دانستنی‌های سلامتی

طرح جالب مبارزه با چاقی در انگلیس و ایالات متحده!

مبارزه با چاقی ممنوعیت مصرف مواد قندی در بیمارستان ها

طرح جالب مبارزه با چاقی در انگلیس و ایالات متحده! یک بیمارستان در انگلیس برای مبارزه با چاقی بیماران و کارکنان خود، شکر را از منوی غذایی حذف کرده است. کلینیک کلیولند مدت چندین سال است این ممنوعیت را برای مبارزه با چاقی وضع کرده است.

۱+

یک بیمارستان در انگلیس برای مبارزه با چاقی بیماران و کارکنان خود، شکر را از منوی غذایی حذف کرده است. کلینیک کلیولند مدت چندین سال است این ممنوعیت را برای مبارزه با چاقی وضع کرده است. اکثر بیمارستان ­ها ساعت ­هایی مشخص برای ملاقات کنندگان دارند. آیا آن ­ها هم باید محدودیت ­های مصرف شکر را داشته باشند؟ یک بیمارستان در انگلستان چنین فکر می­‌کند و فروش نوشیدنی­ ها و مواد غذایی قندی را ممنوع کرده است. این ممنوعیت و طرح مبارزه با چاقی هر دوی بیمار و کارکنان را تحت تاثیر قرار می­ دهد. پس از ممنوعیت کشوری، نوشیدنی­ های قندی در تمام مراکز خدمات بهداشتی آمریکا (NHS) ممنوع شده است. این ممنوعیت شامل محصولات کیوسک ها و هم­­چنین غذاها و نوشیدنی ­ها در کافه تریای بیمارستان و خدمات غذاخوری بیمارستان است.

بیمارستان تامسید در حال حاضر طرح کاهش وزن و مبارزه با چاقی برای کارکنان خود را آغاز کرده است. حدود یکصد نفر از کارکنان در برنامه ۱۲ هفته ­ای لاغری شرکت کردند. پس از حذف شیرینی و نوشیدنی­ ها از منو و دستگاه­ های فروش، یک پرستار ۲۸ پوند وزن از دست داد و دیگران به اندازه ۲۰ پوند وزن از دست دادند. یکی از کارکنانی که با دیابت زندگی می­ کرد نیز توانست داروی خود را قطع کند. کارن جیمز، مدیر اجرایی بیمارستان گفت: “ساعت ­های طولانی و الگوهای شیفتی اغلب انتخاب ­های سالم را برای مردم سخت می ­کند، پس آن­ ها شیرینی را انتخاب می ­کنند، زیرا به راحتی در دسترس می­ باشد.”

برآورد شده است که ۷۰۰،۰۰۰ نفر از کارمندان NHS دارای اضافه وزن یا چاقی هستند. این در حالی است که حدود ۱٫۳ میلیون نفر برای این خدمات کار می ­کنند. بریتانیا دارای بالاترین میزان چاقی در اروپا است و تخمین زده می­ شود بزرگسالان به نسبت ۱ در ۴ چاق هستند.

خرده فروشان که بیمارستان ­ها را در بریتانیا تامین می ­کردند، قبلاً به ۱۰ درصد یا کمتر از سود ناشی از نوشیدنی­ های قندی محدود شده بودند. این قوانین هم­چنین شامل وعده ­های غذایی بسته ­بندی شده حاوی بیش از ۴۰۰ کالری نیز بود. علاوه بر این، بر اساس این قوانین بسته ­های آب­نبات و شکلات می ­توانند فقط دارای ۲۵۰ کالری یا کمتر باشند.
این خبر با واکنش های متفاوت روبرو شده است.بعضی به رسانه ­های اجتماعی رفتند و اعلام کردند که بیمارستان، آزادی انتخاب آن ­ها را گرفته است. در پاسخ، نمایندگان بیمارستان گفتند که کارکنان به راحتی می­ توانند اسنک و نوشیدنی ­های قندی خود را به همراه بیاورند. دیگران نیز برای این فکر خوب، بیمارستان را تحسین کردند.

اقدامات مبارزه با چاقی در ایالات متحده

در حالی که هیچ سازمان رسمی حاکم بیمارستان ­های ایالات متحده را کنترل نمی ­کند، برخی از مراکز پزشکی مسیرهای مشابهی را رفته ­اند. درمانگاه کلیولند (Cleveland) چندین سال است که نوشیدنی ­های قندی را ممنوع کرده است. این ممنوعیت در مورد بیماران، ملاقات کنندگان و مراقبین اعمال می ­شود. کریین کیرکپاتریک، متخصص تغذیه و مدیر بهداشت و درمان موسسه سلامتی کلینیک کلینجر، گفت: “شواهد در مورد تاثیر مضر مصرف بیش از حد قند در سلامت انسان، در حال افزایش است.” او از بیمارستان بریتانیا و کلینیک کلیولند به عنوان “موسسات پیشگیرانه” نام برد. کرک پاتریک امیدوار است که در کنار ممنوعیت ­ها بتوان آموزش ها را گسترش داد. او همچنین گفت: “کلینیک کلیولند دارای یک پلت فرم آموزش قوی است که بیان می کند چرا ما تصمیم به حذف نوشیدنی ­های قندی گرفتیم.”

او اشاره کرد که بیشتر غذاها با قند اضافه دارای ارزش غذایی کمی هستند. یک استثنا در این مورد ممکن است نان باشد، زیرا باید مقدار کمی قند برای فعال کردن مخمر جهت ورآمدن خمیر نان استفاده شود.

در حال حاضر بیش از یک سوم بزرگسالان در ایالات متحده، چاق هستند. حداقل ۱۴۸ میلیارد دلار در سال برای مراقبت ­های بهداشتی مربوط به چاقی هزینه می ­شود. در میان سایر اثرات، ۳۰ میلیون بزرگسال در ایالات متحده مبتلا به دیابت هستند. تقریباً همه این افراد دارای دیابت نوع ۲ هستند که میزان قند خون بیش از حد ناشی از کاهش تولید انسولین از پانکراس است. فقط ۵ درصد افراد دیابتیک، دیابت نوع ۱ را دارند. علت دقیق این نوع ناشناخته است، اما تصور می ­شود که یک بیماری خودایمنی باعث می ­شود که پانکراس از کار بیفتد. تخمین زده می­ شود یک سوم جمعیت بزرگسالان مبتلا به «پیش­ دیابت» بوده و سطح قند خون آن ها بالاتر از حد طبیعی باشد.

سایر اقدامات پیشگیرانه برای مبارزه با چاقی

درمانگاه کلیولند اولین کلینیک بود که در مطالعه موردی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری­ ها و سایر کلینیک ­ها شرکت و از برنامه پیشگیرانه «بیمارستان های سالم» این سازمان استفاده کرد. این برنامه یک ابزار ویژه برای متخصصان تغذیه در بیمارستان، کارمندان و کارکنان و منابع انسانی برای اجرای گزینه ­های مربوط به سلامت در بیمارستان فراهم می کند. در این برنامه، غذا، نوشیدنی و فعالیت فیزیکی پوشش داده می ­شود.

در برخی جوامع، اختصاص مالیات به فروش نوشابه مورد تایید قرار گرفته است. لذا در بسیاری از موارد، فروش نوشیدنی های قندی کاهش یافته است، اما اثرات بهداشتی این اقدامات هنوز شناخته نشده است.

بریتانیا مالیات را برای خرده فروشان فروش نوشابه­ های قندی اجرا کرده است. این اقدام نیز مورد انتقاد قرار گرفته است. این تلاش­ ها نشان می ­دهد که مردم به طور فزاینده­ ای از اثرات احتمالی مواد غذایی قندی بر چاقی آگاه شده ­اند و می­ خواهند اقدامی در مورد آن انجام شود.

 

نویسنده: هادی رجب لو

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا