حیوانات خانگی

مراقبت از گربه کور ؛ چگونه از یک گربه کور مراقبت کنیم؟

راهنمای مراقبت از گربه کور

برخی از کارهایی که می توانید در مراقبت از گربه کور انجام دهید عبارتند از: مراجعه به دامپزشک برای ویزیت کردن گربه تان، ساکت و آرام نگه داشتن محیط خانه و پیدا کردن راه های جدید برای بازی با گربه. در ادامه با راهنمای مراقبت از گربه کور با نت نوشت همراه باشید.

۴+

گاهی اوقات افزایش سن، بیماری یا آسیب های واردشده می توانند گربه دلبند شما را کور کنند. اگر چه این اتفاق برای شما و گربه شما بسیار ناراحت کننده است، اما این پایان یک زندگی خوشحال و کامل نیست. در واقع گربه شما وارد مرحله جدیدی می شود، اما شما باز هم می توانید شرایط را جوری تغییر دهید تا باز گربه تان یک زندگی شاد داشته باشد. برخی از کارهایی که می توانید در مراقبت از گربه کور انجام دهید عبارتند از: مراجعه به دامپزشک برای ویزیت کردن گربه تان، ساکت و آرام نگه داشتن محیط خانه و پیدا کردن راه های جدید برای بازی با گربه. در ادامه با راهنمای مراقبت از گربه کور با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین غذا برای سگ ، مغذی ترین سبزیجات و میوه ها کدامند؟

مراقبت از گربه کور

قسمت اول: معاینه گربه و دانستن اینکه او واقعاً کور است یا خیر

 1. قرار ملاقات و ویزیت گربه خود را با دامپزشک هماهنگ کنید. اگر این نتیجه رسیدید که گربه شما کور شده و چشم هایش را از دست داده است، به محض ترک کردن مطب، برای نگهداری از گربه خود برنامه ریزی کنید. برخی از نابینایی ها قابل برگشت و قابل درمان هستند. به عنوان مثال اگر گربه شما به خاطر فشار خون بالا کور شده شده است،  ممکن است مصرف روزانه داروهای مربوط و مراقبت از گربه کور بینایی او را باز گرداند و از بروز مشکلات بعدی نیز جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: نگهداری از ماهی گلی یا گلدفیش برای رسیدن به هفت سین سال آینده!

 • حتی اگر به نظر می رسد گربه شما سالم است، باز هم او را به طور منظم برای چکاپ نزد دامپزشک ببرید.
 • تشخیص زودهنگام و درمان مشکل می تواند مانع از کور شدن گربه شما شود.
 1. به دنبال علائمی باشید که نشان می دهد گربه شما بینایی خود را از دست داده است. گاهی ممکن است یک گربه به مدت چند روز، چند هفته یا چند ماه بینایی خود را از دست بدهد. گربه، بعد از کوری کامل، علائمی را از خود نشان می دهد و شما متوجه رفتارهای عجیب و غریب او می شوید. پس بررسی گربه خود را فراموش نکنید. رفتارهایی که گربه های نابینا از خود نشان می دهند، عبارتند از:

بیشتر بخوانید: میو میو کردن گربه چه معنی دارد؟

 • گیج شدن درباره محیط و هر چیزی که در پیرامون وجود دارد
 • برخورد با اشیاء و وسایلی مانند مبلمان
 • کنترل نداشتن روی پرش و و جنب و جوش ها
 • تمایل به راه رفتن در کنار دیوارها
 • مالیدن شدید چشم ها و محکم پلک زدن

بیشتر بخوانید: راهنمای نگهداری بچه خرگوش تازه متولد شده در خانه

 1. چشم های گربه خودتان را بررسی کنید تا علائم نابینایی را مشاهده کنید. اگر رفتار او مشکوک است، ممکن است بینایی خود را از دست داده باشد. مرتب چشم ها را بررسی کنید تا ببینید تفاوتی با حالت عادی خود دارند یا خیر. حتی اگر گربه شما علائم نابینایی را نشان ندهد، باز هم باید برای پی بردن به برخی از علائم زودرس بیماری، چشم هایش را مرتب بررسی کنید. برخی از علائم شایع کوری در گربه ها عبارتند از:
 • پاسخ ندادن چشم ها به نور و متسع شدن مردمک ها
 • تار، ملتهب و رنگ پریده به نظر رسیدن چشم ها

بیشتر بخوانید: بازی با خرگوش در خانه را به ساده‌ترین روش ممکن بیاموزید!

قسمت دوم: محل مراقبت از گربه کور

 1. برای مراقبت از گربه کور موانع موجود در خانه را کم کنید. از آن جایی که ممکن است گربه شما برای اولین بار در هنگام سفر کردن شما، تنها در خانه بماند، باید به بهترین روش، موانع موجود در خانه را حذف کنید. چراغ های خانه را روشن بگذارید. این کار، کمک می کند تا گربه، بدون برخورد کردن به دیوارهای خانه حرکت کند. راه های مختلفی برای به حداقل رساندن موانع برای مراقبت از گربه کور وجود دارد. مانند:

بیشتر بخوانید: سگ نژاد سیبرین هاسکی (Siberian Husky) هر آنچه که باید راجع به این نژاد بدانید!

 • مبلمان را از وسط خانه جا به جا کنید و کنار دیوار قرار دهید.
 • خانه را تمیز کنید و به هم ریختگی ها را سر و سامان دهید.
 • به کودکان خود آموزش دهید که بعد از بازی کردن با اسباب بازی هایشان، آن ها را جمع کنند.
 1. محیط را ساکت و آرام نگه دارید. از آن جایی که گربه شما دیگر از بینایی خود برای تعیین اینکه چیزی یا کسی برای او تهدید است یا خیر، استفاده نمی کند؛ ممکن است بیشتر از زمانی که هنوز بینایی خود را از دست نداده بود، از صداهای بلند بترسد. با اجتناب کردن از ایجاد سرو صدای بلند و درخواست همین امر از دیگران، می توانید کمک بزرگی در راستای ایجاد احساس آرامش و امنیت به گربه خود کنید. اگر به طور تصادفی سرو صدای بلندی ایجاد شد، حتما گربه خود را با خوشحال کردن و حرف زدن با او آرام کنید. برخی از پیشنهاد های ما برای حفظ محیطی آرام برای مراقبت از گربه کور عبارتند از:

بیشتر بخوانید: آشنایی با سگ نژاد داشهوند dachshund

 • به جای پایین آمدن یا پریدن ناگهانی از روی صندلی، خیلی آرام این کار را انجام دهید.
 • برای صدازدن کسی، روی پله ها ندوید و با جیغ و داد، نام او را نبرید.
 • درب های ورودی و کمدها را به آرامی باز و بسته کنید.
 1. با گربه خود صحبت کنید. از آن جایی که گربه، دیگر نمی تواند شما را در هنگام ورود به اتاق ببیند؛ می توانید برای این که متوجه حضور شما شود، صدایش کنید یا با خودتان صحبت کنید. زمانی که برای گربه وقت می گذارید و غرق او می شوید، احساس آرامش و امنیت بیشتری به او دست می دهد. برای مراقبت از گربه کور همچنین ضمن حرف زدن با او می توانید از هیجان زده شدنش در صورت احساس وجود حیوان خانگی دیگر در خانه جلوگیری کنید. به این ترتیب، گربه، با احساس حضور شما قبل از لمس کردنش، کمتر شگفت زده خواهد شد.
 2. در هنگام بیرون بردن گربه از خانه، باید توجه بیشتری نسبت به او و امنیت او داشته باشید. اگر گربه شما قبل از کور شدن، تنها از خانه بیرون می رفت؛ از این به بعد باید در تمام طول مدتی که گربه بیرون است، شما کنارش باشید. مطالب گفته شده به معنای محدود کردن گربه نیست، بلکه به این معنی است که به او اجازه دهید تحت نظارت شما از کارهایی که می خواهد بیرون از خانه انجام دهد، لذت ببرد.

بیشتر بخوانید: سگ نژاد ژرمن شپرد و هر آنچه که باید راجع به این نژاد بدانید!

 • سعی کنید گربه خود را برای هواخوری به یک باغ محصور و کوچک ببرید تا خطرات احتمالی به حداقل برسد.
 • برای مراقبت از گربه کور ، قلاده تهیه کنید تا بتوانید در مواقع ضروری و خطرناک، او را مهار کنید و از سرگردانی اش جلوگیری کنید.
 • اگر شما به هنگام بیرون رفتن گربه از خانه قادر به نظارت بر او نیستید، به او اجازه خارج شدن از خانه را ندهید.

 

قسمت سوم: مراقبت از گربه کور

 1. به دستورالعمل های دامپزشک درباره مراقبت از گربه کور خود توجه کنید. اگر کوری گربه شما با علائمی که دارد، تشخیص داده شود، نیاز به درمان خاص، دارو یا سایر وسایل درمانی دارد. شما باید از نکات مراقبتی که دامپزشک می گوید، پیروی کنید. اگر کوری گربه شما به دلیل مشکلات جسمانی دیگر است، تا زمانی که آن مشکل برطرف نشود، بهبود نخواهد یافت. اگر روز به روز وضعیت گربه شما بدتر می شود و با وجود شروع درمان، بهبودی حاصل نمی شود، حتماً با دامپزشک خود تماس بگیرید و وضعیت او را گزارش کنید.
 • این نکته را نیز باید بدانید که بعضی از اشکال کوری در گربه ها با دارو و مراقبت های ویژه هم بهبود نمی یابند و ممکن است گربه شما برای بقیه زندگی اش کور باشد. اما او هنوز هم می تواند یک زندگی شاد داشته باشد، پس همچنان او را مانند قبل دوست داشته باشید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با سگ نژاد مالتیز maltese

 1. با گربه خود بازی کنید، توجه کنید که او هنوز هم طبیعی است. حتی اگر گربه شما کور هم باشد، هنوز هم می خواهد همه کارهایی را که یک گربه دوست دارد، انجام دهد؛ مانند بازی کردن. اگر می خواهید برای او اسباب بازی بخرید؛ به سراغ اسباب بازی های مناسب برای گربه های نابینا بروید. همچنین بازی های دیداری را به بازی های شنیداری تبدیل کنید؛ مانند بازی دنبال صدا رفتن. هر چیز گردی که صیقلی باشد و از خودش صدا پخش کند، می تواند سرگرمی خوبی برای گربه نابینای شما باشد.
 • سعی کنید اسباب بازی هایی بخرید که مانند یک موش یا پرنده کوچک، پر سرو صدا باشد. گربه شما می تواند با خوشحالی زیاد با این نوع اسباب بازی ها بازی کند.
 1. مراقبت از گربه کور خود را به عنوان یک وظیفه قبول کنید. به طور مرتب او را تمیز و آراسته نگه دارید، به او غذاهای مغذی بدهید، درمان او را زیر نظر داشته باشد و به طور منظم برای چکاپ نزد دامپزشک خود ببرید. به بینی و گوش های گربه توجه داشته باشید، در حال حاضر، این حواس هستند که ادامه زندگی او را رقم می زنند.
 • آب و غذای گربه را همان جایی که نگهداریش می کنید، قرار دهید.
 • اضافه کردن یک ظرف خاک دیگر به عنوان دستشویی، کار را برای گربه راحت تر می کند. اکنون، او بهتر می توان به این دو ظرف دسترسی داشته باشد.

 

نویسنده: فائزه قربانی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا