1398-03-05
سینمای جهان

نقد فیلم Happy End پایان خوش از میشائیل هانکه

نقد فیلم پایان خوش happy end میشائیل هانکه

میشاییل هانکه کارگردان نامدار اتریشی، بعد از گذشت ۵ سال از ساخت آخرین اثرشamour عشق، که برنده ی جایزه ی نخل طلای بهترین فیلم کن ۲۰۱۲ شد، اینبار با یک درام به مراتب ملایم تر به نام happy end پایان خوش، به سینما بازگشت.‌در ادامه می پردازیم به نقد فیلم happy end پایان خوش.

میشاییل هانکه کارگردان نامدار اتریشی، بعد از گذشت ۵ سال از ساخت آخرین اثرش فیلم amour عشق، که برنده‌ی جایزه‌ی نخل طلای بهترین فیلم کن ۲۰۱۲ شد، اینبار با یک درام به مراتب ملایم تر به نام Happy End پایان خوش، به سینما بازگشت.‌ در ادامه می پردازیم به نقد فیلم Happy End پایان خوش.

نقد فیلم Happy End

فیلم Happy End پایان خوش، داستان خانواده‌ای بورژوازی است که نسبت به آنچه در اطرافشان می‌گذرد، بی تفاوت و بی حس اند و دچار نوعی کرختی محض اند. در واقع در نقد فیلم Happy End پایان خوش، باید صریحا اعلام کرد، با درام چندپاره ای مواجهیم که حول خانواده ای مرفه می‌چرخد، خانواده ای که مالک یک شرکت ساخت‌ و ساز به نام می باشند، خانواده ای که با وجود دارایی، ثروت و موفقیت، غمگین اند. غمی درون تک تک اعضای این خانواده هست که پایان ندارد.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Amour عشق کاری از میشائیل هانکه

در نقد فیلم Happy End پایان خوش، جدیدترین اثر تلخ و سیاه هانکه باید گفت، پایان خوش نگاه تلخ و سنگینی است به خشم و دردی که پایان ندارد، خشم و دردی که در عصر مدرن همه گیر است ولی هانکه این درد را در اشل کوچکی نشانمان می دهد.

در نقد فیلم Happy End باید نگاهی هم به وضعیت کاراکترها داشت، در واقع عناصر همیشگی هانکه در کارهایش، می توان به شخصیت های ناخوش احوالی که در پوچی و نا امیدی عمیق فرو رفته اند، اشاره کرد ولی این شاخص در فیلم پایان خوش به اوج خود رسیده است. هانکه اتریشی در  فیلم قبلیش عشق، نیز همین نگاه جبرگرایانه و طعنه آمیز  را به پروسه شکل گیری درد و خشم در اعماق وجود یک زوج مرفه اروپایی داشت. زوجی که نمی توانند به داد هم برسند و انگار از تمام دنیا دور افتاده اند و هیچ کسی هم به دادشان نمی رسد و صدایشان را نمی شنود.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Funny Games بازی های خنده دار کاری از میشائیل هانکه

میشاییل هانکه که اکثر کاراکترهایش، وامانده و مایوس و نا امید اند، در Happy End پایان خوش هم همین روند را تکرار می کند. در واقع در نقد فیلم Happy End حتی می توان گفت این فیلم به نوعی ماحصل تلخ‌ترین نگاه هانکه تا به امروز است. نگاه جبرگرایانه و تلخی که به خشم عمیقی که در دل یک خانواده متمول و  ثروتمند موج می‌زند. کاراکترهایی که نمی توانند احساس خوبی نسبت به خود یا تک تک، اعضای خانواده و حتی دنیای اطرافشان داشته باشند.

نقد فیلم happy end پایان خوش

نقد فیلم happy end پایان خوش

بیشتر بخوانید: فیلم Broken Embraces آغوش های گسسته کاری از پدرو آلمودوار

با تمام این ها در نقد فیلم Happy End پایان خوش به جرات می توان گفت، پایان خوش فیلم کاملی نیست و دچار یکسری کمبود هاست و بی شک در لول پایین‌تری از فیلم های قبلی این کارگردان؛ مثل پنهان، روبان سفید، ویدیوی بنی و عشق قرار می‌گیرد.

نکته‌ی حائز اهمیت در کارهای هانکه این است که از عناصر ثابت دیگر سینمای هانکه می توان به کودکان اشاره کرد. در فیلم های هانکه، در واقع اولین قربانیان خشم و خشونت کودکان اند، و همین قربانیان خود تبدیل می شوند به عامل شرارت و پلیدی، و این نکته سنجی هانکه است.

در نقد فیلم Happy End نکته ای که حائز اهمیت است، فرم و شکل فیلم است. در فیلمبرداری پایان خوش سبک خشک و بی تحرک هانکه را در ارائه‌ی تصویرها می بینیم، قاب بندی های هندسی و منظم او که همه و همه اتمسفر حاکم بر فیلم را به خوبی نشان می دهد و معانی پنهانی را نیز آشکار می کند و عبور از مجهولات را برای مخاطب آسان می کند و علاوه بر این باعث لذت بخش شدن تماشای پایان خوش می شود.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم مردی به نام اوه A Man Called Ove ساخته‌ی هانس هولم

در نقد فیلم Happy End ، فی الباب ساختار فیلم باید گفت: نوع روایت بی شباهت به فیلم کد ناشناخته نیست. هانکه در واقع به سمت انسان‌هایی تغییر مسیر داده است که در بی پایانی و پوچی گیر افتاده اند و به این زودی‌ها قراردادی به اسم مرگ، برایشان امضا نخواهد شد.

در نقد Happy End پایان خوش هانکه، باید تاکید کرد فیلم بدون موسیقی متن، وجود پلان های طولانی از خانه، سالن های بزرگ و خالی و بازی‌های سنگین و محکم که بازیگرانش به هیچ نمی توانند بخندند، این را به مخاطبش نشان می دهد که عنوان فیلم صرفا یک‌ ترفند است نه بیشتر ، هیچ پایانی در کار نیست، چه برسد به پایانی که خوش باشد. هانکه از رویکردی منحصر به فرد و رازآلود برای اتصال لایه‌های داستانش، سود می جوید و استارت کارش را با یک مقدمه‌ی کم نظیر  می زند. نمای pov یک گوشی آیفون. و جایی دیگر، چت‌های طولانی فیسبوک را چند دقیقه به مخاطب نشان می‌دهد. که همه به نوعی نشان دهنده‌ی تاثیرگذاری شدید رسانه های اجتماعی، فضای مجازی و عصر ارتباطات بر زندگی بشر است.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Annihilation نابودی ساخته‌ی الکس گارلند

در نقد فیلم Happy End پایان خوش باید گفت، تقریبا یک ساعتی طول می‌کشد تا رشته‌های این دنیای چندبعدی که هانکه خلق کرده است، در کنار هم قرار بگیرند، ولی زمانی که این رشته ها بهم بچسبند، فیلم به تابلویی زیبا بدل می‌شود. تابلوی نقاشی که از نزدیک جزئیاتش را درک نمی کنی و باید عقب بایستی تا جزئیاتی که کل این تابلو را شکل می دهند، درک کنی.
در نقد فیلم Happy End باید گفت: هانکه از شروع فیلم، به‌ نوعی تکامل پوچی و حزن را به مخاطب نشان می‌ دهد و با استفاده از عناصر همیشگی اش دنیایی را خلق می کند که به شدت مخرب و ویران گر است و انسان هایی را نشان می دهد که در این ویرانی گیر افتاده اند.

میشاییل هانکه به وضوح به تاثیرگذاری مخرب فناوری عصر مدرن در زندگی تک تک انسان ها اشاره می کند، عامل مخربی که بیشتر انسان را به انزوا و تنهایی فرو برده است. انسان هایی که دلبستگی شدیدشان به رسانه های اجتماعی، زندگی شان، ارتباطاتشان و همه چیز را تحت شعاع قرار داده است.
در نقد فیلم Happy End نکته‌ی دیگر اما این است که هانکه در داستان‌گویی اش لایه‌های درونی کاراکترها را به خوبی نشان می دهد، لایه هایی که پشت لایه های زیبا و شکیل بیرونی وجود دارند و این همه تجملات راه نجات درونیات حصر شده نیست.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Suburbicon سابربیکان ساخته‌ی جورج کلونی ، آرمان شهری محتوم

هانکه از متریال فیلمش به خوبی بهره برده است، این فیلمساز خبره خیلی خوب می داند از چه عناصری، کجا استفاده کند. چه در فرم فیلم با استفاده از تکنیک های مختلف فیلمبرداری، تدوین و نورپردازی و چه در محتوای فیلم با استفاده از زبان، دیالوگ، مونولوگ و سکوت ها و در هر دو مقوله، بازی بازیگران.
در انتها در نقد فیلم Happy End پایان خوش باید گفت: با فیلمی درباره‌ی انسان‌های غمگین و سرد رو به رو هستیم که شاید مردن تنها پایان خوش برای این ناخوشی همه گیر باشد.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Allied ساخته رابرت زمکیس

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا