1398-01-04
دانستنی‌های سلامتی

درمان قطعی گردن درد و پیشگیری از آن با چند راهکار خانگی فوق العاده

راهکارهای خانگی برای درمان قطعی گردن درد

اگر گردن درد دارید مسلما بارها برای درمان قطعی گردن درد اقدام کرده اید. نحوه نادرست ایستادن و نشستن، کارهای تکراری و مداوم، حرکات های ناگهانی از جمله علت های گردن درد است. با چند راهکار خانگی و نرمش می توانید گردن درد را درمان و از بروز مجدد آن پیشگیری کنید.

اگر گردن درد دارید مسلما بارها برای درمان قطعی گردن درد اقدام کرده اید. نحوه اشتباه ایستادن و نشستن، کار متداوم در یک حالت و حرکات تکراری بدون استراحت به بدن بعد از مدتی درد گردن را سبب می شود که بهترین، ساده ترین و ارزان ترین راهکار آن انجام نرمش است. بدیهی است در صورتی که به طور ناگهانی گردن درد شدید داشته باشید ناچارید زیر نظر پزشک از مراقبت های پزشکی و چه بسا گردن بند طبی و مسکن ها استفاده کنید. ولی در مواقعی که گردن درد ندارید می توانید با نرمش هایی مانع از مزمن شدن درد و پیشگیری از آن شوید. با ۹ راهکار خانگی پیشگیری و درمان قطعی گردن درد با نت نوشت امروز همراه باشید.

حرکت کوه یوگا برای درمان قطعی گردن درد

حرکت یوگا برای گردن درد

حرکت کوه یوگا برای گردن درد

یوگا ورزشی است که تقریبا برای هر عضو بدن ورزش های خاص خود را دارد. گردن هم خوشبختانه از بعضی از حرکات های خوب یوگا بی نصیب نمانده است. یکی از این حرکات بلند کردن دست ها و کشش بدن به عقب است تا کمی بدن تان حالت کمان بگیرد. در این حرکت ابتدا به طرز صحیح می ایستید دست ها را به بالای سر می برید به طوری که پشت دست ها به طرف سر قرار گیرد . حالا به آرامی بدن را تا آن جایی که می توانید و فشاری به کمر وارد نشود به طرف عقب بکشید. به شکل دقت کنید.

حرکت شانه برای درمان قطعی گردن درد

حرکت شانه یوگا برای گردن درد

حرکت شانه یوگا برای گردن درد

این حرکت را بیشتر فیزیوتراپ ها برای درمان قطعی گردن درد و پیشگیری از آن توصیه می کنند. کافی است وقتی روی صندلی به طرز صحیحی بنشینید. می توانید ایستاده هم این حرکت را انجام دهید.. شانه های تان بالا داده و یکهو به طرف پایین ول کنید.

حرکت کبری یوگا

حرکت کبرای یوگا برای گردن درد

حرکت کبرای یوگا برای گردن درد

به روی شکم دراز بکشید. دست ها را به حالت سجده قرار دهید و با کمک آن ها بدن را کم کم بالا بکشید. تا جایی که می توانید بدن را عقب بکشید. این حرکت علاوه بر مهره های گردن برای دیسک کمر هم مفید است. اگر نمی توانید این حرکت را کامل انجام ندهید و اذیت می شوید، دست ها را از آرنج خم کرده در کنار بدن قرار دهید و بدن را تا حدی که می توانید یعنی تا کمر بدن را بالا بیاورید. در این حالت شکم هنوز روی زمین قرار دارد. این حرکت هم برای گردن و هم برای دیسک کمر فوق العاده است.

حرکت دولا برای درمان قطعی گردن درد

حرکت دولا شدن یوگا برای گردن درد

حرکت دولا شدن یوگا برای گردن درد

درست بایستید و آرام آرام سر را به طرف جلو خم کنید به طوری که کف دست ها روی زمین قرار بگیرد. حتما زانوها را خم کنید. اگر سابقه بیماری فشارخون دارید بهتر است از حرکت های دیگر استفاده کنید.

حرکت سجده با دستان کشیده

حرکت سجده یوگا برای گردن درد

حرکت سجده یوگا برای گردن درد

درست مثل حالت سجده قرار بگیرید ولی دست ها را مثل شکل بکشید وکف دست ها را روی زمین قرار دهید.

جلو و عقب بردن گردن

حرکت گردن

حرکت گردن

درست بایستید. فقط سرتان را با استفاده از عضلات گردن طبق شکل به عقب و جلو ببرید. نباید فشاری به گردن وارد شود. فقط باید کشش ماهیچه های گردن را احساس کنید. هر بار که سر را به عقب یا جلو می برید سعی کنید ۵  ثانیه مکث کنید و هر حرکت را ۵ بار انجام دهید.

بالا و پایین بردن گردن برای درمان قطعی گردن درد

بالا بردن گردن برای درمان گردن درد

بالا بردن گردن برای درمان گردن درد

یکی از بهترین ورزش ها برای رفع خستگی و پیشگیری از درد گردن است. درست بنشینید یا بایستید و به آرامی سر را به جلو و سپس کاملا به عقب بکشید. در هر حالت ۵ ثانیه صبر کنید و هر حرکت را ۵ بار انجام دهید. پیشنهاد می کنیم این حرکت را در هر موقع از روز حتی در محل کار انجام دهید.

پیلاتس

چند حرکت های پیلاتس برای قوی شدن ماهیچه های گردن، درمان قطعی گردن درد و پیشگیری از آن عالی است که در این مقاله آنها را آموزش می دهیم.

بلندکردن سر

پیلاتس برای گردن درد

پیلاتس برای گردن درد

روی زمین دراز بکشید. اگر کمر درد یا دیسک دارید می توانید زانوهایتان را خم کنید. دست ها را در دو طرف بدن تان بگذارید حالا با بلند کردن سرتان سعی کنید چانه را به گودی گردن برسانید. چند لحظه مکث کنید و به آرامی سر را روی زمین بگذارید. به هیچ وجه به مهره های گردن نباید فشاری وارد کنید.

حرکت قو

حرکت قو پیلاتس برای گردن درد

حرکت قو پیلاتس برای گردن درد

در صورتی که دیسک کمر ندارید این حرکت را به شکل زیر انجام دهید:

 • به شکم روی زمین دراز بکشید.
 • دست ها را روی هم زیر پیشانی بگذارید.
 • دست ها را به جلو بکشید و همزمان با عمل دم دست ها و پاها را از زمین جدا کنید تا بدن حالت کمانی به خود بگیرد. در واقع فقط روی شکم قرار خواهید گرفت.
 • با انجام بازدم به آرامی سرجای اول برگردید.

از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید

بسته به وضعیت بدنی تان ( یعنی اگر به آب گرم یا آب سرد حساس هستید) از کیسه یخ یا کیسه آب گرم استفاده کنید. کیسه آب گرم را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی قسمت درد بگذارید. در صورتی که از کمپرس سرد استفاده می کنید ۵ تا ۱۰ دقیقه بسته یخ را با یک لایه پارچه روی موضع درد بگذارید.

شب ها درست بخوابید

باید بالش و نوع رختخوابی که برای خواب تان انتخاب می کنید درست انتخاب شده باشد. در مواقع گردن درد بالش های آبی، یا یک بالش کوتاه و سفت خیلی خوب به خوب شدن گردن کمک می کند. باید گردن را تقریبا در یک راستا با بدن تان قرار دهید. سعی کنید یک خواب کامل داشته باشید تا با استراحت، عضلات آرامش یافته و گردن درد سریع تر خوب شود.

طب سوزنی و درمان قطعی گردن درد

این روش قدیمی چینی به عنوان یک طب مکمل گاهی که درد بسیار شدید است یا فاصله بین گرفتگی عضلات گردن کوتاه شده است می تواند مورد استفاده قرار گیرد. ولی حتما به یک متخصص مطمئن مراجعه کنید. یادتان باشد این طب درمان کننده نیست و مثل یک مسکن چند ساعته عمل می کند.

طب فشاری و درمان قطعی گردن درد

طب فشاری برای گردن درد

طب فشاری برای گردن درد

این طب هم یک طب مکمل و بی خطر نسبت به طب سوزنی است. وقتی که دارید تلویزیون تماشا می کنید یا هنگام مکالمه بد نیست این روش را امتحان کنید. همان طور که در تصویر می بینید نقطه بین انگشتان ۴ و ۵ دست راست را با دست چپ برای چند ثانیه ای فشار دهید.

نحوه درست ایستادن و نشستن

چه کارتان نشسته باشد چه ایستاده باید همیشه نحوه قرار گرفتن گردن با کل بدن به شکل صحیحی باشد تا دچار گردن درد یا قوز نشوید.

وقتی روی صندلی می نشینید:

 • باید کف پاها کاملا روی زمین باشد. در غیر اینصورت باید از چهارپایه استفاده کنید تا پاها به آن تکیه کند.
 • دست ها باید طوری روی میز قرار گیرد که ساعد شما با سطح زمین موازی شود.
 • پاهای تان را روی هم نیندازید.
 • یک فضای کوچک بین پشت زانو و لبه صندلی وجود داشته باشد.
 • زانوها با ران ها باید در یک راستا باشد. یعنی زانوها پایین تر یا بالاتر از ران ها قرار نگیرند.
 • پشت تان باید به صندلی تکیه داده شود.
 • شانه ها باید رها باشد و هیچ فشاری بر آن ها احساس نکنید. البته نباید قوز کنید.
 • گوشی تلفن را بین گوش و شانه تان قرار ندهید. از دست های تان استفاده کنید. در غیر این صورت از هدفون استفاده کنید.

وقتی می ایستید:

 • اگر مجبورید مدت طولانی بایستید بیشتر وزن بدن را باید روی کف پا و بیشتر پاشنه تحمل کنید.
 • سعی کنید هر از گاهی فشار روی پاها را با بلند کردن یک پا جابه جا کنید.
 • گاهی یکی از پاها را بلند کرده و از مچ خم و راست کنید و گاهی زانو را بالا و پایین کنید.
 • پاها را به عرض شانه هایتان باز کنید تا وزن بدن متعادل روی آن ها تقسیم شود.
 • همیشه از کفش های طبی استفاده کنید.
 • شانه ها عقب، سینه جلو و شکم را تو بدهید.
 • قوز نکنید.
 • مهره های گردن باید در راستای ستون فقرات باشد. سر را به هیچ وجه به طرف جلو، عقب یا طرفین خم نکنید.

آب بخورید

۷۰ تا ۸۰ درصد بافت غضروفی بین استخوان ها از آب تشکیل شده است. به همین دلیل وقتی بدن با کمبود آب مواجه شود غضروف ها هم خشک شده و سایش آن ها شدید می شود و بدیهی است که از بین می روند. با خوردن آب خالص و مایعات در طول روز بافت ها و غضروف ها را آبرسانی کنید. علائم کمی آبی بدن مثل تشنگی مداوم، خشکی دهان، سرگیجه، سردرد، ادرار زرد رنگ، خستگی، گیجی و خواب آلودگی را دست کم نگیرید. به محض داشتن یکی از این علائم آنقدر آب بخورید تا بدن از آب سیراب شود. شاید ساعات اول مجبور شوید فاصله دستشویی رفتن را کم کنید ولی بهتر از صدماتی است که در نتیجه بی آبی به بدن تان می زنید.

حرکات درمانی یوگا و پیلاتس یا حرکاتی را که فیزیوتراپ برای تان تجویز کرده است به طور مرتب انجام دهید تا با قوی کردن عضلات گردن ار بروز گردن درد جلوگیری کنید.

منبع:

curejoy.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا