دانستنی‌های سلامتی

درد دندان عقل: با راهکارهای خانگی درد دندان عقل را درمان کنید

درد دندان عقل
۱۰+

درد دندان عقل را خیلی از ما تجربه کرده ایم. وقتی دندان عقل می‌خواهد در بیاید به عنوان آخرین دندان‌های انتهای آخر هر دو فک ۴ دندان به فواصل زمانی مختلف و گاهی همراه با هم شروع به بیرون آمدن از لثه می‌کند.

۴ دندان که معمولا بیرون آمدن آن‌ها از لثه با تورم و درد همراه است. گاهی حتی به جراحی نیاز پیدا می‌شود. بسته به ژنتیک و فرد در آمدن دندان عقل می‌تواند بین ۱۵ تا ۲۵ سالگی باشد. ولی آن چه بدیهی است همراه بودن درد و تورم و گاهی عفونت هنگام بیرون آمدن دندان‌های عقل از لثه است. محل دندان گاهی آن قدر متورم می‌شود که امکان بستن دهان وجود ندارد و گلو درد می‌گیرد.

در این مطلب با راه‌های درمان درد دندان عقل با نت نوشت همراه باشید.

فهرست عناوین این مطلب

دندان عقل کجاست؟

دندان عقل یکی از آخرین دندان‌هایی است که هر شخص در دوران رویش دندان‌هایش باید منتظرش باشد. این دندان‌ها در هر فرد چهار عدد است. در انتهایی‌ترین نقطه هر فک یعنی پس از دندان‌های آسیاب، نزدیک به لوزه‌ها دندان‌های عقل می‌رویند. سن پیدایش دندان عقل در هر فرد متفاوت خواهد بود ولی به طور کلی بین سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی زمان رویش دندان عقل خواهد بود.

این دندان‌ها در مسیر فک قرار می‌گیرند و پس از رویش بخشی از مکانیسم جویدن می‌شوند. در بیشتر مواقع دندان عقل به صورت نهفته در فک باقی می‌ماند و به دلایل مختلف از جمله کمبود جا از فک بیرون نمی‌آیند. این حالت سبب می‌شود که لثه التهاب شدیدی پیدا کند و حتی گاهی دچار خونریزی شود. درد دندان عقل به دلیل نهفته ماندن در فک معمولا با سردردهای مداوم همراه است.

علت درد دندان عقل چیست؟

در انتهایی ترین نقطه هر فک یعنی پس از دندان‌های آسیاب، نزدیک به لوزه‌ها دندان‌های عقل می‌رویند

در انتهایی ترین نقطه هر فک یعنی پس از دندان‌های آسیاب، نزدیک به لوزه‌ها دندان‌های عقل می‌رویند

دندان عقل به دلایل گوناگونی به سختی از لثه خارج می‌شود و همواره با درد بسیاری همراه است. روش‌های خانگی بسیاری وجود دارند که می‌توانند فرد بیمار را برای مدتی کوتاه آرام کنند ولی در نهایت می‌بایست با مراجعه به دندان پزشک و بررسی دندان عقل این بیماری را درمان کرد. دندان عقل معمولا به دلیل کمبود جا در فک یا ناهنجاری‌های خود به خودی، با رویش بسیار دشواری همراه است.

به طور کلی این دندان به راحتی از لثه خارج نخواهد شد و ماندن آن در فک و عدم رویش سبب آسیب‌هایی به لثه می‌شود و فشاری بر روی دیگر دندان‌های مجاورش خواهد آورد که نهایتا منجر به درد دندان عقل می‌شود.

نشانه‌های درد دندان عقل

درد دندان عقل به طور عادی در قسمت انتهایی دهان یعنی در ناحیه پشت سر احساس می‌شود. این درد به صورت نبض در قسمت لثه نیز احساس می‌شود. گاهی لثه این ناحیه قرمز و ملتهب خواهد شد. گاهی این درد ناشی از پوسیدگی دندان، آبسه دندان و حتی به دلیل شکسته شدن و یا عفونت یک دندان دیگر است که معمولا در شب شدت پیدا می‌کند. از جمله نشانه‌های دندان عقل نهفته که حس درد را تشدید می‌کند به این موارد می‌توان اشاره داشت :

  • لثه‌های قرمز و متورم
  • لثه‌های زخم که خونریزی نیز دارند
  • درد در ناحیه فک
  • تورم اطراف فک
  • بوی بد دهان
  • احساس طعم ناخوشایند در دهان
  • اختلال در باز کردن دهان

درمان درد دندان عقل

تذکر این نکته ضروری است که در صورتی که عکسی از لثه‌هایتان نگرفته اید تا مطمئن شوید که بیرون آوردن دندان‌های عقل نیاز به جراحی دارد یا نه، و هنگامی که به دندانپزشک دسترسی ندارید می‌توانید با این راهکارهای خانگی پروسه بیرون آمدن دندان را قابل تحمل تر کنید. درست مثل دوران بچگی تان که اولین دندان‌ها را در می‌آورید و والدین با راهکارهایی تحمل درد را برایتان راحت تر می‌کردند. فقط این بار خودتان باید دست به کار شوید.

ضدعفونی کردن دهان با آب نمک برای کم کردن درد دندان عقل

یکی از رایج ترین روش‌های درمانی که بسیار راحت و نتیجه بخش است استفاده از آب نمک می‌باشد. در صورتی که لثه‌های خود را با آب گرم و نمک ماساژ دهید، میزان قابل توجهی از درد دندان عقل را کاهش می‌دهید. این کار علاوه بر کاهش التهاب در لثه به از بین بردن باکتری‌های مضر در این ناحیه نیز کمک خواهد کرد.

گاهی اوقات یک کیست در لثه وجود دارد که با فشار از ناحیه دندان عقل دچار درد شدیدی می‌شود ولی آب نمک ولرم درمان خانگی مناسبی برای این درد خواهد بود.. قبل از بیرون آمدن دندان لثه و بافت اطراف آن که متورم و دردناک شده است مستعد عفونت می‌شود. به همین دلیل باید دهان را تمیز نگه دارید.

یک فنجان آب جوشیده را با یک قاشق چای‌خوری نمک مخلوط کرده و وقتی ولرم شد به مدت ۳۰ ثانیه دهان خود را با آن بشویید. آب نمک را کاملا در دهان‌تان بچرخانید و سپس آن را بیرون بریزید. اگر از حالا عادت کنید پس از هر بار مسواک زدن بخصوص شب‌ها این کار را انجام دهید تقریبا تا باقی عمر دندان‌ها و لثه‌های سالم و محکم خواهید داشت.

نعناع استفاده کنید

نعنا از جمله این گیاهان است. برگ‌های گیاه نعنا حاوی روغن هایی است که می‌توانند در تسکین درد دندان عقل و التهابات ناشی از آن مفید باشند

نعنا از جمله این گیاهان است. برگ‌های گیاه نعنا حاوی روغن‌هایی است که می‌توانند در تسکین درد دندان عقل و التهابات ناشی از آن مفید باشند

گیاهانی بسیاری هستند در درد دندان عقل کارایی دارند. نعنا از جمله این گیاهان است. برگ‌های گیاه نعنا حاوی روغن‌هایی است که می‌توانند در تسکین درد دندان و التهابات ناشی از آن مفید باشند.

کمی از عصاره یا روغن نعنا را روی لثه خود بمالید و اجازه دهید که درد کاهش پیدا کند. استفاده از چای نعنا هم می‌تواند در این مورد کمک کند. این چای یا روغن نعنا با خنک کردن موضع درد به کاهش درد کمک می‌کنند.

کمپرس سرد برای کاهش درد دندان عقل

اگر از کیسه فریزرهای زیپ کیپ دارید چه بهتر. یک بسته از سبزیجات فریزر را بردارید در پلاستیک زیپ کیپ بگذارید و آن را در یک پارچه بپیچید و به مدت ۱۵ دقیقه روی فک یعنی قسمت بیرونی درد قرار دهید. سرد شدن موضع باعث می‌شود تا التهابات بخوابد و درد تسکین پیدا کند. این کار را می‌توانید ۳ تا ۴ بار در روز انجام دهید.

روغن گل میخک

همواره گل میخک به عنوان یک مسکن و ضد درد برای دندان کارایی دارد. مطالعات بسیاری نشان می‌دهد که این روغن ویژگی مبارزه با باکتری‌های مختلفی در دهان و دندان را دارد.

در صورتی که دندان‌های شما در معرض عفونت‌های گوناگونی باشند به کمک عصاره گل میخک می‌توانید مانع پیشرفت این عفونت‌ها شوید. چهار تا شش گل میخک را بجوشانید و روغن صاف شده آن را بر روی لثه‌های خود ماساژ دهید. این کار به بهبود درد دندان بسیار کمک می‌کند.

برای درمان درد دندان عقل ژل گیاه آلوئه ورا استفاده کنید

آلوئه ورا یک گیاه غیر سمی است که برای تسکین و همچنین کاهش التهابات دندانی و لثه‌ها کاربرد فراوانی دارد. همچنین در صورتی که لثه یا فک دچار زخم یا خراشیدگی نیز باشد به کمک ژل این گیاه به راحتی درمان می‌شود. درد در ناحیه لثه کودکانی که در حین رشد هستند و دندان هایشان در حال رویش است و یا درد دندان عقل به کمک ژل آلوئه ورا تا حد زیادی کم می‌شود.

سیر خرد شده و زنجبیل

سیر یکی از بهترین مواد خوراکی مبارز با پاتوژن‌ها می‌باشد. سیر می‌تواند تمامی عفونت‌هایی را که در لثه و دهان وجود دارند را از بین ببرد. طی تحقیقاتی که انجام شده است سیر همراه با زنجبیل خمیر بسیار مناسبی را برای رفع عفونت‌ها در دهان به وجود می‌آورند. این خمیر می‌تواند در درد دندان عقل نیز بسیار کارآمد باشد.

دهان شویه گواوا راهی عالی برای کاهش درد دندان عقل

برگ‌های گواوا Guava یا زیتون محلی اهالی چابهار خاصیت ضد التهابی دارد و به راحتی باکتری‌ها را از بین می‌برد. ۴ تا ۵ برگ را در یک فنجان آب بجوشانید و با اضافه کردن کمی نمک یک محلول ضد باکتریایی دهانشویه بسازید. وقتی مایع ولرم شد دهان تان را با آن بشویید.

دهانشویه مریم گلی برای درمان درد دندان عقل

گیاه مریم گلی هم خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد که به راحتی درد و تورم لثه‌ها را درمان می‌کند. یک قاشق چای‌خوری برگ‌های کوبیده آن را در یک لیوان آب جوش بریزید و اجازه بدهید ۱۰ دقیقه بماند. پس از سرد شدن آن را هم بزنید و به عنوان دهانشویه استفاده کنید. می‌توانید روزی ۲ تا ۳ بار و هر بار ۵ دقیقه محلول را در دهان‌تان بچرخانید و دور بریزید.

پیاز برای کاهش درد دندان عقل

مطالعاتی در سال ۲۰۰۷ نشان داد که پیاز سرشار از خواص ضد التهابی و همچنین ضد میکروبی است که می‌تواند در کاهش تورم و مقابله با عفونت‌های باکتریایی موثر باشد.

برای استفاده از پیاز جهت درمان درد دندان عقل می‌بایست یک پیاز را شسته و به قطعات کوچکی تقسیم کنید این قطعات کوچک را داخل دهان خود بگذارید و درست در همان قسمت که درد دندان دارید پیاز را بجوید. این کار در کاهش درد به شما کمک خواهد کرد.

روغن علف لیمو

در ادامه مرور روش‌های درمان درد درآمدن دندان عقل باید گفت ترکیبات این روغن بسیار قوی است و در طی ۲۱ روز می‌تواند درد و التهابات را کنترل کند تا دندان به طور کامل از لثه بیرون بیاید. این روغن را از کارخانه‌هایی بخرید که شیشه در بسته و ضدعفونی شده آن را تولید کرده اند. ۲ تا ۳ قطره از روغن علف لیمو را در یک لیوان آب جوشیده ولرم شده بریزید و دهان تان را با آن بشویید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل هم خاصیت ضد باکتریایی، ضد میکروبی و ضد قارچی دارد و معمولا در بیشتر خانه‌ها این روزها پیدا می‌شود. یک قاشق چای‌خوری روغن نارگیل را در نصف فنجان آب جوشیده ولرم بریزید و با آن دهان‌تان را بشویید.

این مخلوط را کاملا در دهان‌تان حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه لابه لای دندان‌ها بچرخانید. علاوه بر رفع تورم و درد درآمدن دندان عقل ، پلاک‌های دندانی هم با این محلول از بین می‌رود و دهان خوشبو می‌شود.

روغن کنجد

این روغن بیشتر در طب سنتی چین استفاده می‌شود. این روغن حاوی ترکیباتی مثل اس. موتانز S.mutans و ال اسیدوفیلوس L. acidophius است که خاصیت ضد باکتریایی دارد.

نصف فنجان روغن کنجد را با ۵ فنجان آب بجوشانید و پس از آن که ولرم شد روی ۲ تا ۳ بار به عنوان دهانشویه از آن استفاده کنید.

روغن درخت چای

یکی دیگر از عصاره‌ها که در درمان درد دندان عقل بسیار مفید می‌باشد روغن درخت چای است. این روغن دارای خواص ضد باکتریایی بسیار قوی می‌باشد. از آن جایی که این گیاه بسیار قدرتمند است هرگز نباید به صورت مستقیم بر روی دندان‌ها قرار گیرد.

کمی از این روغن را با روغن نارگیل رقیق کرده و بر روی لثه ملتهب دندان عقل بمالید. این روغن را هرگز نباید بلعید و می‌توانید پس از مدتی که بر روی لثه ماند آن را شسته و از دهان خارج کنید.

۲ قطره از روغن درخت چای را در یک فنجان آب جوشیده ولرم بریزید، هم بزنید و به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

چای سبز

چای سبز خاصیت ضددرد دارد. می‌توانید به راحتی از یک تی بگ چای سبز یا دم کردن کمی از برگ‌های خشک آن چای را تهیه کنید و از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید. در صورتی که از دیگر دهان شویه‌ها استفاده می‌کنید می‌توانید این چای را میل کنید تا خواص ضد التهابی و مسکنی آن از داخل بدن هم باعث کاهش درد و تورم لثه شود.

یادتان باشد دهان شویه‌ها را پس از چرخاندن در دهان و غرغره کردن حتما دور بریزید. در صورتی که نشانه‌های درد برطرف نشد و دندان کاملا از لثه بیرون نیامد بخصوص اگر بار اول تان است که دندان عقل در می‌آورید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

چرا که در بعضی از افراد لثه‌ها جایی برای بیرون آمدن دندان‌های جدید ندارد یا به علت کج بودن ریشه دندان‌های عقل، این دندان‌ها فشار زیادی به سایر دندان‌های آسیاب وارد می‌کند و گاهی به جراحی نیاز است.

برای بهبود درد دندان عقل قرص آسپرین مصرف کنید

از میان داروهای شیمیایی، قرص آسپرین یکی از بهترین داروها جهت درمان درد دندان عقل می‌باشد. اگر این قرص را برای سردردهای شدید استفاده می‌کنید زمانی که درد دندان عقل نیز داشته باشید به راحتی می‌توانید آن را تسکین دهید.

مطالعات جدید در زمینه این قرص نشان می‌دهد که آسپرین جهت افرادی که ناراحتی‌های دهانی دارند بسیار موثر می‌باشد. فقط مراقبت میزان مصرف آسپرین خود باشید. آسپرین را نباید به طور مداوم برای درمان هر نوع دردی استفاده کرد.

دهانشویه‌های Menthol

دهانشویه‌های بهداشتی برای درمان درد دندان عقل بسیار مفید هستند. منتول یکی از دهانشویه‌هایی است که در تسکین دردهای دندانی به خصوص درد دندان عقل موثر است. منتول یک نوع الکل است که از گیاه نعنا استخراج می‌شود.

شما می‌توانید این ضد درد قوی را که خاصیت خنک کننده بسیار بالا نیز دارد به صورت مستقیم بر روی موضع درد بمالید و کمی آن را ماساژ دهید. بهتر است که منتول را قبل از مصرف با کمی دهانشویه‌های دیگر رقیق کنید.

زرد چوبه را برای درمان درد دندان عقل فراموش نکنید

زردچوبه قرن‌هاست که به عنوان یک ادویه با خاصیت دارویی جهت درمان دردهای بسیاری استفاده می‌شود. خواص ضد درد و همچنین ضد التهابی زرد چوبه جهت درمان درد دندان عقل بسیار مفید است. کمی زرد چوبه را به صورت مستقیم بر روی لثه‌ای که درد دارد قرار دهید و پس از چند دقیقه آن را بشویید. می‌توانید ۵ گرم زرد چوبه را همراه با دو میخک به صورت خمیر درآورده و بر روی لثه دردناک خود بگذارید.

سرما یا گرما درمانی انجام دهید

گاهی اوقات به کمک گرما و گاهی اوقات به کمک سرما می‌توان درد دندان عقل را تسکین داد. استفاده از یک کیسه یخ یا گاهی هم یک پد گرم می‌تواند در کاهش درد و التهابات لثه تاثیر مثبتی بگذارد. به طور معمول جریان گرما سبب افزایش جریان خون شده و درد را کم می‌کند. سرما نیز حالت بی حسی به لثه می‌دهد و احساس درد را کاهش می‌دهد.

گندم برای کاهش درد دندان عقل

گندم یک شفابخش قدرتمند در درد دندان عقل است. این گیاه شامل میزان زیادی کلروفیل است که در کاهش التهابات روده‌ای بسیار موثر عمل می‌کند و باکتری‌هایی را که منجر به عفونت می‌شوند را از بین می‌برد. این خاصیت در جلوگیری از پوسیدگی دندان نیز تاثیر می‌گذارند.

روغن اورگانو

روغن اورگانو یکی دیگر از عصاره‌ها و روغن‌هایی است که در درمان درد دندان عقل کارایی دارد. این روغن در پیشگیری از عفونت و پیشرفت باکتری‌ها بسیار کارآمد است. یکی از عناصر بسیار فعال در این روغن کارواکرول است که خاصیت ضد درد دارد.

کمی این روغن را با روغن دیگری مانند روغن پرتقال رقیق کنید و با کمک یک پنبه آن را روی لثه دردناک بگذارید. این کار را دو مرتبه در روز انجام دهید تا درد دندان عقل کاهش پیدا کند.

عصاره آویشن برای بهبود درد دندان عقل

یکی از بهترین عصاره‌های گیاهی که خاصیت ضد التهابی دارد، عصاره گیاه آویشن است. این گیاه بیشتر در مواقع ضد التهاب، تسکین درد و ضد عفونی باکتریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چند قطره عصاره آویشن را بر روی پنبه‌ای بریزید و آن را به روی لثه بمالید. این کار را چند مرتبه در طی روز انجام دهید و در نهایت دهان را با یک دهانشویه یا کمی آب گرم بشویید.

کپسایسین موجود در خوراکی‌ها یک روش عالی برای درمان درد دندان عقل

کپسایسین یک ماده بسیار پرخاصیت در برخی از خوراکی‌ها مانند فلفل است که جهت درمان درد و التهاب به کار برده می‌شود. کپسایسین در معالجه بسیاری از دردهای انسان و حیوان تاثیر دارد. گاهی اوقات این ماده بر روی الیاف رشته‌های‌های عصبی تاثیر می‌گذارد.

بسیار از افراد نسبت به کپسایسین حساسیت نشان می‌دهند بنابراین می‌بایست همیشه قبل از مصرف کمی از آن را امتحان کرد در صورتی که بدن واکنش خاصی نشان نداد می‌توان مقداری روغن کپسایسین را با مقداری روغن دیگر درون یک فنجان آب رقیق کرد و به عنوان یک دهانشویه مورد استفاده قرار داد. تکرار این کار در طی روز در درمان درد دندان عقل بسیار موثر خواهد بود.

اسانس اسطوخودوس

اسطوخودوس یک شفا بخش بسیار قدرتمند است که در کاهش دردها بسیار موثر است. اسطوخودوس می‌تواند میزان باکتری‌ها را کاهش داده و التهابات را تسکین دهد.

عصاره اسطوخودوس برای تسکین درد و التهابات بسیار مفید است. یک قطره روغن این گیاه را درون یک قاشق چای‌خوری ریخته و با کمک یک پنبه یا این که با یکی از انگشتان خود بر روی لثه بمالید. می‌توانید همین میزان روغن را درون یک فنجان آب گرم اضافه کرده و مانند یک دهانشویه از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: جراحی دندان عقل: مراقبت‌ها و نکات مهم درباره کشیدن دندان عقل

قرص ایبوپروفن بخورید

ایبوپروفن یک داروی بدون نسخه پزشک است که جهت کاهش درد به کار برده می‌شود و در کاهش التهابات نیز بسیار تاثیر دارد. مصرف این دارو با توجه به دوز مناسبش برای دردهای مختلف بسیار کارآمد است.

ایبوپروفن می‌تواند التهابات لثه را به خصوص التهابات ناشی از درد دندان عقل و همچنین رشد دندان عقل را کاهش دهد. ایبوپروفن یا سایر NSAID ( داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی) در مدیریت درد بسیار موثر می‌باشد.

اگر درد دندان عقل دارید چای کیسه‌ای استفاده کنید

می‌توانید یک عدد چای کیسه‌ای درون یک فنجان آب جوش گذاشته و چای را بنوشید و سپس کیسه چای را زمانی که خنک شد روی دندان قرار دهید. تانن‌های موجود در چای کیسه‌ای خاصیت ضد باکتریایی داشته که برای مقابله با عفونت‌های داخل دهان بسیار مفید هستند.

روش‌های درمان پزشکی دندان عقل

درد دندان عقل به طور عادی در قسمت انتهایی دهان یعنی در ناحیه پشت سر احساس می‌شود

درد دندان عقل به طور عادی در قسمت انتهایی دهان یعنی در ناحیه پشت سر احساس می‌شود

در صورتی که درد با کمک روش‌های ساده خانگی التیام پیدا نکرد می‌بایست به پزشک متخصص مراجعه شود. چرا که گاهی نیاز است دندان عقل به کمک جراحی از داخل فک بیرون آورده شود که این کار به صورت یک جراحی انجام خواهد شد.

با بی حسی موضعی در ناحیه فک و لثه شکافی بر روی لثه ایجاد می‌شود و دندان عقل خارج می‌شود. زمان جراحی به علت استفاده از داروهای بی حسی، درد زیادی را متوجه نخواهید شد ولی پس از جراحی گاهی درد تا دو هفته ادامه پیدا خواهد کرد.

کاهش درد دندان عقل پس از جراحی

افرادی که جراحی دندان عقل را انجام می‌دهند می‌بایست مراقبت‌های خاصی از دهان و دندان خود داشته باشند تا درد کمتری را در این مدت احساس کنند. در ادامه چند روش برای تسکین درد دندان پس از جراحی آورده شده است.

بهداشت دهان و دندان صحیح

خوب مسواک بزنید. مسواک زدن صحیح دو مرتبه در روز همراه با استفاده از نخ دندان و همچنین دهانشویه در سلامت دندان و لثه بسیار موثر می‌باشد و همچنین در کاهش باکتری‌های دهان نیز موثر است که مانع از عفونت‌های مختلف در دهان و دندان‌ها خواهد شد.

زیاد آب بنوشید

نوشیدن آب به میزان کافی از تجمع مواد غذایی و باکتری‌ها در دهان و در بین دندان‌ها و همچنین لثه جلوگیری می‌کند.

غذاهای شیرین و قندی ممنوع

خوردن غذاهای قندی را برای خود ممنوع کنید. این نوع مواد خوراکی در بین لثه و دندان‌های جای می‌گیرند و علاوه بر خرابی آن‌ها به رشد باکتری‌ها در این مکان‌ها کمک می‌کنند.

بیشتر بخوانید: دندان عقل: هر آنچه که راجع به این دندان مرموز باید بدانید

منبع ++++++

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا