سینمای جهان

فیلم A History of Violence تاریخچه‌ی خشونت ساخته‌ی دیوید کراننبرگ

فیلم a history of violence تاریخچه‌ی خشونت ساخته ی دیوید کراننبرگ
۱+

فیلم A History of Violence تاریخچه‌‌ی خشونت ساخته‌‌ی دیوید کراننبرگ David Cronenberg کارگردان فیلم هایی مثل: مگس، هاری، ویدیو دروم و… است که به یک نوع غرابت در آثارش مشهور است. صحنه‌های ناب، تصاویر عجیب و غریب، کاراکترهای سورئال در موقعیت‌ها و وضعیت‌های رئال و یا موقعیت‌های عجیب و پیچیده و کاراکترهای رئال.

بنابراین شاید کمی متعجب شویم از این که فیلم A History of Violence تاریخچه‌‌ی خشونت، از این لحاظ که داستانی خطی دارد و تصاویر عجیب و غریب کمتری نسبت به ساخته‌های دیگر این کارگردان در آن دیده می‌شود و اثری از فضاهای ناب سوررئال کراننبرگی در آن نیست و فیلم کمابیش در جریان اصلی و واقع گرا سینما قرار گرفته است. فیلم A History of Violence که در اصل تفکر و تاملی است بر مفهوم هویت، فیلم بی کم و کاستی نیست.

فیلم A History of Violence تاریخچه‌‌ی خشونت

گرچه با گذشت دو سوم از فیلم، مشکلی اساسی وجود ندارد و مخاطب کاملن درگیر فیلم می‌شود ولی در بخش پایانی، فیلم به مسیری انحرافی سرازیر می‌شود و این حرکت نادرست، از کارآمدی کلی فیلم A History of Violence می‌کاهد. ولی با این حال از ارزش‌های فیلم کم نمی‌شود و تاریخچه‌‌ی خشونت خیلی چیزها برای ستایش دارد. آن چه در موفقیت این فیلم نقش محوری دارد، عدم قطعیت و شناخت در مورد گذشته‌‌ی کاراکتر تام است.

تام در رویارویی با کارل همچنان انکار می‌کند که خود جویی است، بلکه مدعی می‌شود که هیچ وقت در فیلادلفیا هم نبوده است. نه فیلمنامه و نه ویگو مورتنسن (تام) هیچ کدام به مخاطب درباره‌‌ی این که آیا تام و جویی یک نفرند و یا این که کاراکتر تام قربانی یک تصادف ناخوشایند است، هیچ سرنخی نمی‌دهند.

خانواده‌‌ی تام نه تنها مجبور به تحمل و کلنجار رفتن با موجود خطرناک و نوظهوری اند که سر و کله‌اش در زندگی شان پیدا شده، بلکه باید با سوال هایی در زمینه‌‌ی هویت نیز کلنجار بروند. چه چیزی از هر یک از ما آن چه را که هستیم و موجودیت می‌بخشیم، می‌سازد؟ چهره و فرم ما یا چیزی فراتر در اعماق وجودمان؟ در درونی ترین وجه وجودیمان؟

بیشتر بخوانید: فیلم Dark water آب تیره ساخته‌‌ی والتر سالس

هنرنمایی ویگو مورتنسن Viggo Mortensen در فیلم A History of Violence تاریخچه‌‌ی خشونت

هنرنمایی ویگو مورتنسن Viggo Mortensen در فیلم A History of Violence تاریخچه‌‌ی خشونت

کراننبرگ David Cronenberg در مدتی بیش از یک ساعت ما را مسحور می‌کند اما موفق نمی‌شود در تمام مدت فیلم این روند را حفظ کند. در واقع فقدان یک گره گشایی متعارف باعث لغزش او در یک سوم نهایی اثر می‌شود. در کنار داستان اصلی، داستان‌های فرعی دیگری هم وجود دارد، به طور مثال بچه ها(بچه‌های مورتنسن و ماریا بلو) هم داستان فرعی خودشان را دارند.

سارا از هیولاهایی که توی کمدش هستند می‌ترسد و پدرش و برادرش او را تسکین می‌دهند. در این میان جک هم با قلدر مدرسه شان مشکل دارد. در آغاز جک در برابر او ساکت می‌نشیند ولی با وقوع اعمال قهرمانانه‌‌ی پدرش در غذاخوری، جک هم به این نتیجه می‌رسد که شاید رویارویی با این قلدر کار آسانی باشد.

بیشتر بخوانید: فیلم Bullhead کله شق به کارگردانی میشاییل راسکام

ویگو مورتنسن Viggo Mortensen قلق لازم برای ایفای نقش تام را به نحوی بی عیب و نقص پیدا کرده و در نقش آفرینی بسیار موفق بوده است. به ظاهر او مردی خوب و ساده است که نگران خانواده و جامعه است اما در عین حال بارقه هایی از چیزی دیگر شخصیتی تاریک تر و قاطع تر این مرد به ظاهر آرام و متین مشاهده می‌کنیم.

پوستر فیلم A History of Violence تاریخچه‌‌ی خشونت

پوستر فیلم A History of Violence تاریخچه‌‌ی خشونت

فیلم A History of Violence را می‌توان تریلر به حساب آورد ولی از خیلی جنبه‌ها فیلم در لحظه‌های آرام تر، کارآمدتر از هروقت دیگری است. هم چنان که عنوان فیلم هم اشاره می‌کند این فیلم یک اثر هنری آرام و متین نیست. فیلم دربردارنده‌‌ی لحظه هایی از ویرانگری بی رحمانه و صریح است.

در این بین جنازه هم در آن فراوان است. اما قوت فیلم در پیچیدگی و عمق روانشناسانه‌اش است. گرچه لحظه‌های آخر فیلم A History of Violence ریتم آن افت می‌کند با این حال دست کم حسی از سرانجام، نتیجه گیری و امید را داریم.

بیشتر بخوانید: فیلم The Greatest Showman برترین شومن ؛ سیرک عجیب الخلقه ها

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. Avatar

  kelideservat

  ۲۸ آذر ۱۳۹۷ at ۱۸:۱۷

  مطللب مفید و جالبی بود !
  سپاس از سایت خوب تان !

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا