دانستنی‌های سلامتی

تاثیر نژاد بر فرم بدن و شکل گیری چربی ها در انسان ها

تاثیر نژاد بر فرم بدن

طی چند سال گذشته محققان و پژوهشگران به نتایج بسیار شگفت انگیزی در مورد رابطه رژیم های غذایی و اجداد شخصی رسیده اند که همگی مربوط به قومیت و نژاد انسان می باشد. این روابط می تواند متابولیسم چربی های غیر اشباع شده را در بدن انسان آشکار کند. این بار نت نوشت به بررسی تاثیر نژاد بر فرم بدن و چربی ها می پردازد.

۳+

انسان ها در جوامع مختلف با قومیت های گوناگون و نژاد های مختلف زندگی می کنند. اطلاعات بسیاری در مورد ژنتیک جمعیت ها در دسترس پژوهشگران قرار دارد که می تواند کمک های بزرگی برای سلامتی انسان به شمار رود. اجداد شخصی هر فرد یک کشف خارق العاده برای هویت بیولوژیکی می باشد. طی چند سال گذشته محققان و پژوهشگران به نتایج بسیار شگفت انگیزی در مورد رابطه رژیم های غذایی و اجداد شخصی رسیده اند که همگی مربوط به قومیت و نژاد انسان می باشد. این روابط می تواند متابولیسم چربی های غیر اشباع شده را در بدن انسان آشکار کند. این بار نت نوشت به بررسی تاثیر نژاد بر فرم بدن و چربی ها می پردازد.

تاثیر نژاد بر فرم بدن و شکل گیری چربی ها در بدن انسان

در بحث سلامتی و پزشکی به این نتیجه رسیده اند که بیشتر مردم در تبدیل امگا ۳ ALA به چربی امگا ۳ DHA و EPA زیاد قوی نیستند. بیشتر افراد برای سلامتی خود از امگا ۳ ALA که در ماهی و غذاهای دریایی وجود دارد، استفاده می کنند. دانشمندان ژن هایی را که پروتئین ها را به انواع چربی های ALA  و DHA و EPA  تبدیل می کنند با نام FADS نام گذاری کرده اند. به صورت کلی اسید لینولئیک و همچنین اسید آراشیدونی در این تغییر عملکرد موثر می باشند و این که این تغییرات در سراسر جهان متفاوت رخ می دهد.

به عنوان مثال نوعی واکنش شیمیایی وجود دارد که می تواند میزان ALA  و DHA و EPA را افزایش دهد که این تغییر بیشتر در جمعیت جنوب آسیا یعنی در ناحیه کشورهای هند، پاکستان، بنگلادش و سریلانکا اتفاق می افتد. حتی مردمان افریقا نیز بیشتر از تمامی مردم دستخوش این تغییر قرار می گیرند. در حالی که اروپایی ها و شرق آسیا و مردمان امریکا و قطب شمال بسیار کمتر از سایرین این واکنش را تجربه خواهند کرد.

تغییرات چربی در جای جای جهان

تاثیر نژاد بر فرم بدن

مواد غذایی که اجداد استفاده می کردند تاثیر به سزایی در ژنتیک پدر و مادر و بعد در خود ما دارد.

در قاره ای  مانند افریقا، انسان ها از آناتومی مدرن برخوردار هستند. این گونه از انسان ها به دلیل آن که در آب و هوای ساحلی زندگی می کنند و بیشتر از غذاهای دریایی استفاده می کنند میزان کافی امگا ۳ و مواد مغذی دیگر برای سلامت و رشد مغز دریافت می کنند. زمانی که محققان برای کمبود امگا ۳ در این قاره به پژوهش پرداختند با نوعی ژن FADS برخورد کرد که جهت بهبود زنجیره PUFA عمل می کرد. افراد ساکن در این قاره تا حد زیادی از  EPA و DHA غنی شده می باشند به همین دلیل فرزندان متولد شده در این ناحیه بی شک عملکرد بسیار خوب مغزی خواهند داشت.

در جنوب آسیا، ژن های باقی مانده از گیاهان بود و به دلیل آن که کمتر از مواد مغذی داخل آب مصرف شد و غذاهای دریایی کاهش پیدا کرد توان تبدیل چربی ها با کاهش مواجه شد که تنها  در حدود ۳/۴ جمعیت این قسمت از این خاصیت بهره مند هستند. در شرق آسیا در حدود نیمی از جمعیت موجود از این خاصیت بهره مند می شوند. به دلیل آن که در شرق آسیا بیشتر غذای مصرف مردم را گوشت و ماهی تشکیل می دهد به طور منظم EPA و DHA به صورت اسید آرکیدونیک به بدن می رسد و با توجه به نوع کاهشی که نسبت به گذشته در روند کشاورزی این منطقه مشاهده می شود ژن های FADS رو به افزایش است.  اگر بخواهیم تاثیر نژاد بر فرم بدن و چربی ها را به صورت دقیق تر بررسی کنیم، مسئله گستردگی نوع چربی در بدن انسان ها به بخش هایی ریز تر از قاره و کشور مربوط می شود.

تاثیر نژاد بر فرم بدن

اگر بخواهیم به صورت دقیق تر تاثیر نژاد بر فرم بدن را بررسی کنیم، مسئله گستردگی نوع چربی در بدن انسان ها به بخش هایی ریزتر از قاره و کشور مربوط می شود. به عنوان مثال در میان جمعیت های اروپایی قوی ترین قومیت و نژاد که از ژن FADS به خوبی بهره مند است جمعیت جنوب اروپا یا Tuscans می باشد و همچنین قومیت Iberian اسپانیا و پرتغال نیز با کمی تفاوت در رده بعد از اروپا قرار می گیرد.

در رده بسیار ضعیف نیز اروپای شمالی و فنلاند است. گروه های باستان شناسی اروپایی پس از تحقیقاتی که در زمینه تغذیه و الگوی تغذیه داشتند به این نتیجه رسیدن که شکارچیان غرب و اسکاندیناوی در شمال کمترین میزان FADS را در میان شکار و تغذیه خود دارند چرا که آب های سرد اروپای شمالی بیشتر ماهی هایی را پرورش می دهد  که شاید تنها امگا ۳ در آن ها یافت شود.  دامداران و کشاورزان در این نواحی بیشتر فعالیت دارند.

اجداد ما چه می خوردند ؟

این آمار که نشان دهند نوع جذب و تغذیه چربی در بدن انسان بود می تواند بر روی عوامل مهم سلامتی تاثیرات مثبت و منفی به جا بگذارد. یکی از این تاثیرات بر روی حاملگی می باشد. اختلالات حاملگی و طبق آمار کسب شده در میان اروپاییان به خصوص در اروپای غربی و شمالی کمتر است. از آن جایی که در امریکا و مکزیک فعالیت ژن های FADS به دلیل استفاده بیشتر از مواد غذایی کشاورزی که از دیر باز در اجدادشان نیز رسم بوده است، بسیار کم است. مواد غذایی که اجداد استفاده می کردند تاثیر بسزایی در ژنتیک پدر و مادر و بعد در خود ما دارد.

مزایای امگا ۳ و وضعیت ژن FADS در بدن انسان بسیار قوی عمل می کند و زمانی که شما به صورت ژنتیکی FADS را حمل می کنید در واقع میزان کافی اسید آرکیدونیک در بدن ذخیره دارید. در واقع با مصرف کمتر ماهی، روغن های گیاهی، تخم مرغ، صدف و . . .شما در معرض مشکل قرار خواهید گرفت چرا که میزان اسید لینولئیک را کاهش داده و این سبب می شود تری گلیسیرید افزایش پیدا کند. این ژن و خواص این عنصر از شما به فرزندانتان منتقل شده و سلامتی یا عدم سلامتی آن ها تا حد زیادی به شما وابسته خواهد شد. اکنون برای این که از میزان این ژن در بدنتان مطلع شوید می توانید به سراغ شجره نامه خانوادگی اتان رفته و مطمئن شوید که آن ها در مواد غذایی خود به میزان کافی امگا ۳ و چربی های اشباع شده مصرف می کرده اند یا خیر!!!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا