیئت داوران این مسابقه قرار داشت .
اگر برای کودکانتان قصد خرید کتابهایی دارید که کاندیدای این جایزه هستند از این لیست می توانید انتخاب کنید :

 • «احتیاط، خطر حمله موش‌ها» از نشر نیستان
 • «قلبی بزرگ‌تر از جهان» مهکامه شعبانی از انتشارات نار و نی
 • «مردی برای صلح» نوشین صفاخو از خانه ادبیات
 • «قصه‌های شیخ عطار» و «در پیاده‌رو» محمدعلی بنی‌اسدی هر دو از نشر امیرکبیر
 • «چه کسی آقای صورتی را می‌شناشد» رضا دالوند از نشر افق
 • «باغ بزرگ قدیمی متروک» از کانون و «مادران رستم» از خانه ادبیات نوشته حسن عامه‌کن
 • «شاه شکمو» زهرا سرمشقی با تصویرگری کتاب از نشر شباویز
 • پیمان رحیم‌زاده با تصویرگری کتاب‌های «ضحاک» از انتشارات کانون و«آدمک‌ها» از نشر خانه ادبیات
 • «شبح ترسو» عاطفه ملکی‌جو از نشر چکه
 • «من حرفی دارم که شما بچه‌ها باور می‌کنید» لیدا معتمد انتشارات کانون
 • وهمچنین کتاب ماهی سیاه کوچولو و خروس زری پیرهن پری با تصویر گری فوق العاده اش کاری از فرشید مثقالی .
  فراموش نکنید خواندن این کتابها برای شما هم خالی از لذت و انرژی نیست .
به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید

پاوو

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. روشنک

  ۸ شهریور ۱۳۹۴ at ۱۸:۵۴

  0

  آموزنده و جالب بود. ممنون بابت همه ی مطالب ادبی و هنری.

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا