حیوانات خانگی

راهنمای کامل نگهداری از ماهی گلد فیش برای رسیدن به هفت سین سال آینده!

چگونگی نگهداری از  ماهی قرمز (گلد فیش)

اگر بعد از تعطیلات عید همچنان ماهی قرمز یا گلد فیش سفره هفت سین هنوز زنده و سرحال است و تنگ اش حال و هوای خوبی به خانه شما داده ما پیشنهاد می کنیم روش صحیح نگهاری از ماهی قرمز ای گلد فیش را بیاموزید. برای اطلاع از شرایطی که با رعایت آن می توانید از این ماهی به خوبی نگهداری کنید، با نت نوشت همراه باشید.

اگر بعد از تعطیلات عید همچنان ماهی قرمز یا گلد فیش سفره هفت سین هنوز زنده و سرحال است و تنگ اش حال و هوای خوبی به خانه شما داده ما پیشنهاد می کنیم روش صحیح نگهاری از ماهی قرمز ای گلد فیش را بیاموزید. برای اطلاع از شرایطی که با رعایت آن می توانید از این ماهی به خوبی نگهداری کنید، با نت نوشت همراه باشید.

گلد فیش یکی از رایج ترین، معروف ترین و همین طور در دسترس ترین ماهی ها، از بین ماهی های موجود قابل نگهداری در خانه است. علاقه مندان به تکثیر و پرورش ماهی تقریباً بیش از دو هزار سال است که مجذوب این موجودات زیبا و براق شده اند. در نتیجه از این آبزیان هزاران گونه مختلف وجود دارد.

گلد فیش یک حیوان خانگی عالی هم برای کسانی که تجربه نگهداری از آبزیان را دارند و هم کسانی که به تازگی آکواریوم خریده اند، می باشد. جزئیات مربوط به نگهداری از ماهی گلد فیش را در ادامه بخوانید.

 

ماهی گلد فیش را در چه مکانی نگهداری کنید؟

گلد فیش هایی که در بازار رایج هستند یکی از بیش ترین گونه ها می باشند و طول آن ها به ۱۸ اینچ هم می رسد. تجربه ها نشان داده است که برای یک عدد ماهی گلد فیش، ۴۰ گالن (کوچک ترین ظرفیت موجود از گالن) و برای دو ماهی معادل ۵۵ از این گالن ها استفاده شود. از طرف دیگر گلد فیش هایی از گونه Fancy، به خوبی می توانند در ۲۰ گالن آب هم بمانند و این مقدار برای یک جفت از ماهی ها باید به ۳۰ گالن برسد.

اگرچه، نگهداری از یک گلدفیش در تنگ ماهی هم امکان پذیر است، اما این گونه از ماهی ها آب را به سرعت کثیف می کنند و اگر آن ها را در تنگ نگه می دارید، در فاصله زمان های کوتاه تری نسبت به آکواریوم باید آب آن را تعویض کنید. از دیگر معایب تنگ می توان به اندازه کوچک آن نسبت به آکواریوم نام برد، که به این دلیل نمی توان در آن از سیستم های فیلتر و تصفیه استفاده کرد. به علاوه طراحی کروی شکل آن مانع از این می شود که محیط مناسبی جهت تبادل کافی اکسیژن وجود داشته باشد.

زمانی که در خانه تان یک محیط مناسب برای نگهداری ماهی گلد فیش پیدا کردید؛ باید تمام زاویه ها و شرایط را در نظر بگیرید. نخست اینکه آیا در نزدیکی آن دستگاه های سرمایشی و گرمایشی وجود دارد؟ آکواریوم را نباید در محلی که دما مرتب تغییر می کند قرار دهید. همچنین آکواریوم شما باید به دور از پنجره باشد؛ زیرا اگر نور محیط زیاد باشد، ممکن است زمینه رشد جلبک ها فراهم شود. به علاوه، باد و گرد و غبار در اطراف پنجره ها بیشتر است. اگر مکانی که انتخاب کرده اید، آفتاب گیر است، از یک لایه محافظ مانند برای ایجاد سایه روی آن و جلوگیری از تابش مستقیم نور استفاده کنید. همچنین اگر در خانه تان بچه خردسال و یا دیگر حیوانات خانگی (مخصوصاً گربه) دارید، محلی را انتخاب کنید که دور از دسترس آن ها باشد.

 

نگهداری از  ماهی قرمز (گلد فیش)

نگهداری از  ماهی قرمز یا گلد فیش

 

آبی که در تنگ نگهداری ماهی گلد فیش می ریزید باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

آبی که در محل نگهداری از ماهی ها می ریزید، باید دارای خصوصیات ویژه ای باشد. آب لوله کشی به وسیله تصفیه هایی به آب بدون کلر تبدیل می شود، همانند  TetraAquaSafe و تصفیه آب API Aquariu. برای تنگ ماهی های کوچک تر می توانید از بطری های آب سوپر اکسیژنه استفاده کنید. این وسایل در پت شاپ های محلی موجود است.

این مسئله بسیار حائز اهمیت است که هیچ گاه آب لوله کشی را بدون فرآیند تصفیه در آکواریوم نریزید. زیرا کلر موجود در آب و دیگر فلزات سنگین و آلودگی های موجود در آن باعث کشته شدن ماهی شما خواهد شد.

محل نگهداری ماهی را تا آخر پر از آب نکنید. به اندازه ۲ اینچ از بالای آن فضای خالی وجود داشته باشد به این دلیل که اگر ماهی بپرد، فضای خالی باشد و به بیرون پرتاب نشود.

ماهی گلد فیش بیشتر دوست دارد که در آب با دمای پایین باشد اما آب ولرم هم برای آن ها مناسب است. دمای آب مناسب جهت زندگی گلدفیش های رایج در بازار بین ۶۵ تا ۶۸ درجه فارنهایت است. دمای آب ایده آل برای گلد فیش های Fancy، از ۶۵ الی ۷۲ درجه فارنهایت است. یک بخاری مخصوص آب و یک ترموستات در ظرف نگهداری از ماهی ها قرار دهید که از بابت دمای داخل آکواریوم خیالتان راحت باشد. (ترموستات را در خلاف جهت بخاری آبی قرار دهید) در زمان خرید بخاری آبی، یکی از نمونه های منطبق با سایز و اندازه آکواریومتان را انتخاب کنید.

بعضی از مردم تمایل دارند که ماهی های گلد فیش را به همراه دیگر ماهی های آکواریومی نگه دارند، این کار توصیه نمی شود. یک سری از ماهی ها هستند که دمای مناسب زندگی آن ها و نیاز غذایی که دارند نزدیک به سبک گلدفیش ها است؛ اما باز هم گلد فیش باید در دمایی گرم تر از سایر ماهی ها بماند.

ماهی گلد فیش چه چیزهایی می خورد؟

در طبیعت و زمانی که گلد فیش ها آزادانه زندگی می کنند، چیزهایی همچون گیاهان دریایی، تخم ماهی، کرم های دریایی، خرچنگ های کوچک و حتی ماهی های کوچک دیگر را می خورند. اما به عنوان ماهی که در آکواریوم نگهداری شود، مانند قبل همه چیز خوار است اما باید غذاهای مخصوص به خودش را به او بدهید. همه انواع غذاهای ماهی به طور یکسان ساخته نشده اند، و مواد مغذی که درون غذاهای مخصوص برای دیگر انواع ماهی های آب شور یا شیرین ساخته شده است با مواد مغذی غذاهایی که برای گلد فیش ساخته می شوند، متفاوت است. به طور کلی، غذاهای مخصوص ماهی های گلد فیش دارای پروتئین کمتر و کربوهیدرات بیشتری نسبت به غذای دیگر ماهی هاست و این دلیل دیگری است که چرا نباید از غذاهای بتا برای گلد فیش خود استفاده کنید. ماهی شما ممکن است این غذا را بخورد اما مواد مغذی مورد نیاز او تامین نخواهد شد. به علاوه، غذاهایی که انسان ها می خورند مانند برنج، نان، کراکر، بیسکوییت یا سیب زمینی برای ماهی ها توصیه نمی شود.

از بین انواع غذاهای مخصوص گلد فیش،که به صورت ریز و خرد شده ویا قرص هستند، یکی از این دو نوع و یا مخلوطی از هردو را انتخاب کنید. به این مورد توجه کنید که ماهی شما به اندازه ای رشد کرده باشد که بتواند قرص را ببلعد و به یاد داشته باشید که غذاهای خرد شده به محض این که بسته بندی آن ها باز شود، ارزش غذاییشان به مرور کم خواهد شد؛ در حالی که قرص ها ارزش غذایی به مراتب بهتری دارند. مورد دیگری که وجود دارد این است که می توانید برای تغذیه گلد فیش از سبزیجات بخارپز استفاده کنید (البته حتماً باید به صورت تکه های کوچک برش خورده باشند) مانند نخود سبز، هویج، پرتقال، کدو سبز، میگوهای کوچک خشک شده و کرم های کوچک. برای گلد فیش ها از غذاهای خشک و فریز شده به جای غذای تازه استفاده کنید تا باکتری های موجود در آن جهت پیشگیری از از ابتلا و انتقال بیماری از بین بروند.

 

نگهداری از  ماهی قرمز (گلد فیش)

نگهداری از  ماهی قرمز (گلد فیش)

 

هر چند وقت یک بار باید به ماهی گلد فیش غذا داد؟

اگر ماهی گلد فیش در خانه دارید، می توانید به راحتی و بدون نگرانی به مسافرت بروید؛ زیرا این گونه از آبزیان می توانند تا دو هفته بدون غذا زندگی کنند. البته اگر تصمیم دارید که در یک مقطع زمانی به سفر بروید، بهترین کار این است که از دستگاه های خودکار مخصوص غذا دادن به ماهی ها استفاده کنید.

همچنین این نکته بسیار مهم است که بیش از حد به ماهی خود غذا ندهید. معمولاً اندکی غذا را دو تا سه بار در روز به او بدهید؛ البته این مقدار بستگی به تعداد ماهی ها نیز دارد. اگر آن ها غذای خود را نخورند و این غذا به ته آکواریوم برود، غذا متلاشی شده و آب آکواریوم را کثیف و آلوده می کند. متابولیسم گلد فیش ها به کندی صورت گرفته و در دمای بالای آب این فرآیند سرعت می گیرد. پس اگر دمای هوای آکواریوم شما پایین است، باید حواستان به این نکته باشد که ماهی دیر به دیر تغذیه شود.

 

چگونگی تمیز کردن مخزن نگهداری ماهی گلد فیش

اگر یک آکواریوم بزرگ در خانه دارید که به سیستم فیلتر مجهز است، باید هر دو هفته تا چهار هفته یک بار آب آن را عوض کرده و آکواریوم را تمیز کنید. اما اگر در آب جلبک و یا آلودگی مشاهده کردید، باید در فاصله زمانی های کمتری آن را نظافت کنید. برای دیگر آکواریوم های کوچک و یا تنگ های ماهی که مجهز به سیستم های تصفیه و فیلتر نیستند، عوض کردن آب و تمیز نگه داشتن محیط نگهداری ماهی کافی است.

ابزارهای بسیاری وجود دارند که با آن ها می توانید شیشه آکواریوم را تمیز نگه دارید. مثلاً یک سری از آن ها به صورت مغناظیسی هستند که به دو طرف شیشه چسبیده و آن را تمیز می کند. هیچ گاه برای تمیز کردن محیط آکواریوم و وسایل تزیینی و دکوری درون آن از صابون و مواد شوینده استفاده نکنید. برای تمیز کردن آکواریوم یا تنگ ماهیتان وسایل دکوری درون آن را خارج کرده و با آب لوله کشی آن را بشویید. دقت کنید که در طی این فرآیند ماهی را از محیط زندگی اش خارج نکنید. تغییرات محیطی برای گلدفیش ها مناسب نیست. باعث ایجاد استرس و به دنبال آن مریضی می گردد.

شیشه آکواریوم را با یک دستمال یا کاغذ تمیز و یا به وسیله لوازم مخصوص پاک کردن آکواریوم، پاک کنید. با وسیله های مخصوصی که برای تمیز کاری شن وجود دارد، شن و ماسه کف را نیز می توانید تمیز کنید.

هنگامی که آب را عوض می کنید، اطمینان حاصل کنید که دمای آب به همان دمای محیط آکواریوم قبل از عوض کردن آب باشد.

حال که متوجه شده اید این ماهی ها چگونه هستند و نگهداری از این موجودات آبزی آسان است، پس منتظر نمانید! ما برای شما و حیوان خانگی کوچکتان روز های خوب و شادی را آرزو می کنیم!

 

 

نویسنده: زهرا اسلامی

 

منبع: petmd.com

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. یکتا

    ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ at ۲۰:۴۰

    0

    چقد ماهیامونو الکی از دست دادیم تا الان خیلی مطلب خوبی بود ??

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا