دانستنی‌های سلامتی

علت‌های خارش دستگاه تناسلی زنان و مردان و راه‌های درمان آن

دستگاه تناسلی

علت‌های خارش دستگاه تناسلی زنان و مردان و راه‌های درمان ان. هیچ کس دوست ندارد هیچ نوع انگلی در بدن یا روی بدنش مخصوصا دستگاه تناسلی زندگی کند. ولی شپش lice بهترین جا برای زندگی را موها می داند.

۴+

خارش، اگزما، حساسیت در هر قسمتی از بدن ناراحت کننده است ولی در واژن و دستگاه تناسلی کلافه کننده. واژن به دلیل محیط مرطوب و تاریکی که دارد به سرعت در معرض رشد میکروب ها و قارچ قرار می گیرد که با خارش، قرمزی و گاهی لکه های قرمز رنگ همراه است. بعضی از این نوع خارش ها دردناک هم هست.

علت های وجود خارش در دستگاه تناسلی بانوان و  آقایان و زمان مراجعه به پزشک را در نت‌نوشت امروز بخوانید.

انگل

هیچ کس دوست ندارد هیچ نوع انگلی در بدن یا روی بدنش زندگی کند. ولی شپش lice بهترین جا برای زندگی را موها می داند. این اتفاق بیشتر در نوجوانان می افتد که به دلیل شرایط خاص بلوغ هنوز یاد نگرفته اند چه گونه بهداشت بدن خود را رعایت کنند. در صورت بروز هر نوع خارش در بدن بخصوص در موهای سر یا موهای زاید بدن آن هم شب ها باید به این انگل مشکوک شد و به پزشک مراجعه کرد.

عفونت

عفونت واژن یک مشکل بسیار رایج در زنان است. قارچ یکی از علت های بروز عفونت در زنان است. پوشیدن لباس های زیر و شلوارهای تنگ، شنا در استخرهای با آب آلوده، استفاده از لباس  های دیگران و عدم رعایت بهداشت مثل خشک نکردن واژن بعد از هر بار دست شویی یا عدم رعایت بهداشت در روابط زناشویی بخصوص از طرف آقایان؛ از علت های بروز عفونت قارچی است.

معمولا با استفاده از یک دوره آنتی بیوتیک و رعایت بهداشت و استفاده از کرم های واژینال این مشکل برطرف می شود. ولی برای پیشگیری از عفونت های قارچی شست و شوی و رعایت بهداشت از نکات بسیار مهمی است که می توانید از پزشک تان بخواهید آن ها را برای تان توضیح دهد. خیلی از مردان هم به این عفونت دچار می شوند که علامت آن خارش و قرمزی در نوک آلت تناسلی است و متاسفانه به دلیل عدم توجه آن را به راحتی به همسر خود انتقال می دهند.

حساسیت و بیماری خودایمنی

افرادی که سابقه حساسیت یا یکی از بیماری های خود ایمنی مثل پسوریازیس را دارند احتمال ابتلا آن‌ها به خارش دستگاه تناسلی زیاد است. شخص باید بررسی کند آیا بروز خارش بعد از استفاده از یک ماده مصنوعی مثل استفاده از کاندوم، یا لباس زیر غیر نخی یا خوردن یک غذای خاص بوجود می آید یا نه. در این صورت با رعایت نکاتی که برای بیماری های خود ایمنی وجود دارد این مشکل هم به راحتی برطرف می شود.

بیماری های آمیزشی

بیماری های آمیزشی

بیماری های آمیزشی

این بیماری ها بخصوص در افرادی که روابط آزادی دارند زیاد دیده می شود و خطرناک هم است چون به راحتی آن را به بقیه هم انتقال می دهند. سیفلیس یکی از این نوع بیماری ها است که با یک خارش ساده و کم بر روی دستگاه تناسلی آغاز می شود. زن و مرد هم نمی شناسد. به همین دلیل در خیلی موارد شخص آن را جدی نمی گیرد و به موقع برای درمان آن اقدام نمی کند. در صورتی که نقطه ها یا لکه های کوچک قرمز روشن در دستگاه تناسلی مواجه شدید به سرعت باید به پزشک مواجه کنید.

مراجعه به پزشک

با رعایت بهداشت، استفاده از شوینده هایی با pH مناسب که هم اکنون مخصوص شست و شوی آلت تناسلی در بازار وجود دارد،  خشک کردن بعد از هر بار دست شویی رفتن، استفاده از کرم های موضعی و جوشاندن لباس های زیر، شستن مرتب و ضدعفونی کردن لباس های زیر، شستن لباس های زیر به صورت جداگانه با دست و خشک کردن آن‌ها در آفتاب و هوای آزاد روش های ساده خوبی برای درمان و پیشگیری این نوع بیماری ها است.

به هیچ وجه لباس های زیر هیچ یک از اعضای خانواده را به همراه لباس های دیگر خودتان یا لباس های اعضای خانواده به صورت یک جا در ماشین لباس شویی نگذارید. همیشه لباس های زیر جداگانه با دست شسته شود.

به هر علتی علائمی را مشاهده کردید که همراه با خارش بود و با یکی دو روز درمان خانگی جواب نداد به سرعت به پزشک مراجعه کنید چون بیشتر عفونت ها در مراحل اولیه به راحتی درمان می شوند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا