دانستنی‌های سلامتی

تحقیقات می گوید اکنون شادی در گرو متعادل بودن زمان استفاده از گوشی ­های هوشمند است!

خوشحالی در گرو متعادل بودن زمان استفاده از وسایل دیجیتال

آمدن هر تکنولوژی جدید، موجی از وحشت را به وجود می ­آورد که زندگی ما را خراب خواهد کرد، گوشی­ های هوشمند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. مطالعه­ ای جدید، برخی از احتیاجات را مورد بحث قرار می ­دهد و نکته ­ای که واضح به نظر می ­آید، این است که مدرن بودن، کلیدی است برای فراتر بودن اکثر ما.

آمدن هر تکنولوژی جدید، موجی از وحشت را به وجود می ­آورد که زندگی ما را خراب خواهد کرد، گوشی­ های هوشمند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. مطالعه­ ای جدید، برخی از احتیاجات را مورد بحث قرار می ­دهد و نکته ­ای که واضح به نظر می ­آید، این است که مدرن بودن، کلیدی است برای فراتر بودن اکثر ما. وقتی که تلفن در اواخر دهه­ ۱۸۰۰ اختراع شد، مردم به خاطر خطر شوک الکتریکی، از دست زدن به آن می ­ترسیدند و کلیسا از آن به عنوان وسیله­ شیطان یاد می ­کردد.

تلویزیون، مردم را از نظر اخلاقی دمدمی مزاج کرده است، نگرانی منتقدان درباره­ آسیب تلویزیون به گفت و کو، خواندن و تغییر الگوی رفتاری خانواده است که نتیجه­ آن تغییر فرهنگ است. در نهایت، آمدن کامپیوترهای شخصی وحشت اخلاقی را به سطح بی ­سابقه ­ای رسانده است. CNN مستندی را تحت عنوان «ایمیل، بیشتر از مواد مخدر به IQ آسیب می­ زند» منتشر کرد، منبعی معتبر اطلاع داد: “فیس­بوک و شبکه های اجتماعی نمی ­تواند ایجاد روابط کند” و منبعی دیگر منتشر کرد که: “چگونه استفاده از فیس­بوک خطر ابتلا به سرطان را افزایش می ­دهد”.

در مورد گوشی ­های هوشمند و رسانه ­های اجتماعی، والدین از چگونگی پیشرفت اخلاقی و رفاه عمومی فرزندانشان ترس دارند و نگرانند که رسانه های اجتماعی، جوانان را تخریب کند و شادی را از آنان بگیرد. درحالی ­که واضح است بعضی محدودیت­ ها و کنترل ­ها لازم است، ما احتیاج داریم این تکنولوژی ­ها و رسانه­ های جدید را همانند رژیم غذایی چرب، الکل، عشق و ورزش در حد متعادل نگه داریم. و به نظر می­ رسد اصلی­­ ترین خروجی از این مطالعه­ جدید پاسخ به این سوال است که چرا گوشی­­ های هوشمند جوانان ما را خوشحال یا ناراحت می ­کند؟

حدود یک ساعت استفاده از وسایل دیجیتال مثل گوشی های هوشمند ، ایده­ آل است!

Jean M. Twenge نویسنده­ اصلی این مطالعه است. وی استاد روان­شناسی دانشگاه ایالتی سن دیگو می ­باشد. اون با همکارانش داده­ های به ­دست آمده از بیش از یک میلیون نوجوان آمریکایی را بررسی کردند.
این نظرسنجی درباره­ این­ بود که چه مقدار نوجوانان با گوشی هوشمند، تبلت و یا کامپیوتر خود وقت می­ گذرانند و چگونگی ارتباط رو در رو یا حضوری آن­ ها را بررسی کرد. همچنین در رابطه با میزان شادی از آن ­ها سوال شد.
درکل، مطالعه نشان داد افرادی که بیشتر از از وسایل دیجیتال استفاده می ­کردند، به طور متوسط نسبت به افرادی که بیشتر در زندگی واقعی بودند، غمگین ­تر بودند.
ورزش کردن و داشتن ارتباطات اجتماعی حضوری با شادی بیش­تر مرتبط است، درحالی ­که پیام دادن، بازی ­های ویدئویی و استفاده از رسانه ­های اجتماعی، شادی کم­تری می ­آورد. از سوی دیگر دست کشیدن کامل از تکنولوژی، خوشحالی بیش­تری نمی ­آورد، این جاست که حد تعادل به میان می آید. در حقیقت نوجوانانی که شادترند، از این وسایل دیجیتال کمتر از یک ساعت استفاده می ­کنند.
جالب توجه است که بعد از یک ساعت، سطح ناراحتی با افزایش مدت زمان استفاده از این وسایل افزایش می ­یابد.

کلید استفاده از رسانه ­های دیجیتال و خوشحالی، در گرو استفاده­ محدود از آن ­هاست.

هدف، عدم استفاده­ بیش از دو ساعت در روز از رسانه ­های دیجیتال است و سعی کنید که زمان ورزش کردن و و ملاقات­ های حضوری را با دوستانتان افزایش دهید، چرا که این دو فعالیت با شادی بیش­تری مرتبط است.

 

 

نویسنده: عبدالرئوف صابری

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا