1398-04-26
دانستنی‌های سلامتی

خطرات مصرف قلیان بیشتر است یا سیگار؟ تنباکو یا نیکوتین؟

خطرات مصرف قلیان بیشتر است یا سیگار ؟

خطرات مصرف قلیان یکی از خطرات ناشی از دخانیات است که در میان نوجوانان بسیار رواج پیدا کرده است. تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف توتون و تنباکو و به طور کلی استفاده از قلیان یکی از پر مصرف ترین دخانیات رایج بین نوجوانان است که خطرات جدی را برای سلامتی آن ها در بردارد

خطرات مصرف قلیان یکی از خطرات ناشی از دخانیات است که در میان نوجوانان بسیار رواج پیدا کرده است. تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف توتون و تنباکو و به طور کلی استفاده از قلیان یکی از پر مصرف ترین دخانیات رایج بین نوجوانان است که خطرات جدی را برای سلامتی آن ها در بردارد. نت نوشت در این مقاله به آمار و ارقام حاصل از این مصرف پرداخته و از خطرات مصرف قلیان برای نوجوانان و بزرگسالان می نویسد.

بیشتر بخوانید: دلیل سرطان زا بودن سیگار را اینجا بخوانید!

بیشتر بخوانید: خطر تنهایی از سیگار کشیدن و چاقی بیشتر است!

محققان هشدار داده اند که استراتژی های استعمال دخانیات از نوع قلیان در بین بیشتر گروه های سنی به خصوص نوجوانان محبوبیت بیشتری دارد. بیشتر افراد سیگاری، به صورت روزانه سیگار مصرف نمی کنند در حالی که بیشتر افراد مصرف کننده قلیان در طی روز چندین مرتبه تنباکو مصرف می کنند و این مسئله ایست که می بایست حتما مورد بررسی و توجه پژوهشگران قرار گیرد. آن چه که تحقیقات نشان می دهد این است که مصرف قلیان سرشار از مواد معدنی مرتبط با تنباکو است که در بین جوانان بسیار رایج شده است. تلاش های بسیاری از سوی واحد های بهداشت عمومی صورت گرفته است که بیشتر به این مسئله و به طور کلی مصرف سیگار توجه شود. به صورت کلی محققان بر این باورند که که مصرف کنندگان تنباکو، سطح پایین تری از نیکوتین و مونو اکسید کربن را مصرف می کنند اما باز هم این میزان قابل توجه و مضر می باشد.

بیشتر بخوانید: خطر شوینده های شیمیایی خانگی برای ریه ها بیشتر از سیگار است!

بیشتر بخوانید: چگونه با نوجوان سیگاری و قلیانی صحبت کنیم ؟

خطرات مصرف قلیان بیشتر است یا سیگار؟

خطرات مصرف قلیان

محققان خاطر نشان کردند که بین ۱۰ تا ۱۲ پک سیگار در حدود ۵۰ میلی لیتر دود است

برای رسیدن به این نتیجه که آیا خطرات مصرف قلیان بیشتر است یا سیگار ، یک نظر سنجی و آزمایش صورت گرفت که بین بیش از ۳۲۰۰ فرد بزرگسال ۱۸ تا ۳۰ ساله بوده است. پرسشنامه هایی توسط این افراد تکمیل و در نهایت بررسی شد. تقریبا دو سوم از شرکت کنندگان زن بودند و از کل گروه در حدود ۱۸ درصد اسپانیایی و تقریبا ۱۰ درصد سیاه پوست بودند. این تحقیق و مطالعه زیر نظر موسسه ملی سرطان کشف و بررسی شد و نشان داد که ۲۰ درصد از افراد شرکت کننده در ماه گذشته یک مرتبه قلیان استفاده کرده اند در حالی که ۲۳ درصد اعلام کردند که سیگار مصرف می کنند.

بیشتر بخوانید: جایگزین سیگار به نام برگ کراتوم را بشناسید!

بیشتر بخوانید: آیا سیگار الکترونیک می تواند جایگزین سیگار شود؟

طبق این گزارش در حدود ۳ درصد از افراد سیگاری هستند که علاوه بر سیگار ماهانه یک مرتبه قلیان هم مصرف می کنند. محققان خاطر نشان کردند که بین ۱۰ تا ۱۲ پک سیگار در حدود ۵۰ میلی لیتر دود است. هر بار که یک سیگار دود می کنید در حدود ۵۰۰ میلی لیتر دود استنشاق می کنید که این می تواند شامل استنشاق ۴۵ تا ۶۰ دقیقه پتاسیم باشد. اما به طور کلی قلیان به دلیل آن که معمولا کمتر هم مصرف می شود، کمتر از این میزان می تواند مضر باشد. این مطالعات نشان می دهد که آب آشامیدنی که در قلیان ها مورد استنشاق قرار می گیرد تا میزان ۲۱ درصد از قیر و حدود ۱۰ درصد مونواکسید کربن به بدن وارد می کند. مصرف قلیان به دلیل آن که طعم شیرین دارد برای جوانان لذت بخش است و حساسیت روانی کمتری نسبت به مصرف این نوع دخانیات وجود دارد. ولی با تمام این اوصاف نباید مصرف قلیان را جایگزین سیگار کرد.

بیشتر بخوانید: هرگز وارد اتاقی که در آن سیگار و قلیان کشیده شده نشوید، به این دلیل!

بیشتر بخوانید: روش های علمی ترک سیگار که دانشمندان به شما پیشنهاد می‌دهند!

منبع : webmd.com

۴ دیدگاه

4 دیدگاه

 1. Avatar

  پیر مرد

  7 خرداد 1397 at 14:53

  2+

  با درود من حدود ۸۰ سا ل دارم وتا ۷۰ سا لگی اصلا نه سیگار ونه قلیان نکشیدم
  بعد روی ۵۰ نفر در روستا یمان بر رسی کردم ۲۰ نفر که اصلا سیگار ویا قلیان نکشیده بودند
  عمر شان زیر ۷۰ سال بود ولی انها ئیکه از اول قلیانی بودند همه عمر شان از ۹۰ سال به بالا وتا ۱۱۵ سال هم داریم واز مدت چند سال که قلیان میکشم وزنم از ۸۷ کیلو به ۷۲ کیلو کم شده وقند وچربی هم زیر ۱۰۰ و زیر ۲۰۰ میبا شد بنا بر این گفتار ها ضررقلیان و سیگار حرف بیهو ده است

  • شکوفه آزادگان

   شکوفه آزادگان

   8 خرداد 1397 at 13:13

   0

   سلام دوست عزیز . خوشحالیم که شما از معدود افرادی هستید که سیگار و قلیان را تجربه نکرده اید.
   سلامتی صرفا به بالا بودن سن نیست بلکه سلامت جسم و روان پارامتر سلامتی است که بی شک با مصرف دخانیات خدشه دار خواهد شد.

 2. Avatar

  پیر مرد

  9 خرداد 1397 at 6:48

  0

  اسئل المجرب ولا تسئل الطبیب

 3. Avatar

  پیر مرد

  9 خرداد 1397 at 13:13

  0

  با درود تکه ای از شعر بلند استاد پور داوود
  فغان از سردبیر روزنا مه گزاف ویاوه وهذیان پرستد
  پزشک امد عدوی تندرستی جذام و سکته ونسیان پرستد
  اگر پرسند زکیش پور داوود جوان پارسی ایران پرستد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا