دانستنی‌های سلامتی

هر شخصی به چه میزان آب در روز نیاز دارد؟ آیا همه ۸ لیوان آب باید بنوشند؟

میزان مورد نیاز نوشیدن آب

هر شخصی به چه میزان آب در روز نیاز دارد؟ آیا همه ۸ لیوان آب باید بنوشند؟ قانون نوشیدن ۸ لیوان آب در روز برای همه صدق نمی کند. فاکتورهای مهمی وجود دارد که می تواند به شما بگوید بدن شما دقیقا به چند لیوان آب خالص در روز نیاز دارد.

۱+

بدن شک همه ما شنیده ایم که حداقل باید روزانه ۸ لیوان آب بنوشیم. ولی آیا همه لیوان ها یک اندازه است؟ آیا فرمول فرمول ۸ لیوان آب برای همه افراد صدق می کند؟ آیا عوامل دیگری مثل سن، بیماری، فعالیت بدنی و نوع آب و هوا تاثیری در کم یا زیاد شدن این فرمول ندارد؟ با نت نوشت امروز همراه باشید تا میزان مورد نیاز خاص بدن خود را در مورد نوشیدن آب مشخص کنید و اینکه آیا همه ۸ لیوان آب باید بنوشند؟

فرمول استثنایی

برای آن که بتوانید میزان مورد نیاز آب نوشیدنی روزانه بدن مخصوص به خودتان را پیدا کنید کافی است وزن بدن تان را تقسیم بر عدد ۸ کنید. فرض کنید شخصی ۸۰ کیلوگرم وزن دارد. این شخص روزانه به ۱۰ لیوان آب نوشیدنی خالص نیاز دارد که تقریبا برابر ۲/۵ لیتر آب است. پس هر چه وزن بیشتری داشته باشید بدن به آب بیشتری نیاز دارد.

جدول زیر به شما کمک می کند تا تعداد لیوان های مورد نیاز نوشیدن آب را با توجه به وزن بدن تان بدانید.

آب مورد نیاز به لیترآب مورد نیاز به لیوانوزن به کیلوگرم
۱/۲۵۳۴
۱/۵۶۴۵
۱/۸۷۶۴
۲/۱۹۷۳
۲/۷۱۱۸۲
۳/۱۱۳۹۱
۳/۳۱۴۱۰۰

چرا گاهی باید بیشتر آب بنوشید؟

چند عامل باعث می شود تا از میزانی که در جدول بالا ذکر شده است بیشتر آب بنوشید.

ورزش و فعالیت بدنی

هنگام ورزش یا فعالیت های بدنی شدید علاوه بر میزان طبیعی مورد نیاز بدن ۲ تا ۳ لیون بیشتر باید آب بنوشید.

شرایط آب و هوایی

در صورتی که در آب و هوای خشک و گرم زندگی می کنند یا مواقعی که در چنین آب و هوایی بیشتر در هوای آزاد هستید حدود ۴ تا ۵ لیوان بیشتر از حد طبیعی معمول باید آب بنوشید. یعنی آن قدر باید آب بنوشید تا نیاز به دفع ادرار احساس کنید.

سم زدایی بدن

وقتی به هر دلیلی قصد سم زدایی بدن تان را دارید علاوه بر میزان مورد نیاز آب ذکر شده در جدول با توجه به وزن تان، ۲۰ تا ۲۵ درصد باید آب نوشیدنی تان را در طول روز اضافه کنید. هر چه آب بیشتری بنوشید به دفع مواد سمی از طریق ادرار و مدفوع از بدن تان کمک بیشتری می کنید.

بیماری

هنگام بیماری مثل ابتلا به سرماخوردگی، یا عفونت یا مسمومیت هایی که با اسهال و استفراغ همراه است باید آب بیشتری بنوشید تا نه تنها میکرب ها و ویروس ها و باکتری ها زودتر از بدن تان خارج شوند بلکه بدن تان دچار بی آبی نشود.

بارداری و شیردهی

زنان هنگام بارداری با محاسبه هر ماهه وزن شان می توانند میزان آب موردنیاز بدن شان را طبق جدول محاسبه و آب به اندازه بنوشند. به این ترتیب هر ماه که وزن مادر اضافه پیدا می کند مسلما آب بیشتری هم باید بنوشد.

در دوران شیردهی پس از محاسبه وزن و مشخص کردن میزان آبی که باید هر روز مادر بنوشد، باید ۲ تا ۳ لیوان اضافه بر عدد تعیین شده جدول بیشتر آب بنوشد تا امکان شیردهی برایش آسان تر شود و بدنش دچار کم آبی نشود.

به خودتان یادآوری کنید که باید آب بنوشید

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که زیاد آب نمی نوشید، بهتر است یک شیشه آب معدنی بزرگ بخرید که دقیقا یک لیتر آب دارد. آن را با استفاده از یک لیوان در پارچ بریزید تا دقیقا بدانید این پارچ گنجایش چند لیوان آب دارد. بعد با استفاده از همان لیوان هر بار مقداری از آب پارچ را بنوشید. پارچ را روی پیشخوان آشپزخانه بگذارید تا مدام آن ها را ببینید و آب بنوشید.

اگر شرایط زندگی و کاری تان طوری است که بعضی از ساعات روز را در خارج از خانه هستید احتمالا با محدودیت هایی برای نوشیدن آب مواجه هستید. در این صورت می توانید مواقعی که خارج از خانه هستید نوشیدن آب را به یکی دو لیوان آب محدود کنید و بقیه آب مورد نیاز بدن تان را صبح قبل از خروج از خانه بنوشید.

البته یادتان باشد در آب و هوای گرم حتی وقتی خارج از خانه هستید به منظور جلوگیری از دهیدراته شدن بدن باید آب بنوشید.

بهترین زمان نوشیدن آب

بهترین زمان صبح ها است. پس اگر قرار است روزی ۱۰ لیوان آب بنوشید، بهتر است ۵ لیوان آن را صبح تا قبل از ظهر بنوشید و بقیه آن را از ظهر تا غروب برای نوشیدن برنامه ریزی کنید. اگر شاغل هستید طوری برنامه ریزی کنید که صبح ها چند لیوان آب بنوشید. بهتر است همیشه یک لیوان آب روی میزتان باشد.

چطور از فواید نوشیدن آب بیشتر استفاده کنیم؟

خوب بعضی ها نوشیدن آب خالص را به هر نوشیدنی دیگر ترجیح می دهند. چه جزو این دسته باشید چه جزو کسانی که معتقدند آب بی‌مزه است می توانید از روش های زیر برای نوشیدن بیشتر آب استفاده کنید. در عین حال باعث شوید آبی که می نوشید خواص تغذیه ای بیشتری هم داشته باشد.

سرکه سیب

هر بار که می خواهید یک لیوان آب بنوشید یک قاشق چای‌خوری سرکه سیب به آن اضافه کنید. هم طعم دوست داشتنی جدیدی را تجربه می کنید و هم به کاهش وزن و سم‌زدایی بدن تان کمک می کنید.

لیموترش

از لیموترش های کوچک یا به اصطلاح خودمان شیرازی استفاده کنید. هر بار آب یک نصفه لیموترش تازه را در یک لیوان آب بچکانید و سپس میل کنید. تازگی، رفع یبوست، تقویت سیستم ایمنی، تنظیم ضربان قلب و شفافیت پوست بدن از فواید دیگر این آب است.

نمک دریا

در صورتی که به نمک دریا دسترسی دارید گاهی میزان بسیار کمی از نمک را به یک لیوان اب اضافه کنید و سپس آن را بنوشید. به این ترتیب ضمن سم زدایی بعضی از املاح معدنی بدن تان هم تامین می شود. از دیگر خواص این آب پیشگیری از گرفتگی عضلات است. نمک دریا نسبت به نمک های تسویه شده یددار باعث افزایش فشارخون نمی شود.

آب های دتوکس

انواع آب های سم زدا

نوشیدن آب را با توجه به شرایط بدن تان می توانید بسیار متنوع کنید. پیش از این در نت نوشت مقاله ای را در مورد آب های سم زدا یا دتوکس خدمتتان ارائه کرده ایم که می توانید با مراجعه به این مطلب هر روز یکی از این آب ها را تهیه و میل کنید. به این ترتیب هم به اندازه کافی آب می نوشید، هم همیشه بدن تان در حال سم زدایی است، هم از خواص سبزیجات و میوه ها بیشتر استفاده می کنید و البته لاغر و سالم تر هم می شوید.

منبع:

juicing-for-health.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا