دانستنی‌های سلامتی

با کفش وارد خانه شدن ممنوع ! لطفا بدون کفش وارد شوید

با کفش وارد خانه شدن

با کفش وارد خانه شدن کلاس گذشتن و بی کلاسی نیست. برای بهداشت خودمان و پیشگیری از بیماری های خطرناک بهتر است قبل از ورود به خانه این فرهنگ شرقی را رعایت کنیم. مهم نیست بگویند شما وسواسی هستید یا میکروفوبیا دارید.

دو فرهنگ شرقی و غربی درباره با کفش وارد خانه شدن تقابل داشتند. شرقی ها از جمله ایرانی ها اعتقاد دارند با کفش وارد خانه شدن عامل ورود کثیفی ها است و غربی ها اهمیتی نمی دهند. هر چند سبک زندگی عامل ایجاد این نوع فرهنگ است. فرهنگ شرقی مثل چین، ژاپن، و ایران به دلیل شرایط آب و هوایی و تفکرات خاص معماری درون گرا دارد. خانه یک حریم شخصی است که باید با حرمت به آن پا گذاشت. بیرون و درون دو فضای جداگانه است. خانه یک حریم خصوصی است و با کفش وارد خانه شدن ممنوع است.

فرهنگ غربی و بیشتر اروپا به دلیل شرایط خاص آب و هوایی معماری برون گرا دارد، پنجره ها بزرگ است تا بیرون و درون خانه یکی شود. شخص با کفش وارد خانه می شود و خانه بخشی از فضای بیرون است و حریم شخصی نیست.

 نت نوشت امروز بدون توجه به فرهنگ خاصی یک نکته مهم بهداشتی و علمی را ارائه می کند: لطفا با کفش وارد خانه نشوید.

با کفش وارد خانه شدن : ترس از جرم یا رعایت بهداشت

خیلی هم وحشتناک نیست تا وقتی کسی می خواهد وارد خانه شود از او بخواهید دم در خانه کفش هایش را در بیاورد. کفش های کثیف و کف های پر از خاک و آلوده بهتر از بیرون از در گذاشته شود و وارد خانه نشود. بگذارید بگویند شما ترس از خاک و جرم دارید. به هر حال شخصی که وارد خانه می شود باید به قوانین آن خانه احترام بگذارد. فردی که از بیرون می آید در خیابان ها راه رفته است، احتمالا از توالت های عمومی هم استفاده کرده است، به رستوران رفته است و هر جای دیگری که فکرش را بکنید و طبیعی است که کف کفش هایش پر از آلودگی است. حتی اگر گل آلود نباشد.

خانه را تمیز کرده اید ولی شخصی که با کفش وارد آن می شود هر سطحی  اعم از سرامیک، کاشی، کفپوش و فرش را می تواند آلوده کند.

تحقیقات درباره با کفش وارد خانه شدن چه می گوید؟

تحقیقی که در مورد با کفش وارد خانه شدن در سال ۲۰۱۵ انجام شد و نتیجه آن در Journal Microbiome به چاپ رسید نشان داد کفش ها میکروب های خطرناک زیادی به محیط خانه وارد می کنند.

محققان کف کفش ۸۹ شرکت کننده در تحقیق را بررسی کردند. این افراد به روال معمول به مکان های مختلفی رفته بودند. نتیجه چه بود؟ انواع میکروبها روی سطح کف کفش مشاهده شد. میکروبهایی که با قدم زدن در هر مکانی به کف کفش می چسبد.

اشتباه رایج میکروبها لازم هستند!

این ایده که باید میکروبها در محیط زندگی وجود داشته باشد تا انسان به آن ها عادت کند تا به محض آن که در معرض آن ها قرار گرفت بدنش مقاومت داشته باشد و بیمار نشود، عقیده بسیار اشتباهی است.

شاید به محیط های موجود در خانه تان عادت کرده و مقاوم شده باشید، ولی میکروب هایی که از مکان های عمومی به خانه می آورید بسیار خطرناک و بیماری زا است و بدن مقاومتی در برابر آن ها ندارد. میکروبهایی که به راحتی از طریق پوست و دست های آلوده وارد بدن می شوند.

در تحقیق دیگری در سال ۲۰۱۷ در دانشگاه هیوستون آمریکا محققان مشاهده کردند حدود ۲۷ درصد کف کفش ها آلوده به کلستریدیوم دیفیسل clostridium difficile است که عامل اصلی بیماری های اسهال و التهابات روده بزرگ است.

تحقیقات متعدد دیگر نشان داد باکتری های مثل ئی. کولی E. coli  و  لیستریا مونوسیتوژنز  Listeria monocytogenes در کف کفش ها وجود دارد.

با کفش وارد خانه شدن : بی کلاسی نه بلکه رعایت بهداشت

این که قبل از وارد شدن به خانه کفش هایتان را دربیاورید رعایت بهداشت است. در واقع شما با این نکته ساده در کنار تمیز کردن مرتب خانه مانع از ورود بسیاری از میکرب های بیماری زا وارد خانه می شوید. بیماری هایی که گاهی یا تا آخر عمر یا چند سالی رهایتان نمی کند و بجز هزینه های اضافه، درد زیادی را باید تحمل کنید و عرصه زندگی را برایتان تنگ می کند.

دکتر Megan A. May پروفسور میکروبیولوژی و بیماری های عفونی از دانشگاه نیوانگلند می گوید: «بچه ها بیشتر در معرض خطر هستند. وقتی انواع میکروب ها را با کف کفش هایتان وارد خانه می کنید، حتی اگر عادت به نشستن روی زمین نداشته باشید، به هر حال عفونت ها را انتقال می دهید. بخصوص کودکان نوپا که هنوز یاد نگرفته اند باید پا برهنه نباشند و چهار دست و پا روی زمین می خزند.»

بجز کودکان؛ افراد مسن یا افرادی که تحت درمان شیمی درمانی هستند به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن، ورود کفش ها به خانه برایشان بسیار خطرناک است. دکتر می اعتقاد دارد حتی اگر بیمار نشوید به هر حال میکروبهایی را وارد خانه کرده اید که هر آن امکان دارد منتظر ورود به بدن شما باشند.

جلوگیری از با کفش وارد خانه شدن بی فرهنگی نیست. رعایت بهداشت است که جامعه غربی با آزمایش ها و تحقیقات متعدد و مستندات علمی سبک زندگی شرقی را در این مورد توصیه می کند.

منبع:

curiosity.com

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا