دانستنی‌های سلامتی

مراقبت از بچه گربه ها چگونه است ؟

مراقبت از بچه گربه

داشتن بچه گربه در خانه هیجان انگیز است، اما تغذیه و تمیز کردن و مراقبت از بچه گربه و نحوه ارتباط با آن ها در سن نوجوانی بسیار مهم است.

۶+

داشتن بچه گربه در خانه هیجان انگیز است، اما تغذیه و تمیز کردن و مراقبت از بچه گربه و نحوه ارتباط با آن ها در سن نوجوانی بسیار مهم است. وقتی بزرگ شدن بچه گربه های نوزاد به خوبی پیش رود، مادرشان کار سختی را انجام داده است. متاسفانه ممکن است مادر به صورت غیر منتظره فرزندان خود را ترک کند. شما باید نیازهای بچه گربه ها را از لحاظ مراقبت های بهداشتی، تغذیه و اجتماعی شدن درک کنید. در ادامه در نت نوشت نحوه مراقبت از بچه گربه ها را برای شما خواهیم گفت.

مراقبت از بچه گربه

وقتی برای بازی با بچه گربه تان در روز تنظیم کنید

روش اول برای مراقبت از بچه گربه :

برای کمک به گربه مادر در بهبود تولد و نگهداری از فرزندانش :

۱. محل تولد فرزندان را محیا کنید. گربه ماده شما محل هایی را انتخاب می کند که در آن احساس امنیت می کند. به هر حال، جعبه مقوایی بزرگ را بگذارید، آن را در کنار مادر قرار دهید و با ملافه گرم کنید. غریزه به او می گوید که یک نقطه پنهانی آرام پیدا کند مانند: زیر تخت، پشت مبل یا داخل کابینت آشپزخانه.

بیشتر بخوانید: بیماری های گربه و گربه بیمار را چگونه تشخیص دهیم؟

۲. در مراقبت از بچه گربه توجه داشته باشید در طول تولد و دو روز اول مزاحم نشوید. ۴۸ ساعت اول وقت حیاتی برای رابطه مادر با بچه گربه ها است. اگر او را زیر تخت خود دیدید آنجا را ترک کنید. جدا کردن بچه گربه های تازه متولد شده، به مادر استرس می دهد و در بدترین حالت می تواند آنها را ترک کند (یا رد کند)

۳. گربه مادر و بچه گربه ها را به همراه آب و غذایشان در یک اتاق تنها بگذارید. مادر نمی خواهد که بچه هایش را برای مدت طولانی در دو هفته اول زندگی خود ترک کند. همیشه مواد غذایی و آب را در فاصله کم از لانه اش قرار دهید و در صورت امکان یک سینی بستر را در یک اتاق قرار دهید تا بتواند نزدیک بچه گربه ها باقی بماند. اگر غذا در اتاق دیگری باشد، برخی از مادران گرسنه می شوند و در نتیجه برای پیدا کردن  غذا بچه گربه های نوزادشان را ترک می کنند.

بیشتر بخوانید: درمان استفراغ در گربه ها و بررسی دلایل این مشکل

۴. تغذیه بیشتر مادر: او برای تامین شیر بچه گربه های خود نیاز به تغذیه بیشتری دارد. انرژی و کالری غذای بچه گربه بیشتر از گربه بالغ است و در مراقبت از بچه گربه نباید این مهم از قلم بیفتد.

۵. تمیز کردن را به مادر بسپارید. غریزه به تمیز کردن لانه کمک می کند. بچه گربه های تازه متولد شده کنترل دفع ادرار خود را ندارند، بنابراین مادر باید قبل و بعد از تغذیه آنها را لیس بزند. به این ترتیب او لانه را تمیز نگه می دارد. سعی کنید برای مراقبت از بچه گربه شلوغی لانه را به حداقل ممکن برسانید. اگر ملافه خیس می شود، صبر کنید تا مادر بیرون بیاید بعد ملافه های کثیف را بیرون بیاورید و ملافه تمیز را جایگزین کنید.

۶. اطمینان حاصل کنید که بچه گربه ها همه پرستاری می شوند. اگر گربه مادر حضور داشته باشد، باید از بچه گربه ها بلافاصله پس از تولد آخرین بچه گربه پرستاری شود. بچه گربه های تازه متولد شده بیشتر وقت خود را صرف خواب می کنند، باید هر ۲-۳ساعت توسط پرستار بیدار شوند. اگر پرستاری نمی شوند، یا از مادرشان دور هستند،باید با مکمل تغذیه  شوند.

بیشتر بخوانید: گربه ها دنیا را چگونه می بینند ؟

۷. عقیم کردن گربه مادر: پس از اینکه پرستاری گربه مولد تمام شد (بچه گربه ها پس از ۸ هفته از شیر گرفته شدند) گربه را عقیم کنید.  این کمک می کند تا از تولد بچه گربه های ناخواسته جلوگیری شود و همچنین گربه‌ عقیم شده از سلامت بیشتری برخوردار است و این نکته را نباید در مراقبت از بچه گربه فراموش کنید.

توجه داشته باشید که گربه می تواند ۳-۴ روز پس از زایمان دوباره باردار شود.

۸. انگل ‌زدایی :بچه گربه ها در دو هفتگی باید ضد انگل بخورند، برای دریافت دارو و دوز مناسب با دامپزشک مشورت کنید.

روش ۲ مراقبت از بچه گربه :

مراقبت از بچه گربه های یتیم (۰ تا ۴ هفتگی)

۱. تغذیه بچه گربه ها با جایگزین شیر:

شیر خشک گربه (مانند Cimicat) را می توان از کلینیک دامپزشکی یا فروشگاه حیوان خانگی و یا به صورت اینترنتی خریداری کرد. یکی دیگر از جایگزین های  شیر، KMR است. این جایگزین با ترکیب مشابه شیر مادر است. جایگزین شیر، حاوی دستورالعملی برای چگونگی تغذیه در هر وعده غذایی است.  شیر گاو را به بچه گربه ندهید زیرا لاکتوز باعث ناراحتی معده بچه گربه می شود. اگر شما جایگزین شیر ندارید و یک بچه گربه گرسنه دارید، آب جوش خنک شده را توسط یک قطره چکان یا سرنگ به نوزاد گربه دهید تا بتوانید به کلینیک دامپزشکی یا فروشگاه حیوان خانگی مراجعه کنید. آب، بچه گربه را هیدراته نگه می دارد و شکم او را اذیت نمی کند.

بیشتر بخوانید: نگهداری از گربه و هر آنچه که باید برای نگهداری از گربه ها بدانید!

۲. برای تغذیه بچه گربه با شیر خشک از بطری مخصوص شیر خشک بچه گربه استفاده نمایید. در موارد اضطراری، از یک سرنگ کوچک برای ریختن شیر در دهان بچه گربه استفاده کنید.

۳. پس از هر وعده غذایی، بچه گربه را مستقیماً در برابر شانه خود نگه دارید یا یک دست را زیر شکمش قرار دهید و پشت آن را مالش دهید

۴. قبل و بعد از غذا دادن به بچه گربه، مقعدش را با یک دستمال یا پد گاز که به آب گرم  آغشته شده بشویید. این کار  باعث می شود بچه گربه راحت تر دفع کند، در غیر این صورت او نمی تواند غذا را دفع کند. بچه گربه را روی یک  بستر نگه دارید و از حوله استفاده کنید تا بعد از هر وعده غذایی، اندام تناسلی و منطقه مقعدی گربه را مالش دهید. این کار را  تا زمان دفع ادرار ادامه دهید.

۵. زدودگی ها را از بین ببریم. ادرار باید زرد کم رنگ و بی بو باشد، و مدفوع باید قهوه ای مایل به زرد باشد. ادرار تیره و تند، نشانه ای از کم آبی است؛ مدفوع سبز نشانه ای از تغذیه بیش از حد است، در حالی که مدفوع سفید  نشان دهنده نارسایی احتقانی (یک مشکل جدی) است. اگر  نگرانی شدید است ؛ با دامپزشک خود تماس بگیرید. اگر بچه گربه به مدت ۱۲ ساعت ادرار نداشته باشد، بلافاصله به دامپزشک مراجعه کنید.بیشتر بچه گربه ها یک بار در روز دفع دارند، اما برنامه های فردی متفاوت هستند. اگر او بیش از دو روز دفع نکرد او را نزد دامپزشک ببرید.

بیشتر بخوانید: مراقبت از گربه کور ؛ چگونه از یک گربه کور مراقبت کنیم؟

۶. زمان غذا خوردن بچه گربه ها را دنبال کنید. در دو هفته اول زندگی، بچه گربه هر ۲-۳ساعت تغذیه می کند. بچه گربه با گریه کردن و بی قراری به شما می گوید که گرسنه است و به عنوان شکار به دنبال  نوک پستان است. یک بچه گربه در اغلب اوقات هنگام خوابیدن خواب می بیند و شکم گرد دارد.

۷. بچه گربه ها را با یک پد حرارتی تحت پوشش فرار دهید. بچه گربه های نوزاد (کمتر از دو هفته) نمی توانند دمای بدن خود را تنظیم کنند و معمولاً توسط مادر خود گرم می شوند. شما می توانید این وضعیت را با نگه داشتن آنها در پد گرم برای توله سگ یا بچه گربه ها شبیه سازی کنید. اجتناب از قرار دادن آنها در تماس مستقیم با پد: اگر بچه گربه در تماس مستقیم با پد حرارتی باشد، ممکن است در معرض خطر سوختگی یا گرما قرار گیرد. با این حال، این لنت ها معمولاً در پوشش پشم گوسفند محافظت می شوند، بنابراین نباید مشکلی پیش بیاید، به جز زمانی که پوشش را برای شستشو حذف می کنید، در این صورت جایگزین، یک حوله می شود.

۸. هرگز یک بچه گربه سرد را تغذیه نکنید اگر یک بدن بچه گربه احساس سردی کند، در مراقبت از بچه گربه شما باید او را به تدریج گرم کنید. یک بچه گربه زمانی ‌سرد به حساب می آید که گوش ها یا پدهای پای او خنک  لمس شود. انگشت خود را در دهان او قرار دهید: اگر احساس سردی داشته باشد، دمای بدن بچه گربه خیلی کم است، که می تواند تهدید کننده زندگی وی باشد. او را به آرامی گرم کنید: با قرار دادن او در یک پتو پشم گوسفند و نگه داشتن او در کنار بدن خود، به آرامی با دستان خود او را برای یک تا دو ساعت مالش دهید.

بیشتر بخوانید: میو میو کردن گربه چه معنی دارد؟

۹. درباره مراقبت از بچه گربه های یتیم بیشتر بدانید. شما می توانید با این مقاله شروع کنید. برای اطلاعات و پیشنهادات با دامپزشک تماس بگیرید. دامپزشک شما همچنین می تواند واکسیناسیون هایی را علیه بیماری های شایع و  کم خونی تجویز کند. بچه گربه ها را از ۲ هفتگی انگل زدایی می کنند و بسته به وضعیتشان می توانند آنها را از دو تا هشت  هفتگی واکسینه کنند. آنها ممکن است سیستم ایمنی ضعیف تری داشته باشند، زیرا بر خلاف دیگر بچه ها، آنتی بادی های شیر مادر خود را دریافت نمی کنند.

مراقبت از بچه گربه

مراجعه به دامپزشک را فراموش نکنید

روش ۳ مراقبت از بچه گربه :

اجتماعی شدن بچه گربه ها (۴-۸ هفتگی)

۱. شروع به ترک غذای نوزادی گربه:

اگر مادر در اطراف بچه گربه باشد فرایند از شیر گرفتن (تغییر جیره غذایی از شیر مادر به مواد غذایی جامد) به طور طبیعی از حدود چهار هفتگی اتفاق می افتد. در این مرحله، مادر از جویدن پستان توسط بچه گربه ها خسته می شود و از آنها دور می شود. به نوبه خود، بچه گربه های گرسنه گزینه های غذایی در اطراف  خود را بررسی می کنند و معمولاً مواد غذایی مادر خود را کشف می کنند. به محض شروع کردن بچه گربه ها به غذا خوردن، روند از شیر گرفته شدن آن ها شروع شده است.

بیشتر بخوانید: بهترین غذا برای سگ ، مغذی ترین سبزیجات و میوه ها کدامند؟

۲. آب کافی فراهم کنید:

بچه گربه ها تا زمانی که از شیر گرفتن شان (که حدود ۴هفتگی است)شروع شود به آب نیاز ندارند. هر یک از بچه گربه ها در این سن، باید دسترسی مداوم به یک کاسه آب کامل داشته باشند. این آب را هر وقت که کثیف می شود عوض دهید .

۳. غذای مخصوص بچه گربه را برای بچه گربه های خانگی قرار دهید:

۴. بچه‌ گربه هایتان را با معرفی چیزهای جدید به آنها، اجتماعی کنید:

اجتماعی شدن در طول سه تا نه هفتگی بسیار مهم است. در مراقبت از بچه گربه از دو تا سه هفتگی‌ هر روز  دگرگونی گربه تان را بررسی کنید. آنها را با مناظر مختلف و صداها مانند جارو برقی، سشوار، ریش تراش مردان، آشنا کنید. هر چیزی که فکر می کنید در طول این  شش هفته بیشتر به تجربیات بچه گربه می افزاید، گربه را با آن مواجه کنید. از توپ استفاده کنید، اشیاء رشته ای برای بازی کردن با آنها مناسب است، اما از اشیاء کوچک استفاده نکنید. (توجه داشته باشید که گربه ها ممکن است رشته یا نخ را بخورند ، بنابراین فقط در بازی تعاملی خود اجازه دهید. این یک خطر بالقوه خفگی می باشد.) اجازه ندهید که گربه تان دست را به عنوان اسباب بازی بداند ممکن است گاز بگیرد و به آن کماکان ادامه دهد و یک خراش یا زخم برای شما به ارمغان آورد.

بیشتر بخوانید: درمان اسهال گربه و برنامه ریزی غذایی گربه ها

۵. بسترهای غیر چسبناک را فراهم کنید:

یک نقطه بستر را  انتخاب کنید، یک بار بستر را به ادرار یا مدفوع بچه گربه آغشته کنید ،دفعات بعد احتمالاً گربه  از این نقطه استفاده خواهد کرد.  بچه گربه ها را پس از هر بار دفع، یا بعد از هر زمان که شروع به گرد کردن و خراش دادن کف برای آماده سازی جهت دفع بشویید. جعبه بستر را حداقل یک بار در روز تمیز کنید. یک جعبه را با کناره های کم ارتفاع انتخاب کنید تا بچه گربه ها بتوانند به راحتی داخل و خارج شوند.

۶. زمانی که دامپزشک اجازه می دهد، می توانید گربه را بیرون ببرید تا جست و جو‌ کند:

زمانی که بچه گربه کمی گرسنه است، اسمش را فرا بخوانید و غذا را به او نشان دهید. این به بچه گربه یادآوری می کند خارج از منزل برایش‌ سرگرم کننده است در حالی که مقصد نهایی او همیشه خانه شما خواهد بود.

بیشتر بخوانید: چگونه بوی بد سگ را در خانه از بین ببریم؟

۷. به بچه گربه ها پاسخ دهید:

اگر قصد فروش بچه گربه ها را دارید، باید حداقل تا هشت هفتگی شان منتظر بمانید، اما دوازده هفتگی ترجیح داده می شود.

آنها را نزد دامپزشک ببرید. همیشه پیگیری کنید تا مطمئن شوید که بچه گربه ها واکسن خود را دریافت نموده اند و برنامه ریزی شده است که عقیم بشوند یا خیر. شماره تلفن را با صاحب جدید مبادله کنید تا بتوانید از وضعیت سلامتی گربه اطمینان حاصل کنید.

مراقبت از بچه گربه

آب کافی را همواره در اختیار گربه تان قرار دهید

روش ۴ مراقبت از بچه گربه :

مراقبت از بچه گربه در ۸ هفتگی و بعد از آن

۱. برای مراقبت از بچه گربه از پتو که مانند مادر و خواهر و برادر بچه گربه است برای مراقبت از بچه گربه کمک بگیرید. بوی پتویی که ‌بچه گربه با آن خوی گرفته کمک می کند تا گربه در خانه جدیدش به راحتی زندگی کند .

۲. از کسانی که مطلع هستند بپرسید غذای بچه گربه چیست. این را برای چند روز اول ارائه دهید، اما نباید نوع غذایش  تغییرات زیادی داشته باشد. همیشه تغییر غذای گربه را به تدریج انجام دهید: مقدار کمی از غذای سابقش را با مواد غذایی جدید جایگزین کنید، مقدار آن را به آرامی در طول یک هفته افزایش دهید. اگر بچه گربه غذای خشک بخورد، باید تمام روز کاسه اش پر باشد و اگر غذای مرطوب می خورد، هر ۶ ساعت یک وعده غذایی کوچک به او بدهید. بچه گربه تا یک سالگی باید از غذای مخصوص بچه گربه تغذیه نماید.

۳. آب فراهم کنید. بچه گربه هایی که بیش از چهار هفته سن دارند نیاز به آب دارند، بنابراین آب تمیز باید همیشه در دسترس باشد. بچه گربه ها تمایل بیشتر به آبی دارند که در کنار کاسه غذا قرار نگیرد.گربه را با قرار دادن کاسه های آب در نقاط مختلف  خانه تشویق کنید.

بیشتر بخوانید: تربیت سگ ، چگونه از واغ واغ کردن بی موقع سگ جلوگیری کنیم؟

۴. خانه را به آرامی به بچه گربه نشان دهید. در ابتدا فقط یک اتاق بچه را باز کنید: کل خانه در روز اول خیلی غم انگیز خواهد بود. یک تخت را تنظیم کنید (ترجیحاً دارای یک سقف باشد تا بچه گربه در یک لانه بی خطر باشد)، غذا و آب در یک گوشه اتاق و سینی بستر در گوشه مقابل قرار دهید. او را راحت  بگذارید. این یک روز بزرگ برای بچه گربه است، بنابراین اجازه دهید خواب او تنظیم شود.

۵. به همان اندازه که به گربه توجه دارید زمان زیادی صرف نظافت، بازی کردن و تعامل با بچه گربه  کنید. این به او کمک می کند تا به یک بزرگسال دوست داشتنی و اجتماعی تبدیل شود.

۶. بچه گربه و اموال خود را ایمن نگه دارید. کابل ها و دستگاه های الکتریکی را از دسترس اطفال خارج کنید تا از جویدن آنها جلوگیری شود. قفل کودک ممکن است سرمایه گذاری عاقلانه ای برای کابینت ها باشد.

بیشتر بخوانید: نگهداری از ماهی گلی یا گلدفیش برای رسیدن به هفت سین سال آینده!

۷. برای مراقبت از بچه گربه حتما ویزیت دامپزشک برنامه ریزی داشته باشید. در ۹ هفته بعد از تولد، بچه گربه می تواند اولین واکسن خود را دریافت کند. این زمان، زمانی ایده آل برای برای بررسی او توسط دامپزشک، انگل زدایی و تزریق واکسن است. واکسن پایه بچه گربه شامل حفاظت در برابر آنفلوانزای گربه و بیماری عفونی است. همچنین گزینه ای برای واکسیناسیون بچه ها در برابر لوسمی وجود دارد.

نویسنده: شادان هاشمی

۹ دیدگاه

9 دیدگاه

 1. Avatar

  مهناز

  ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ at ۲۰:۵۰

  وای من عاشق گربهام دوسشون دارممممم

  ۴+
 2. Avatar

  شیوا جعفری

  ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ at ۲۰:۵۵

  نوشته‌ی تقریباً خوبی بود. اما هردوست‌دار حیواناتی میدونن که خرید و فروش اونها به هر شکلی باعث منضرر شدن این موجودات دوست داشتنی میشه. از سوی دیگه در شهرهایی مثل کرج‌و تهران اصلا به صلاح نیست که گربه‌ها برای تفریح به خارج خونه بره بشن. نکته‌ی ممهم دیگه اینه بچه گربه‌ها فقط تا یه سنی تنهایی رو تحمل میکنن، بعد از اون چه عقیم شده باشن چه نشده باشن دنبال یه همزبای(نه یک جفت) میگردن.

  ۲+
 3. Avatar

  Minion

  ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ at ۱۶:۱۳

  سلام من ی بچه گربه دارم بی مادره تازه دیروز پیداش کردم قشنگ میتونا راه بره ورجه وورجه زیاد داره شیر میدم بهش باسرنگ نمیخوره نمیدونم چ غذایی بدم بهش بخوره ۲روزه چیزی نخورده مدفوع یاادرار نمیکنه سرماخورده عطسه میکنه اگه میشه راهنماییم کنید ممنون

  ۲+
  • Avatar

   یاشار

   ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ at ۰:۴۰

   سلام شیر بدون لاکتوز با آب رقیق کنید با دمای ولرم طوری که شکم گربه به پایین باشه بهش بدین .به هیچ عنوان نباید به کمر یا پشت بخوابه.
   دستمال گرم یا کمی با آب گرم آغشته به مجرای دفعش بچسبانید و یکم تکون بدین تا تحریک شه دستشویی کنه
   قطره پادیلاک روزی ۴ قطره بهش بدین کمک میکنه به دستشوییش
   حتما گرم نگهش دارین

   ۱+
 4. Avatar

  خورشید

  ۸ مرداد ۱۳۹۸ at ۱۵:۴۹

  ببخشید من گربم دو ماهست و اصلا نمیزاره بهش دست بزنم
  به محض اینکه بهش دست میزنم(فقط سرشم نوازش میکنم)شروع میکنه بو کشیدن دستمو و بعدشم گاز میگیره
  حتی وقتی من خوابم و کاری باهاش ندارم میاد همه جامو گاز میگیره
  نمیدونم چیکار کنم واقعا میشه راهنمایی کنین

  ۴+
  • Avatar

   مبینا

   ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ at ۲:۳۹

   اصلن عجله نکن گربه ها دیر اعتماد میکنن و از سر شرو نکن اول بع بدنش دست بزن و اینک بضی گربه ها ی دستی که باهاشون با دست بازی شده عادت کردن ب گاز گرفدن و اگ اینجوری باشه باید این اخلاقو ازش بگیری

   ۰
 5. Avatar

  Saghar

  ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۲:۲۵

  سلام
  من یک بچه گربه رو از جلوی در خونمون پیدا کرده چشماش هنوز باز نشده چهار روزی هستش که اوردیمش خونمون روز اول دستشویی کرد ولی دو روز بود که دستشویی نکرد بردیمش دامپزشکی گفتن زیاد شیر دادی شکمش باد کرده یه قطره روغن زیتون بهش بدین دادین هیچ تعقیری نکرد بعد داخل گوگل خوندم نوشته بود با روغن زیتون مقعدش رو بمالین تا دستشویی کنه کردم دستشویی کرد ولی باز از دیشب تا الان دستشویی نکرده پنبه هم نزدیک مقعدش میبرم جیغ میکشه شکمش هم هنوز بار داره و نمیتونه باهاشو قشنگ کنارش بزاره

  ۲+
 6. Avatar

  نسرین

  ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۷:۱۴

  سلام من یک بچه گربه دو هفته ای دارم
  با سرنگ بهش شیر خشک میدم
  خیلی شیطونه و وجه وورجه میکنه
  من تازه یک روزه که این کوچولو رو گرفتم
  و اون توی این یک روز اصلا ادرار و مدفوع نکرده
  و من خیلی نگرانشم
  لطفا کمک کنید و به من بگید که چه کار کنم

  ۴+
  • Avatar

   مبینا

   ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ at ۲:۳۷

   با سرنگ نده ممکنه بپره تو گلوش‌براش شیشه شیر بگیر و‌بعد نیم‌ساعت از غذا دادن بهش٫با به پد یا دسمال نم دار خیلی اروم ب صورت رفت و برگشتی ماساژ بده ناحیه مقعدو و‌بعد میبینی ک‌دسمالت حسابی خیس شده

   ۱+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا