دانستنی‌های سلامتی

اثر قند خون بالا بر حافظه : قند خون بالا روی حافظه هم اثر می‌گذارد؟

تحقیقات از اثر قند خون بالا بر حافظه خبر می دهند. قند خون بالا یکی از بیماری های شایع در جامعه بشری است که روز به روز حتی در کودکان و نوجوانان بیشتر و بیشتر هم می شود. این بیماری خاموش باعث بیماری های متعددی از جمله بیماری های کلیوی می شود. خبر بد اینکه تحقیقات اخیر نشان داده است افراد مبتلا به قند خون بالا عملکردهای شناختی کمتری دارند و بیشتر در معرض بیماری های زوال عقل و آلزایمر قرار می گیرند. نت نوشت امروز را درباره اثر قند خون بالا بر حافظه مهم بخوانید.

بیشتر بخوانید: با مصرف میوه های مخصوص دیابتی ها ، دیابت را شکست دهید!

بیشتر بخوانید: احتمال ابتلا به دیابت در افراد شب کار و شب بیدار بیشتر است!

بیشتر بخوانید: ترک اعتیاد به قند با مواد غذایی طبیعی و جایگزین های سالم

اثر قند خون بالا بر حافظه

تحقیقات ۱۰ ساله

طی ۱۰ سال بررسی اثر قند خون بالا بر حافظه در افراد مبتلا به دیابت و آزمایش خون آن ها با روش HbA1c که آزمایشی با دقت بسیار بالا است دانشمندان را به این نتیجه گیری رساند که قند خون بالا به تدریج باعث ضعف حافظه و بیماری هایی مثل آلزایمر و زوال عقل می شود. هر چند افرادی که به دیابت مبتلا هستند از طریق دستگاه های خانگی می توانند روزانه قند خون خود را اندازه گیری نمایند، ولی این تست فقط یک آزمایش معمولی برای کنترل بیماری و میزان مصرف دارو است.

بیمار با شروع بیماری و آزمایش تست های خانگی معمولا متوجه ضعیف شدن حافظه نمی شود و فقط با رعایت رژیم غذایی و دارو سعی در کنترل بیماری دارد. به ظاهر همه چیز هم روبه راه و بیماری کنترل شده است. ولی آزمایشی که به وسیله روش HbA1c انجام می شود حتی در افرادی هم که به دیابت مبتلا نیستند می تواند پیش آگهی ابتلا به ضعف حافظه را نشان دهد.

این یافته آنقدر مهم بود که دانشمندان را واداشت تا با در نظر گرفتن سن، جنس، میزان چربی خون، اندازه شاخص توده بدنی، وضعیت خانوادگی، موقعیت اجتماعی، تحصیلات، اعتیاد به سیگار و الکل، فشارخون و بیماری های قلبی عروقی و حتی تجرد و تاهل آزمایشات بیشتری را در این مورد انجام دهند.

بیشتر بخوانید: علائم بالا بودن قند خون و نشانه های تشخیص دیابت را بشناسیم

بیشتر بخوانید: درمان گیاهی نوروپاتی دیابتی (اختلالات عصبی ناشی از دیابت)

ارتباط بین ضعیف شدن حافظه و قند خون بالا

مسوول تیم تحقیق و نویسنده نتیجه تحقیقات وژیانگ زیئی Wuxiang Xie در دانشگاه پکینگ Peking University با تاکید بر ارتباط مستقیم بین دیابت و ضعیف شدن حافظه اظهار داشت علت این مکانیسم هنوز مشخص نیست. ولی آن چه مسلم است افرادی که به دیابت مبتلا هستند در معرض خطر ابتلا به بیماری های مختلف ضعف حافظه هستند و باید علاوه بر کنترل بیماری دیابت از روش های تقویت حافظه هم استفاده نمایند.

نتیجه این تحقیق درباره اثر قند خون بالا بر حافظه که در نیویورک تایمز در ۲۰ فوریه ۲۰۱۸ به چاپ رسید آن قدر مهم است که دانشمندان آن را تضمینی برای مطالعات و تحقیقات و آزمایشات آتی به منظور جلوگیری از بیماری هایی مثل آلزایمر و زوال عقل می دانند که باید ادامه پیدا کند.

در عین حال اهمیت این یافته باعث شد تا مقاله در نیویورک تایمز منتشر شود و به اطلاع عموم برسد تا افراد با رعایت رژیم غذایی سالم حتی الامکان از ابتلا به دیابت جلوگیری نمایند و در صورت ابتلا به دیابت بیشتر مراقب خود باشند تا در معرض بیماری های خطرناک ضعیف شدن حافظه قرار نگیرند.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی دیابت با مصرف مواد غذایی کاملا طبیعی

بیشتر بخوانید: رژیم دیابتی ها برای مبارزه با دیابت : با این رژیم دیابت را به زانو درآورید

بیشتر بخوانید: درمان گیاهی قند خون پایین با ۱۰ ماده غذایی فوق العاده مفید

بیشتر بخوانید: کاهش قند خون بدون دارو و فقط با این مواد غذایی امکانپذیر است!

بیشتر بخوانید: راه های پیشگیری از آلزایمر و زوال عقل

منبع : Newyork Times

 

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا