علمی

رزولوشن چشم انسان دقیقا چند مگاپیکسل است؟

رزولوشن چشم انسان دقیقا چند مگاپیکسل است؟

بر اساس تحقیقات دکتر Roger Clark، دانشمند و عکاس معروف، رزولوشن چشم انسان ۵۷۶ مگاپیکسل است. وقتی که این عدد را با ۱۲ مگاپیکسل iphone x مقایسه می کنیم متوجه بزرگی آن می شویم. اما آیا در واقعیت این مقایسه معنی و مفهومی دارد؟

۱+

بر اساس تحقیقات دکتر Roger Clark، دانشمند و عکاس معروف، رزولوشن چشم انسان ۵۷۶ مگاپیکسل است. وقتی که این عدد را با ۱۲ مگاپیکسل iPhone x مقایسه می کنیم متوجه بزرگی آن می شویم. اما آیا در واقعیت این مقایسه معنی و مفهومی دارد؟ برای پاسخ این سوال در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

فکر می کنید رزولوشن چشم شما چند مگاپیکسل است؟

فکر می کنید رزولوشن چشم انسان چند مگاپیکسل است؟

بگو سیب!

۵۷۶ مگاپیکسل به این معنی می باشد که برای ساخت یک صفحه نمایش با تصویری بسیار واضح و شفاف که شما قادر به تشخیص مجزای پیکسل ها نباشید، باید ۵۷۶ میلیون پیکسل را در ناحیه ای به اندازه ی میدان دید خود قرار دهید. برای رسیدن به این عدد، دکتر کلارک دقت بینایی بهینه را در سرتاسر میدان دید انسان فرض کرد. در اینجا فرض شده که بدون حرکت دادن سر، با چرخاندن چشم بتوانید تصویر روبه روی خود را ببینید. هرچند که در یک برانداز لحظه ای رزولوشن چشم عددی بین ۵ تا ۱۵ مگاپیکسل است.

این اتفاق به دلیل وجود چندین نقص در چشم انسان است که در دوربین های عکاسی قابل پذیرش نیستند. چشم انسان فقط ناحیه ی کوچکی که به آن مستقیم نگاه می کند را با رزولوشن بالا می بیند که به آن fovea می گویند. چشم شما یک نقطه ی کور دارد، جایی که عصب نوری شما به شبکیه می رسد. شما با چرخاندن چشمان خود حول یک صحنه نه فقط اطلاعات بیشتری از تصویر یک منطقه دریافت می کنید، بلکه این کار باعث رفع نقوص سیستم بینایی شما می شود.

پرسشی غلط!

در واقع، طرح این سوال که چشم شما چند مگاپیکسل رزولوشن دارد اساسا غلط است. چشم مانند لنز دوربین نیست که با ثبت تصاویر فوری و لحظه ای، آن ها را در بانک مغز شما ذخیره کند. چشم بیشتر شبیه به یک کارآگاه عمل می کند، مدارک را از محیط پیرامونی شما جمع آوری می کند، سپس آن ها را به مغز انتقال می دهد تا تیکه ها را به هم چسبانده و تشکیل یک تصویر کامل بدهد. مطمئنا یک رزولوشن صفحه وجود دارد که در آن چشم ما دیگر نمی تواند پیکسل ها را تشخیص دهد، اما هنگامی که بحث درمورد تجربه ی بصری روزانه ی ما می شود صحبت درباره ی مگاپیکسل بسیار ساده لوحانه است

منبع: curiosity.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا