مصرف آنتی بیوتیک در زنان
دانستنی‌های سلامتی

مصرف آنتی بیوتیک در زنان خطر بیماری های قلبی را به همراه دارد

تحقیقات اخیر ارتباط مستقیم میزان و دفعات مصرف آنتی بیوتیک در زنان و ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را به اثبات رسانید.

زمان مطالعه: ۱ دقیقه

تحقیقات اخیر که همین چند روز پیش منتشر شد نشان می دهد زنان بخصوص بعد از  ۶۰ سال در صورت استفاده مکرر و طولانی مدت از آنتی بیوتیک بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های دیگر از جمله بیماری های قلبی عروقی قرار می گیرند. در واقع تحقیقات ارتباط مستقیم به میزان و دفعات مصرف آنتی بیوتیک در زنان و ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را به اثبات رسانید. نتیجه تحقیق را در مورد مصرف آنتی بیوتیک در زنان و ارتباط آن با بیماری های قلبی نت نوشت امروز بخوانید.

آیینه تهران

ارتباط بین مصرف آنتی بیوتیک در زنان و بیماری قلبی

تحقیقات بر روی ۰۰۰ر۳۷ زن آمریکایی تحت درمان با آنتی بیوتیک انجام گرفت. دکتر لو کی Dr. Lu Qi محقق دانشگاه تولین نیواورلئان اعتقاد دارد بسیاری از زنان اظهار کرده بودند پس از مصرف آنتی بیوتیک سریع تر به بیماری های دیگر مبتلا شده اند. به همین دلیل زنان بالای ۶۰ سالی که آنتی بیوتیک مصرف می کردند طی چند ماه مورد بررسی قرار گرفتند. از میان ۰۰۰ر۳۷ نفر شرکت کننده در این طرح ۲۷ درصد بیشتر در معرض ابتلا به انواع بیماری ها قرار گرفتند. ۵۸ درصد زنان نیز به بیماری های قلبی مبتلا شده بودند.

در این تحقیق حتی رژیم غذایی، میزان چاقی و تناسب اندام و سایر فاکتورهای درمانی به دقت بررسی شده بود.

آیا آنتی بیوتیک ریسک بیماری را افزایش می دهد؟

دکتر کی معتقد است جواب این پرسش مثبت است. چرا که با مصرف آنتی بیوتیک بخصوص برای درمان بیماری های مزمن و دوره ای در دستگاه گوارش فرد ترکیبات زنده ای به نام میکروبیوتا microbiota بوجود می آید که به زندگی خود حتی پس از قطع آنتی بیوتیک ادامه می دهند.

میکروبیوتای موجود در دستگاه گوارش ارتباط مستقیمی با بیماری و ایجاد عدم تعادل در کارکرد طبیعی ارگان های بدن دارد. بیماری هایی مثل سرطان، بیماری های قلبی عروقی از جمله این بیماری ها است.

در واقع آنتی بیوتیک ها تعادل و توازن میکروبیوم دستگاه گوارش را به هم می زند. تحقیقات نشان می دهد حتی تا مدتی پس از اتمام مصرف آنتی بیوتیک این عدم تعادل و توازن در بدن باقی می ماند و خطر ابتلا به بروز بیماری های دوره ای را افزایش می دهد که گاهی منجر به مرگ فرد می شود.

نحوه و نتیجه تحقیق

در این تحقیق ۰۰۰ر۳۷ نفر زن بالای ۶۰ سال با توجه به نحوه مصرف آنتی بیوتیک به چهار گروه تقسیم بندی شدند. گروهی که به هیچ وجه از آنتی بیوتیک استفاده نکرده بودند، گروه دوم زنانی بودند که طی ۱۵ روز اخیر در حال استفاده از آنتی بیوتیک بوند. گروه سوم زنانی بودند که طی ۱۵روز تا ۲ ماه اخیر در حال مصرف آنتی بیوتیک بودند و گروه چهارم افرادی بودند که بیش از دو ماه بود آنتی بیوتیک مصرف می کردند.

این تحقیقات بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ انجام شد. علاوه بر ارتباط مستقیم بین  میزان مصرف آنتی بیوتیک در زنان و مرگ ناشی از آن در گروه زنان شرکت کننده در تحقیق، محققان متوجه شدند میزان مرگ در زنانی که بین سال های ۴۰ تا ۵۹ سالگی از آنتی بیوتیک استفاده کرده بودند بیشتر بود.

دکتر راشل باند Dr. Rachel Bond که زنان مبتلا به بیماری های قلبی را در بیمارستان لینوکس هیل نیویورک درمان می کند، اعتقاد دارد در صورتی که شخص بیش از دو ماه از آنتی بیوتیک استفاده کند قطعا باید منتظر بیماری های شدیدتری در او باشیم که بیماری قلبی از این جمله است. دکتر باند به دلیل نوع کارش با تاکید می گوید زنانی که بیمار هستند، قلب های ضعیف تری دارند.

در نتیجه این تحقیقات بسیاری از پزشکان متخصص قلب به بیماران خود توصیه می کنند برای عفونت های معمولی مثل عفونت های برونشیت و سینوزیت تا می توانند از آنتی بیوتیک استفاده نکنند و با روش های طبیعی و گیاهی بیماری را کنترل کنند.

تحقیقات همچنین نشان داد در طی دوران مصرف آنتی بیوتیک میزان خطر برای زنان بیشتر از مردان است. هر چند زنان زیر ۶۰ سال نیز که از آنتی بیوتیک استفاده می کنند احتمال بیشتری دارد که در ۲۰ سال بعدی زندگی شان در معرض بیماری های بیشتر و حتی خطر مرگ قرار گیرند.

نتیجه این تحقیق به دلیل اهمیتش در جلسه متخصصان قلب آمریکا به اطلاع پزشکان رسید و در مجلات پزشکی برای اطلاع عموم به چاپ رسید تا پزشکان با مراجعه بیمار بخصوص زنان فوری آنتی بیوتیک تجویز نکنند. همچنین از زنان خواسته شده تا بیشتر مراقب خود باشند و به جز موارد ضروری حتی الامکان از آنتی بیوتیک استفاده نکنند.

منبع:

WebMed.com

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید

پاوو

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا