حیوانات خانگی

نگهداری از گربه و هر آنچه که باید برای نگهداری از گربه ها بدانید!

نکات آموزشی گربه را جدی بگیرید

برای نگه داشتن آن ها در شرایط سالم و خوشحال شما باید بدانید که چگونه نگهداری از گربه را به بهترین حالت ممکن انجام داده و بهترین زندگی ‌ممکن را برای دوست جدید خود فراهم کنید.

۲۳+

گربه ها با شخصیت های بازیگوش، رفتار مهربان و چهره ای دوست داشتنی می توانند حیوان خانگی ایده آلی باشند. اما علی رغم تصور مردم نگهداری از گربه ها کار کم خرجی نیست. برای نگه داشتن آن ها در شرایط سالم و خوشحال شما باید بدانید که چگونه نگهداری از گربه را به بهترین حالت ممکن انجام داده و بهترین زندگی ‌ممکن را برای دوست جدید خود فراهم کنید. در ادامه با نت نوشت همراه باشید تا تمام نکاتی که باید قبل از خرید و حتی حین نگهداری از گربه بدانید را مرور کنیم.

نکات نگهداری از گربه ها

نکات نگهداری از گربه ها

نگهداری از گربه / بخش یک از چهار

یک گربه بخرید!

در ابتدا تصمیم بگیرید که یک بچه گربه می خواهید یا یک گربه بالغ، بچه گربه ها با نمک تر و وسوسه انگیز تر هستند. اما باید با خودتان صادق باشید که آیا قادر به مطابقت با این شرایط هستید یا خیر! و آیا این سطح از انرژی را دارید و می توانید مسئولیت آن را برعهده بگیرید یا خیر!

بیشتر بخوانید: بیماری های گربه و گربه بیمار را چگونه تشخیص دهیم؟

در نگهداری از گربه توجه داشته باشید که گربه های بالغ آرامتر از بچه گربه ها هستند ولی ممکن است در هنگام بچگی مشکلات رفتاری را داشته باشند. همچنین گربه های بالغ ممکن است شرایط پزشکی خاصی داشته باشند که شاید در بچه گربه ها این مشکل وجود نداشته باشد. بچه گربه ها اغلب باعث خراشیدگی بر روی پوست صاحبشان می شوند که باید در هنگام خرید و نگهداری از گربه به این نکته توجه کرد‌.

 • نگرانی های پزشکی را که ممکن است با خریدن یک گربه همراه باشد، در نظر بگیرید.

اگر از یکی از آنها خوشتان آمد حتما قبل از نگهداری از گربه درباره تاریخچه پزشکی آن بپرسید.

بیشتر بخوانید: درمان استفراغ در گربه ها و بررسی دلایل این مشکل

 • آیا می توانید از پس هزینه هایش بر بیایید؟

حتی اگر گربه ای سالم باشد با توجه به نژادش می تواند مشکلات ژنتیکی را از خود نشان دهد. برای مثال در نگهداری از گربه های نژاد flat-face مثل مانکس و اسکاتلندی مشکلات تنفسی رایج است. گربه هایی که از لحاظ نژاد خالص نیستند ظاهراً نسبت به گربه های ناخالص مشکلات پزشکی بیشتری دارند.

 • زمانی را برای گربه تان در نظر بگیرید.

گربه به اندازه سگ نیاز به پیاده روی روزانه ندارد ولی بدین معنی نیست که آن ها به زمان گذاشتن برایشان نیاز ندارند. آن ها هنوز هم حیوانات خانگی فعالی هستند که نیاز به بازی کردن زیادی دارند و همدم هایی هستند که مورد توجه قرار می گیرند‌. شما همچنین در نگهداری از گربه ها وقتی را صرف تمیز کردن جعبه و بستر و دادن غذا می کنید.

بیشتر بخوانید: مراقبت از بچه گربه ها چگونه است ؟

متوسط عمر یک گربه خانگی ۱۳ تا ۱۷ سال است و باید تعهد بلند مدتی را قبول کنید.

 • هزینه هایش را محاسبه کنید.

قبل از نگهداری از گربه توجه داشته باشید که هزینه خانه ای که برایش میگیرید تا در آن عادت کند از بسته به ظاهر و امکانات و برند می تواند از ۱۰۰ تا ۱ میلیون تومان برای شما آب بخورد.

علاوه براین، هزینه هایی برای غذا، بستر، اسباب بازی و هزینه های پزشکی وجود دارد که به طور منظم باید پرداخت شود. سازمان ASPCA تخمین می زند که در اولین سالی که شما مسئولیت نگهداری از گربه را به عهده دارید احتمالاً  ۱۰۳۵ دلار برای او خرج خواهید کرد. .(بعد از این که تجهیزات اصلی را خریداری کردید و معاینات اولیه پزشکی را دریافت کردید، این هزینه ها کاهش می یابد.)

سرپرستی یک گربه را از یک پانسیون در نظر بگیرید. پولی که شما برای او پرداخت می کنید نشان دهنده چیزی است که شما تهیه می کنید. به یاد داشته باشید واکسیناسیون کامل شده، مورد آزمایش قرار گرفتن سلامتی، عقیم شده یا نشده مواردی است که بر روی قیمت تاثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید: گربه ها دنیا را چگونه می بینند ؟

هر گربه رایگانی نیز می تواند این هزینه ها را برای شما داشته باشد اگر که صاحب او وظیفه شناس نبوده باشد.

 

نگهداری از گربه / بخش دو از چهار

آموزش خانگی به گربه

 • گربه را با استفاده از یک‌جعبه تشویق کنید.

اکثر گربه ها بستر‌ را به فضای کل‌ خانه ترجیح می دهند. زیرا بافت بستر مناسب تری دارد. ولی باید در مورد خرید مناسب ترین box برای آن، نکاتی را بدانید.

بیشتر بخوانید: مراقبت از گربه کور ؛ چگونه از یک گربه کور مراقبت کنیم؟

 • جعبه را در یک مکان آرام قرار دهید که گربه توسط سایر افراد، سگ ها و یا صدای بلند اذیت نشود.
 • جعبه را همیشه تمیز نگه دارید. حداقل یک بار در هفته زیر بسته را تمیز کنید و آشغال های آن را هر روز خارج کنید.
 • فضای مناسب را برای تعداد بیشتر گربه در نظر بگیرید .

اگر شما ۲ گربه یا بیشتر دارید به ۳ box نیاز دارید که در جاهای مختلف خانه قرار دهید چون ممکن است یکی از آنها سعی کند گربه دیگر فضای کمتری داشته باشد.

در نگهداری از گربه جعبه را در جای راحت قرار دهید. هیچ وقت گربه خود را هنگامی که از جعبه استفاده می‌کند، نترسانید. چون ممکن است یک ارتباط بد با محیط خودش ایجاد کند و دیگر از آن جعبه استفاده نکند. جعبه بزرگتر را ترجیح دهید، هرچند قیمت بیشتری داشته باشد. چون در آن بسیار راحت تر است.

برند بستر گربه خود را تغییر ندهید زیرا گربه ها تغییر ناگهانی را دوست ندارند. تغییر از یک بستر خاک رسی به نوع چسبنده یا برعکس می تواند باعث ناراحتی او شود و از بستر دیگر استفاده نکند. از بسترهای عطری به طور مداوم استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث شود به سمت box نرود.

بیشتر بخوانید: میو میو کردن گربه چه معنی دارد؟

 • گربه های جوان و مسن تر نیاز به توجه دارند.

در نگهداری از گربه به یاد داشته باشید که هنگام خارج شدن و وارد شدن بچه گربه ها و گربه های مسن تر به جعبه ای که بیش از حد بلند باشد، آرتریت یا سایر مشکلات را برای آنها ایجاد میکند.

 • استفاده از جعبه های کم ارتفاع در یک منطقه که برای بچه گربه ها قابل دسترسی باشد می تواند نیازهایش را تامین کند یا حتی می توانید جعبه های قابل تنطیم خریداری کنید.

برایش جایی برای کشیدن ناخن هایش در نظر بگیرید. چنگ زدن و خراش دادن از عادت های نرمال گربه هاست و نمی تواند با آموزش از آن جلوگیری کرد. اگر که این کار را زیاد انجام می دهد برای جلوگیری از چنگ زدن به مبلمان و وسایل چوبی خانه و غیره باید برایش محلی را برای این کار در نظر بگیرید که با این کار شما اجازه می دهید گربه رفتار سالم و طبیعی خود را داشته باشد.

 • او را از جستجو کردن مناطق ممنوع دور کنید.

در نگهداری از گربه ها توجه داشته باشید که گربه ها موجودات کنجکاوی هستند و ممکن است بر روی جاهایی بپرند که شما نمی خواهید. برای اینکه این کار را نکنند می توانید از صدا برای جلوگیری این کار استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: دلیل علمی درخشش چشم گربه در شب ! از چشم درخشان گربه ها در شب نترسید !

برای مثال محکم بگویید “نه”. با گذشت زمان باعث می شود که او از آن مناطق دوری کند.

یا می توانید از قوطی نوشابه ای استفاده کنید که از سنگریزه یا آب پر شده باشد. و هنگامی که گربه میخاست به آن مناطق وارد شود طوری که به او آسیب نرسد آن را به سمتش پرت کنید.

محصولات فرومون مخصوص گربه ها را در نظر بگیرید. این محصولات با فرومون ساختگی، هوا را از فرومون پر می ‌کند که به صورت اسپری یا پخش کننده های برقی وجود دارد که باعث می شود اضطراب آن ها کاهش یابد.

نکات آموزشی گربه را جدی بگیرید

نکات آموزشی گربه را جدی بگیرید

نگهداری از گربه / بخش سه از چهار

تصمیم بگیرید که چه نوع غذایی می خواهید به او بدهید.

غذاها انواع زیادی دارند: مثل غذاهای خشک ، نیمه مرطوب و کنسرو شده که معمول هستند. غذای خشک را به راحتی می توان ذخیره کرد اما گربه ها غذای نیمه مرطوب و کنسروی را بیشتر می پسندند.

نوع دوم می تواند آب بیشتری را به گربه برساند نسبت به غذای خشک اما در کل، غذای گربه بستگی به صاحبش دارد. در بعضی مواقع یک‌ گربه ممکن است بتواند از یکی از این نوع غذاها استفاده کند که باید در این مورد با دامپزشک خود مشورت کنید.

در نگهداری از گربه حتما یک نام تجاری از غذاهای گربه را انتخاب کنید. گربه ها مانند دیگر حیوانات دارای نیازهای خاصی هستند. آنها گوشتخواران اجباری هستند بدین معنی که آنها نیاز به پروتئین حیوانی دارند تا از عواقب شدید سوء تغذیه دور بمانند. از دامپزشک خود برای پیشنهادات در مورد غذای با کیفیت خوب سوال کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه ناخن سگ را کوتاه کنیم ؟

محصولات ارزانتر ممکن است به اندازه کافی مغذی نباشند و نتوانند گربه شما را سالم و شاد نگه دارند. غذاهایی که دارای مقادیر زیادی گوشت حیوانی مانند گوشت گاو ، مرغ ، بوقلمون یا ماهی باشند، انتخاب کنید.

همچنین به آمینواسیدهای مهم مثل تاُئورین و آرژنین و اسیدهای چرب مثل آراشیدونیک و اسید لینولئیک توجه کنید.

 • از دادن غذای خود به گربتان بدون مشورت با دامپزشک خودداری کنید. برخی از غذاهای انسانی می تواند گربه را بیمار یا حتی مثل شکلات مسموم کند.
 • راهنمای غذا دادن به گربه خود را دنبال کنید.

به طور کلی گربه ها با توجه به سن، وزن، سطح فعالیت تغذیه می شوند. آنها ترجیح می دهند غذای مکرر ولی کوچک در طول روز بخورند. در مورد چگونگی غذا دادن به گربه خود از دامپزشک خود سوال کنید. و به او بیش از حد غذا ندهید.

دستورات دامپزشک خود را به خوبی دنبال کنید و مطمئن شوید که گربه شما به اندازه‌ تحرک دارد. زیرا چاقی یکی از بزرگترین مشکلات سلامتی است که امروزه گربه ها را در بر گرفته است.

گربه های چاق بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند. وزن اضافه همچنین باعث آرتریت ، بیماری قلبی و سایر مشکلات سلامتی در گربه ها می ‌شود.

بیشتر بخوانید: چگونه بوی بد سگ را در خانه از بین ببریم؟

نگهداری از گربه / بخش چهار از چهار

او را سلامت نگه دارید.

برس کشیدن موهای او به مقدار موی او بستگی دارد. ممکن است شما فکر کنید آنها به برس کشیدن نیاز ندارند زیرا خود را لیس می زنند اما گربه های مو بلند به چندین بار برس زدن در هفته و گربه های مو کوتاه به هفته ای یکبار برس کشیدن نیاز دارند.

این کار به کاهش ریزش مو در خانه شما کمک می کند و خود گربه نیز کمتر دچار گلوله مویی می‌شود (مخصوصاً در گربه هایی که موی بلند دارند). از شانه هایی استفاده کنید که رشته های فلزی خوبی داشته باشند.این کار باعث می شود گره های موی او باز شوند.

 • وضعیت پوست او را هنگام شانه زدن بررسی کنید. حواستان به کک ها و سایر انگل های پوستی و همچنین قرمزی، توده ها،رگ ها و دیگر مشکلات پوستی باشد. اگر چیز مشکوکی مشاهده کردید به دامپزشک خود اطلاع دهید و در مورد چگونگی درمان و مراقبت سوال کنید.
 • سالانه توسط دامپزشک او را ویزیت کنید.

درست مثل هر عضو از خانواده، گربه شما نیز به چک آپ پزشکی منظمی نیاز دارد. برخلاف کودکان، گربه ها نمی توانند هنگامی که احساس خوبی ندارند، به ما اطلاع دهند. آنها به انسان ها برای آزمایشات پزشکی منظم تکیه می کنند تا سالم بمانند. بسیار مهم است که یک گربه حداقل یک بار در سال برای بررسی فیزیکی دندان‌ ها، گوش ها ، چشم ها، قلب، واکسن های تقویت کننده و درمان های ضدانگلی نزد دامپزشک برده شود .

بیشتر بخوانید: تربیت سگ ، چگونه از واغ واغ کردن بی موقع سگ جلوگیری کنیم؟

همه صاحبان گربه ها باید در نظر داشته باشند که حیوان خود را واکسیناسیون کنند. FIE ، آنفولانزای گربه و ویروس لوسمی گربه سانان (FeLV) همه می توانند گربه هارا از بین ببرند (در صورتی که آلوده به ویروس شوند). بنابراین مهم است که از او محافظت کنیم.

شما همچنین میبینید که پانسیون های گربه ممکن است برای خدمات دهی ،از شما شناسنامه واکسیناسیون بخواهند و سپس به شما سرویس بدهند.

دامپزشک شما دقیقاً می داند که حیوان شما چه واکسنی نیاز دارد و آن را توصیه می کند.

اگر در مورد سلامت یا رفتار گربه خود نگران هستید، باید دامپزشک خود را در اسرع وقت ببینید. گربه های پیرتر ممکن است به ۲ بار ویزیت در سال توسط دامپزشک نیاز داشته باشند.

بچه گربه ها را بیشتر برای ویزیت توسط دامپزشک ببرید. درست مثل بچه انسان ، بچه گربه ها نیز نیاز بیشتری به ویزیت توسط دامپزشک دارند. حدوداً در سن ۸ هفتگی آن ها به ۲ تا ۳ بار ویزیت، واکسیناسیون و درمان ضد انگل نیاز دارند.

در کمترین حالت آن ها نیاز به واکسیناسیون دیستمپر گربه سانان و هاری دارند. دامپزشک شما ممکن است به خوبی از مزیت های واکسن های اختیاری برای شما توضیح دهد.

دامپزشک نیز بچه گربه را برای کک ‌و کنه گوش چک می کند و در صورت نیاز، درمان می ‌کند. مطمئن شوید که بچه گربه درمان انگلی را دریافت می‌ کند. اکثر بچه گربه ها کرم گرد دارند که می تواند رشد کند و به طور بالقوه به انسان منتقل شود.

بیشتر بخوانید: درمان اسهال گربه و برنامه ریزی غذایی گربه ها

گربه خود را عقیم کنید.

عقیم کردن او مزیت های زیادی دارد. می تواند باعث قطع شدن برخی از عادت های ناخواسته مثل پرسه زدن و اسپری کردن ادرار شود. از نظر فیزیکی او را از حاملگی های ناخواسته و بیماری هایی نظیر پیومتر محافظت می کند و عقیم کردن همچنین باعث کنترل جمعیت آنها می شود.

از دامپزشک خود درباره زمان عقیم کردن اون بپرسید ولی به صورت عمومی از ۲ تا ۶ ماهگی این کار صورت می گیرد.

گربه را به استفاده از مسواک عادت دهید…

گربه ها از بیماری های دندانی می توانند رنج ببرند. برای مسواک زدن گربه به مسواک نرم و برس و خمیردندان مخصوص حیوانات نیاز دارید.

هرگز از خمیر دندان انسان استفاده نکنید زیرا فلورایدی که در خمیر دندان انسانی وجود دارد می تواند برای گربه سمی باشد. با یک خمیر دندان عطری شروع کنید. دفعه بعد اجازه دهید خودش خمیر دندان را انتخاب کند و مزه مزه کند .

سپس انگشت خود را در طول لثه دندان های بالا قرار دهید .این کار را با مسواک ادامه دهید. فرچه مسواک را در طول خط لثه از دندان های فوقانی و با زاویه کمی بالا ببرید. از عقب به جلو بیایید و دایره های کوچک در امتداد خطوط دندان ایجاد کنید. به مدت ۳۰ ثانیه این کار را تکرار کنید.

در ابتدا سعی نکنید که مسواک را داخل دهان ببرید. اگر که او فقط اجازه می دهد که بیرون از دندان هایش را مسواک بزنید باز از هیچ  بهتر است. زیرا شما همچنان یکی از مهمترین قسمت های دندان را از بیماری نجات داده اید.

 • در صورت نیاز برنامه ای منظم برای مسواک اتخاذ کنید

حتی با بهترین تمیزکننده های دندان نیز همچنان گربه ها به برنامه دقیق تری برای تمیز کردن دندان ها نیاز دارند. تمیز کردن دندان ها در نگهداری از گربه به صورت حرفه ای باعث می شود که دامپزشک نیز بهتر بتواند او را ویزیت کند.

بیشتر بخوانید: نگهداری از ماهی گلی یا گلدفیش برای رسیدن به هفت سین سال آینده!

برخی از علائم و مشکلات دندانی در نگهداری از گربه عبارت است از:

بوی بد دهان، دندان های لق ، تغییر رنگ یا افتادن غذا هنگام برداشتن غذا ، کاهش اشتها ، کاهش وزن.

 • مطمئن شوید که گربه شما به اندازه کافی بازیگوشی می کند.

او به تعامل روزانه با شما نیاز دارد تا او را شاد و احساسی و از لحاظ جسمی متناسب نگه دارد.از اسباب بازی های گربه ، صحبت کردن و مراقبت از موی او برای صرف وقت با یکدیگر استفاده کنید. لیزر ، توپ ها، موش ها و اسباب بازی های پرنده ای شکل نیز راه های خوبی برای جذب گربه شما به بازی است.

واکسیناسیون گربه خود توسط دامپزشک را فراموش نکنید!

واکسیناسیون گربه خود توسط دامپزشک را فراموش نکنید!

 

نویسنده: احسان رستمی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا