دانستنی‌های سلامتی

روش مراقبت و نگهداری از طوطی کاسکو سخنگو (طوطی خاکستری آفریقایی)

طوطی کاسکو

طوطی کاسکو یا همان طوطی خاکستری آفریقایی، به طور خاص از هوش بالایی برخوردار و پرنده ای بسیار اجتماعی است و حتی استعداد خاصی در توانایی تقلید صدای انسان دارد. به هر حال باید از این موجود شگفت انگیز به دقت مراقبت و نگه داری شود تا سلامتی آن حفظ شده و شاد و پرانرژی بماند.

طوطی کاسکو یا همان طوطی خاکستری آفریقایی، به طور خاص از هوش بالایی برخوردار و پرنده ای بسیار اجتماعی است و حتی استعداد خاصی در توانایی تقلید صدای انسان دارد. به هر حال باید از این موجود شگفت انگیز به دقت مراقبت و نگه داری شود تا سلامتی آن حفظ شده و شاد و پرانرژی بماند. در ادامه در نت نوشت نحوه نگهداری طوطی کاسکو را به شما خواهیم گفت.

تعهد

طوطی خاکستری آفریقایی طوطی کاسکو حیوانی باهوش و دقیق

طوطی کاسکو حیوانی باهوش و دقیق

۱- به تاثیری که نگهداری از یک پرنده روی زندگی شما خواهد داشت فکر کنید.

پیش از گرفتن یک طوطی کاسکو یا طوطی خاکستری افریقایی باید به دقت تمامی جوانب این کار را مورد بررسی قرار داده و به تمامی ابعاد از جمله مزایا و ضررهای نگهداری از این گونه‌ حیوانی فکر کنید. طوطی خاکستری افریقایی در اسارت ممکن است از ۴۰ تا ۸۰ سال عمر کرده و به سطح و بهره هوشی برابر با یک کودک ۹ ساله دست یابد. پس با دقت تمام در مورد این امر تصمیم بگیرید؛ آیا از عهده‌ نگهداری از این پرنده حساس اما در عین حال جذاب بر می آیید؟

۲- اسباب سرگرمی پرنده را فراهم کنید.

به عقیده بسیاری، طوطی کاسکو در طبیعت زندگی اجتماعی دارد بنابراین سرگرمی های مختلف و متنوعی برای جلوگیری از کسالت و ملالت این پرندگان که ممکن است موجب کندن پرهای خود به طور غیر طبیعی یا رفتار خشن و تهاجمی نسبت به صاحب خود یا سایر افراد شوند، مورد نیاز است. تامین کردن یک محیط مناسب و فراهم آوردن اسباب سرگرمی و بازی پرنده از جمله کارهایی است که باید در جهت جلوگیری از کسل شدن پرنده انجام داد.

۳- مطمئن شوید که می توانید زمان کافی را به مراقبت از طوطی کاسکو خود اختصاص دهید.

اگر زمان کافی و مناسب برای نگه داری و مراقبت از طوطی خود ندارید، قبول کردن این مسئولیت به هیچ وجه توصیه نمی شود. اگر اغلب به سفرهای کاری می روید و زمان کمی برای صرف کردن در خانه دارید، نگهداری از این پرنده برای شما مناسب نیست. طوطی های خاکستری به علت زندگی جمعی و به شکل گروهی که از این گونه، موجوداتی اجتماعی ساخته است، به توجه زیادی نیاز دارند. بدون گروه و دسته (که در این مورد صاحب حیوان به عنوان دسته تلقی می شود) موجبات کسالت این حیوان فراهم و باعث بروز رفتارهای ناهنجاری که قبلاً ذکر شد اعم از کندن پر و خشونت می شود.

محل نگهداری طوطی کاسکو

۱- قفس مناسبی را انتخاب کنید.

ابعاد مناسب برای قفس طوطی کاسکو از این قرار است: عرض ۴۸ اینچ (۱۲۰ سانتی متر) و ارتفاع ۳۰ الی ۴۰ اینچ (۷۶.۲ الی ۱۰۲ سانتی متر). باید فضای کافی برای حرکت و آزادی عمل طوطی در قفس فراهم باشد، نه این که در یک فضای کوچک محدود شود. بهتر است که اسباب بازی و جایی برای نشستن طوطی در قفسش قرار دهید اما مراقب باشید که در انجام این کار زیاده روی نکنید.

۲- اسباب بازی هایی با رنگ های متنوع تهیه کنید.

بازی کردن با اسباب بازی های رنگی و پر سر و صدا فعالیت خوب و مفیدی برای طوطی های خاکستری افریقایی است و آن را برای مدتی که در خانه نیستید سرگرم می کند.

این پرندگان همچنین علاقه ی وافری به آویزان شدن از اشیاء دارند مثل خفاش هایی که در غارها آویزان می شوند. پس بستن یک طناب یا قرار دادن یک میله در قفس می تواند وسیله ای عالی برای طوطی شما فراهم کند.

۳- نظافت قفس را فراموش نکنید.

حتماً هر روز قفس طوطی خاکستری خود را تمیز کنید زیرا در غیر این صورت ممکن است قفس پر از خرده غذاهای مانده شود و طوطی میلی برای خوردن غذای خود نداشته باشد.

تغذیه

۱- غذای مناسبی برای تغذیه طوطی خود تهیه کنید.

معمولاً طوطی های خاکستری آفریقایی آزاد در طبیعت به داشتن رژیم غذایی سالم شامل میوه ها، دانه ها و گیاهان سبز شهرت دارند. هر چند طوطی هایی که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند، می توانند از غذاهای ترکیبی که در فروشگاه های اینترنتی یا پت شاپ ها یافت می شوند، تغذیه کنند.

⁃ در عین ناباوری، گوشت مرغ پخته غذایی عالی برای این گونه از پرندگان است. این طوطی ها معمولاً به استخوان هایی که همراه با گوشت مرغ به آن ها داده می شود نوک می زنند تا به مغز استخوان برسند. توجه داشته باشید که هیچ گاه برای تشویق پرنده این غذا را به مقادیر زیاد و بیش از حد به آن ندهید.

⁃ صرف غذا می تواند دقیقاً به اندازه فعالیت های دیگر برای پرنده جالب و مفرح باشد. پنهان کردن غذای پرنده داخل جعبه های کوچک یا پیچاندن آن درون پارچه های کتان و قرار دادن آن در قفسش را امتحان کنید. چرا که به پرنده اجازه می دهد غذایش را بر اساس غریزه طبیعی خود و به صورت مستقل پیدا کند

سلامت طوطی کاسکو

۱- درست مانند هر حیوان خانگی دیگری،

طوطی های خاکستری آفریقایی هم می توانند بیمار شوند. یکی از راه هایی که می توان از طریق آن به بیماری طوطی پی برد، توجه به رفتار طوطی است. به عنوان مثال طوطی در مواقع بیماری هم درست مانند مواقعی که کسل شده است، پرهای خود را می کند.

۱- مراقب سلامتی طوطی خود باشید.

۲- مراقب رفتارهای طوطی خود باشید.

اگر تغییرات بارزی در رفتار طوطی کاسکو خود مشاهده کردید، فوراً پرنده را برای معاینه نزد متخصص طیور و پرنده های زینتی ببرید.

 

 

 

نویسنده: ملیکا رضایی

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا